Vulkan na Aljasci, Spurr, visok 3.353 metara, nalazi se samo 128,75 kilometara od Anchoragea, najvećeg grada na Aljasci s gotovo 300.000 stanovnika. Naime, vulkan prijeti erupcijom koja bi mogla izazvati globalne posljedice, a stanovnici Anchoragea pripremaju se za moguću erupciju, koja bi, prema stručnjacima, mogla nastupiti u roku od nekoliko tjedana do mjeseci. Međutim, posljedice ne bi osjetili samo oni, jer bi erupcija izazvala ozbiljne poremećaje.
Alaska’s Mount Spurr volcano on yellow alert eruption watch as scientists provide update https://t.co/lCpDjcNJTL pic.twitter.com/vprAAvWynO
— New York Post (@nypost) April 17, 2025
Ogroman oblak pepela, koji bi se mogao uzdići do 15.240 metara, prisilio bi na zatvaranje ključnih zračnih luka, poput međunarodne zračne luke Ted Stevens u Anchorageu (ANC) i možda zračne luke u Fairbanksu (FAI). To bi zaustavilo sve letove, uzrokujući kašnjenja i otkazivanja diljem Sjedinjenih Država, a moglo bi poremetiti i globalne opskrbne lance. Naime, ANC je četvrta najveća teretna zračna luka na svijetu, s preko 8.000 teretnih letova mjesečno, dok stotine zrakoplova svakodnevno prolazi iznad Anchoragea i Fairbanksa, uključujući putničke i teretne letove.
Kada je Spurr posljednji put eruptirao 1992. godine, ANC je bio zatvoren 20 sati zbog oblaka pepela koji je zamračio nebo i ostavio debel sloj pepela po gradu. Naime, stručnjaci sada upozoravaju da bi nova erupcija mogla biti blizu, temeljem povećane aktivnosti vulkana. "Većina potresa koji se događaju ispod vulkana premalena je da bi se locirala. Ništa neobično nije uočeno na oblačnim do djelomično oblačnim snimkama web-kamera i satelita", navodi se u izvješću Aljaskog opservatorija za vulkane (AVO).
🇺🇸 ALASKANS RUSH TO STOCKPILE AS MOUNT SPURR RATTLES TOWARD ERUPTION
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) April 12, 2025
Panic buying has hit Alaska as nearly 300,000 residents brace for a possible eruption of Mount Spurr, just 81 miles from Anchorage.
Locals are grabbing painter’s tape, goggles, N95s, and even pantyhose to… https://t.co/guGztHnuJV pic.twitter.com/EMXOEV39x3
ANC igra ključnu ulogu u prijevozu tereta između Azije i Sjeverne Amerike, što ga čini važnim čvorištem. Čak i manji poremećaji mogu odgoditi isporuke, e-trgovinu i proizvodnju, dok bi potpuno zatvaranje paraliziralo te aktivnosti, piše Daily Mail. ANC i FAI također su važni za polarne i pacifičke zračne rute, služeći kao točke za preusmjeravanje, dopunu goriva ili hitna slijetanja za letove između Sjeverne Amerike, Azije i Europe. Zatvaranje ovih zračnih luka uzrokovalo bi preusmjeravanje letova, dulja putovanja i gužve u drugim zračnim lukama, dok bi odlazni letovi bili prizemljeni dok se oblak pepela ne raziđe, što može potrajati satima ili danima.
Stručnjaci iz AVO-a prate vulkan od travnja 2024., bilježeći plitke potrese, deformacije tla i emisije plinova, što ukazuje na moguću erupciju. Sljedeći znak bio bi vulkanski tremor, dugotrajno podrhtavanje uzrokovano kretanjem magme prema površini. Tijekom posljednje erupcije 1992., takvi tremori počeli su tri tjedna prije erupcije.
>> FOTOGALERIJA Od neobičnih oblaka do leptira i snova: Ovo je 12 sigurnih znakova da vas čuvaju anđeli
128.75 km od jednog grada... Do čega je ta udaljenost? Do prve kuće, table s imenom naselja, administrativne granice? Shvaćate nonsens? Uskoro ćete pisati da se neka nesreća dogodila 13.72 km od splita. Izuzetno nam je bitno imati podatak o par metara više od punog kilometra.