Ministarstvo kulture i medija u priopćenju u povodu apela ansambla Opere splitskoga HNK istaknulo je da je situacija u tom kazalištu očito izazvala zabrinutost dijela zaposlenika te izrazilo nadu da će uprava i osnivač kazališta osigurati bolje radne uvjete i nesmetani razvoj ansambla.
"Današnji apel za spas opere Hrvatskoga narodnog kazališta u Splitu ukazuje na određene probleme koji su ustanovljeni i u ranijoj komunikaciji, a posebno se to odnosi na primjedbu oko politike zapošljavanja i popunjavanja ansambla te čvrste programske i organizacijske strukture na razini kazališne kuće", ističe Ministarstvo, dodajući da je takva situacija očito stvorila nesigurnost i zabrinutost dijela zaposlenika koji su se danas obratili javnosti.
Ministarstvo je izrazilo nadu da će uprava splitskoga HNK i osnivač kazališta Grad Split uvažiti apel te kroz komunikaciju sa zaposlenicima osigurati bolje radne uvjete i nesmetani razvoj splitske opere.
Više od 120 umjetnika Opere Hrvatskog narodnog kazališta (HNK) u Splitu okupilo se u četvrtak u podne ispred zgrade kazališta kako bi upozorili na kadrovske, programske i organizacijske probleme, koji bi mogli dovesti do zatvaranja splitske Opere, čime bi kazalište izgubilo nacionalni status.
Operni umjetnici u apelu su zatražili urgentno očitovanje o strateškom planu u budućnosti, o kadrovskoj i programskoj politici, kao i hitnim mjerama koje će zaustaviti poniranje splitske opere.
Ministarstvo, ističe se u priopćenju, kontinuirano nadzire ispunjava li kazalište zakonom definirane obveze, odnosno donošenje i usklađivanje općih akata i procedura. Tijekom protekle godine Ministarstvo je više puta upozorilo HNK Split te njegova osnivača - grad Split na nužnost poštivanja Zakona o kazalištima, a na brojna upozorenja i prijave na nezakonitosti koje su dolazile od predstavnika Sindikata, članova Kazališnog vijeća i Državnog inspektorata, Ministarstvo je reagiralo upravnim nadzorom u kolovozu 2024. godine, dodaje se u priopćenju.
Podsjeća se također i da su tijekom godine uočene i poteškoće u realizaciji godišnjeg programa koje je Ministarstvo sufinanciralo u iznosu od 395.847,08 eura, što je povećanje od 56,97 posto u odnosu na prethodnu godinu, te programa u okviru K-HNK sufinanciranog s više od 334 tisuće eura (povećanje od 318 posto), za koji sredstva nisu u potpunosti iskorištena.
"Ministarstvo sa zabrinutošću prati rad nacionalne kazalište kuće kojoj je uz redoviti godišnji program povjerena i organizacija nacionalnog festivala Splitsko ljeto (čiji operni program također zaostaje u kvaliteti u svom prošlogodišnjem jubilarnom izdanju), kao i najznačajnijeg festivala posvećenog nacionalnom dramskom pismu - Marulićevi dani", ističe se u priopćenju.