NARASLA JE STUDENTSKA SATNICA

Donosimo vodič s najvažnijim pitanjima za rad tijekom studiranja: Do posla s pomoću aplikacije ili preporuke kolega

storyeditor/2025-01-21/shutterstock_661587826.jpg
Foto: Shutterstock
1/2
25.01.2025.
u 09:00

Nakon izrađenog životopisa, studentski posao traži se na mrežnoj stranici studentskog servisa, aplikaciji Ding Jobs ili putem otvorenih molbi, a prije početka rada treba potpisati ugovor

Točno 81 cent. Za toliko je studentska satnica porasla s početkom 2025. pa za svoj rad tijekom fakultetskog obrazovanja hrvatski studenti po satu od ove godine zarađuju 6,06 eura. A to povećanje došlo je u pravi čas, kada pojedinci koji su uspjeli "očistiti" semestar i barem veći dio predmeta položiti putem kolokvija tijekom zimskih ispitnih rokova imaju više slobodnog vremena. Baš je zato ovo razdoblje idealna prilika za pronaći svoj prvi ili novi posao, a u ovom ćemo vodiču otkriti cijelu proceduru prije, tijekom, ali i nakon pronalaska studentskog posla.

Prvi korak: napisati životopis

Kao za svaki drugi posao, pa tako i studentski, bitno je imati jasan i pregledan životopis (CV). Bez obzira na to imate li prethodnog radnog iskustva ili ne, u svakom CV-u bitno je nabrojiti svoje vještine i osobine zbog kojih smatrate da ste baš vi pravi izbor za posao na koji se prijavljujete. Ako, pak, nemate radnog iskustva, fokusirajte se na obrazovanje te navedite svoje uspjehe. Bolje prolaze i oni koji napišu sve strane jezike koje znaju, ali i kako se snalaze u radu s računalom. A čak i volontiranje ili fakultetski projekti mogu pokazati sposobnost rada u timu, komunikacije i organizacije. Najvažnije je da CV bude strukturiran i svjež, a dobar životopis uvelike može utjecati na to hoće li vas poslodavac pozvati na intervju ili vašu molbu uopće neće pročitati.

Učlanite se u studentski servis

A prije sklapanja posla, neophodno je da svi koji tijekom fakultetskog obrazovanja žele raditi budu i članovi studentskog servisa, koji je posrednik pri zapošljavanju studenata. Tako se omogućuje legalno zapošljavanje studenata uz određene uvjete, kao što su smanjeni porezi i doprinosi. Ovisno o vrsti posla, studentski servisi izdaju i ugovore koji pokrivaju sve zakonske obveze, uključujući osiguranje i prava studenata. Da biste postali članovi, najsigurnije je posjetiti mrežnu stranicu studentskog servisa u svom gradu gdje pišu svi detalji. Registracija obično uključuje ispunjavanje osnovnih podataka, ali i predaju potvrde o statusu studiranja.

U potragu za poslom na internetu...

Na mrežnim stranicama studentskog servisa učestalo se objavljuju novi poslovi u različitim industrijama – od administracije i konobarenja pa sve do terenskih i sezonskih poslova za one koji žele raditi i tijekom ljetnih praznika. Pretraživanjem i filtriranjem stranice može se doći do širokog spektra ponuda, često prilagođenih studentima, s fleksibilnim radnim vremenom koje se ne kosi s akademskim obvezama. Neki servisi, usto, omogućuju filtriranje poslova prema lokaciji, vrsti posla ili satnici, što omogućava lakše snalaženje.

... ali i na mobilnoj aplikaciji

Studentski posao može se pronaći i na domaćoj aplikaciji Ding Jobs. Omogućava brz pristup oglasima za poslove i pruža jednostavan način za prijavu, a unutar aplikacije potrebno je izraditi profil kao svojevrsni životopis. S poslodavcima se komunicira razmjenom poruka, što bi trebalo zamijeniti motivacijska pisma.

Tu aplikaciju koriste brojni poznati poslodavci pa se posao tako može naći u ugostiteljstvu i trgovini, ali i u IT industriji. Prijava na poslove je jednostavna jer sve obavijesti dolaze na mobitel, a s pomoću aplikacije mogu se pratiti sve najnovije informacije o poslu.

Mogu se slati i otvorene molbe

Ipak, često su upravo preporuke iz prve ruke najbolji način saznati sve o otvorenim pozicijama na poslovima pa je jedna od preporuka i raspitati se među kolegama, profesorima... Mnogi studenti pronađu posao i u grupama na društvenim mrežama, no tada je bitno biti oprezan da ne bi došlo do prevara.

Za one koji, pak, ne mogu pronaći željeni posao ni na jedan od tih načina, uvijek mogu poslati otvorenu molbu. To je pismo kojim se student obraća potencijalnom poslodavcu, čak i ako trenutačno ne postoji javni oglas za posao. Cilj je pokazati interes za rad u određenoj tvrtki i ostaviti dobar dojam kako bi vas poslodavac kontaktirao kada se za to iskaže prilika.

Pripaziti na limit studentske zarade

Kada napokon pronađete posao koji vam odgovara, slijedi podizanje ugovora, i to preko studentskog servisa. Ugovor je važan jer jamči sigurnost i prava na radnom mjestu, a važno je osigurati se i biti upućen u sve uvjete, uključujući visinu satnice, trajanje ugovora, kao i druge obveze. Dobro bi bilo i voditi evidenciju o broju radnih sati tijekom tjedna, praznika ili vikendom, a ako nešto nije jasno, potrebno je provjeriti s poslodavcem ili sa studentskim servisom.

Posljednji je korak u ovom procesu pričekati plaću. Ona se obično isplaćuje nekoliko tjedana nakon odrađenog posla, a krajnji je rok isplate 15. u mjesecu. Potrebno je pripaziti i na limit studentske zarade te provjeriti nalazite li se na poreznoj kartici roditelja ili ne, jer je iznos različit.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije