JOŠ SAMO JEDNA

Kako smo postali nacija binge-watchera i zašto nam to uopće ne smeta?

binge-watch
Foto: Shutterstock
1/4
07.03.2025.
u 09:03

Dok smo nekada bili osuđeni na zemaljske TV programe, satelitske tanjure na balkonima i rasporede koji nisu bili prilagođeni našim apetitima za serijama, danas imamo luksuz gledanja cijelih sezona u jednom dahu kada god nama odgovara.

Pitajte ljude oko sebe koji im je plan za petak navečer ili vikend i većina odgovora će najvjerojatnije biti dekica i bingeanje omiljene serije.

No, je li uvijek bilo tako? Sjećate li se vremena kada smo morali tjedan dana čekati novu epizodu omiljene serije ili žurili doma da stignemo na vrijeme na novu epizodu Prijatelja ili Gilmorica? O Beverly Hills, 90210 da ne pričamo. To su bila vremena kada bi se nakon napetog završetka epizode ostajalo budno do kasno u noć i raspravljalo s prijateljima što će se sljedeće dogoditi, pri tome najčešće prekidajući modemsku internet vezu ostalim ukućanima? Bila su to definitivno druga vremena. Danas, zahvaljujući streaming servisima poput Netflixa, Maxa i SkyShowtimea, ne samo da ne moramo čekati nego nas još i televizor ljubazno pita: "Jeste li još uvijek tamo?". Naravno da jesmo, samo ne diramo daljinski jer je epizoda napeta.

Binge-watching, ili maratonsko gledanje serija, nije više samo trend, to je stil života za mnoge. Dok smo nekada bili osuđeni na zemaljske TV programe, satelitske tanjure na balkonima i rasporede koji nisu bili prilagođeni našim apetitima za serijama, danas imamo luksuz gledanja cijelih sezona u jednom dahu kada god nama odgovara.


Kako su se promijenile navike gledanja?

Ako ste stariji od 40 godina, vjerojatno se sjećate kada smo morali kupovati i posuđivati DVD box setove kako bismo bingeali "Prijatelje" ili "Lost". No, prava revolucija počela je s "Breaking Bad", "Game of Thrones" i "Stranger Things". To su serije koje su doslovno zarobile gledatelje i natjerale ih na maratonsko gledanje, bilo sami bilo u dobrom društvu.

Foto: Shutterstock

Još ranije, serije poput "24" s Kieferom Sutherlandom i legendarni "The Sopranos" imale su epizode koje su bile povezane i toliko napete da su gledatelji tražili načine kako bi ih pogledali u komadu. Danas su hitovi poput "Squid Game", "Bijeli lotos" i "The Agency" postali globalne senzacije upravo zato što ih možemo bingeati i biti bez problema prikovani uz ekrane.

Još jedan važan trenutak koji je promijenio sve možemo pripisati Netflixu, koji je 2013. godine pustio svih 13 epizoda prve sezone "House of Cards" odjednom. Odjednom smo dobili potpunu kontrolu nad tempom gledanja i više nije bilo potrebe za strpljenjem, čekanje nove epizode postalo je stvar prošlosti.

I tako danas, umjesto da raspravljamo o tome što se dogodilo u najnovijoj epizodi koja je emitirana ovaj tjedan, svi se trudimo biti najbrži u društvu koji će bingeati cijelu sezonu kako bi “spoilali” drugima. Nećemo se lagati, svi smo jednom odglumili želučanu virozu ili problem s automobilom kako bismo završili sezonu serije koju nismo mogli prestati gledati.


Dobro, zašto toliko volimo binge-watching?

Postoji nešto uzbudljivo u tome što možemo odmah saznati što će se dogoditi s omiljenim likovima. Čekanje? Ne, hvala. Spoileri? Pa, ako niste bingali odmah, to je vaš problem. Psiholozi tvrde da binge-watching pokreće lučenje dopamina, hormona sreće, koji nas drži prikovanima uz ekran. Serije su danas osmišljene tako da epizode završavaju napeto, što nas tjera na "još samo jednu" epizodu. Ili tri. Također, sve više ljudi koristi bingeanje kao oblik opuštanja od stresne svakodnevice.

Foto: Shutterstock

Streaming platforme poput Netflixa, baš kao YouTube i društvene mreže, koriste sofisticirane algoritme kako bi nam preporučili upravo ono što ćemo najvjerojatnije zavoljeti. Dakle, ne samo da bingeamo jednu seriju, već nas ubrzo čeka još preporučenih koje bi nas mogle "oduševiti". Pitanje više nije što ćemo sljedeće gledati nego kako da nađemo vremena za to (ponavljamo, crijevna viroza može upaliti jednom, nemojte baš svaki tjedan imati isti izgovor).
 

Izvor podataka A1 Hrvatska
Foto: Večernji list


Budućnost binge-watchinga

Trendovi pokazuju da će nam streaming servisi i dalje pružati mogućnost bingeanja, ali sve više platformi vraća epizodno objavljivanje kako bi izbjegli da se serija zaboravi već nakon jednog vikenda. Ali, budimo realni – čak i ako nam daju samo jednu epizodu tjedno, uvijek ćemo naći nešto staro za bingeanje dok čekamo. Uostalom, nikad nije loš trenutak za reprizu "Prijatelja" ili "How I Met Your Mother".

Najbolji streaming na jednom mjestu

A1 Hrvatska bio je prvi telekom na domaćem tržištu koji je početkom 2024. u svoju ponudu uveo Netflix, a sada je najnoviji dio ponude i streaming servis SkyShowtime. Nudeći pristup popularnim servisima, A1 Hrvatska korisnicima donosi najbolje od zabave iz udobnosti doma.

Kontinuiranim obogaćivanjem našeg portfelja usluga nastojimo izlaziti iz okvira standardnih telekom ponuda, nudeći premium uslugu koja je još bolje prilagođena potrebama i željama korisnika.

U ponudi se također nalazi i Max streaming usluga, tako da na jednom mjestu možete ugovoriti sve omiljene streaming sadržaje, za svačiji gušt i na svakom ekranu.

Dakle, ako vas netko opet pita zašto ste budni u 3 ujutro s podočnjacima kao Beetlejuice (ne izgovarajte 3 puta ni u ludilu), samo se nasmiješite i recite: "Još samo jedna epizoda..."

Sadržaj nastao u suradnji s A1 Hrvatska.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije