MASNE LOKVE

Ne ignorirajte ovaj signal ispod vašeg vozila: Može vas koštati bogatstvo

Šibenik: Besplatna kontrola vozila u sklopu akcije Dani tehničke ispravnosti vozila
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
1/4
17.02.2025.
u 16:52

Preporučuje se da odmah stanete i, koliko god je moguće, procijenite je li tekućina koja je izašla iz vašeg vozila.

Za mnoge vozače, prizor lokve ili mrlje ispod vozila na parkirnoj površini može izazvati zabrinutost, objašnjava tehnički savjetnik HAK-a, Marin Morava. No, što učiniti kad se nađete u toj situaciji – stati i analizirati problem ili nastaviti vožnju? Preporučuje se da odmah stanete i, koliko god je moguće, procijenite je li tekućina koja je izašla iz vašeg vozila. Ako niste sigurni, priručnik vašeg vozila može biti od pomoći, a u slučaju sumnje najbolje je kontaktirati servis ili pomoć na cesti.

Evo osnovnih koraka koje treba poduzeti: – Parkirajte vozilo i povucite parkirnu kočnicu, a ključ od vozila neka bude uz vas kako nitko ne bi slučajno pokrenuo motor dok ste izvan vozila ili kad istražujete motorni prostor. Ako je ručica za otvaranje poklopca motora unutar vozila, povucite je, obucite reflektirajući prsluk i otvorite priručnik za vozilo ako vam motorni prostor nije poznat. Nakon što je motor ugašen više od pet minuta, izvadite mjerač motornog ulja, ako ga vozilo ima, i provjerite razinu ulja. Rashladnu tekućinu obično je moguće provjeriti kroz prozirnu posudu, ali ako morate otvoriti spremnik, pričekajte deset minuta nakon gašenja motora kako biste izbjegli opeklinu od vruće rashladne tekućine pod visokim tlakom.  Ako vozilo ima servo upravljač, provjerite razinu hidrauličkog ulja, ako je posuda dostupna.

Kočiona tekućina je obično smještena ispred vozača, ispod vjetrobranskog stakla, u prozirnoj plastici, a razinu tekućine možete provjeriti kroz spremnik. Tekućina za pranje stakala obično se ne može provjeriti vizualno. Ako su razine ulja i tekućina u vozilu u redu, možete se opustiti jer postoji manja mogućnost ozbiljnog problema. Zatim obratite pozornost na lokvu ispod vozila – je li to ulje ili tekućina? Provjerite mjesto na kojem se nalazi lokva i vidite li nešto mokro ili masno na tom mjestu. Ako nije riječ o ničemu od navedenog, moguće je da se radi o tekućini iz drugog vozila.

Ako analiziramo vrste tekućina koje se mogu naći na podlozi:  Motorno ulje je obično crno, a kad ga prstima dodirnete, osjećat ćete klizavost, uz miris paljevine. Antifriz može biti crven, plavi ili zeleni, a kad ga dodirnete, osjećat ćete mazivost, a miris će biti sličan onom u spremniku antifriza. Prozirne tekućine koje su žućkaste ili crvene mogu biti ulje prijenosnika. Ove tekućine su mazive i imaju specifičan, kiseli miris karakterističan za hipoidna ulja. Sličan miris ima i dizelsko gorivo, ali ono se razlikuje od ulja prijenosnika ili ulja za servo upravljač. Prozirne tekućine koje nisu mazive mogu biti voda, na primjer, kondenzat klima uređaja, ili kočiona tekućina koja ima miris i ostavlja osjećaj zatezanja kože. Benzin obično ne ostavlja lokvu na asfaltu, već suhi otisak s intenzivnim mirisom zbog velike hlapljivosti.

Također, nemojte zanemariti mogućnost da glodavci, osobito u novijim vozilima, mogu oštetiti gumene cijevi rashladnog sustava, što može izazvati curenje tekućina. Naslanjanje vozila na rubnik pri parkiranju može također uzrokovati curenje motornog ulja. Ponekad problemi nastaju zbog zanemarivanja redovitog održavanja. Na sreću, većina novijih vozila ima sustav za nadzor razine tekućina i ulja, koji nas pravovremeno upozorava na eventualne probleme. No, neka novija vozila nisu opremljena takvim sustavima, pa je ignoriranje početnih znakova curenja tekućina potencijalno štetno za vozilo.

>>> FOTO Znate li što znače ove lampice u automobilima? Zbog nekih morate odmah ugasiti vozilo!

Šibenik: Besplatna kontrola vozila u sklopu akcije Dani tehničke ispravnosti vozila
1/6
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije