Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SMANJENA PONUDA U NJEMAČKOJ

Zašto su polovni auti skuplji nego ikad, neki stoje više od novih: 'Tržište je poludjelo'

Automobili
Foto: Reuters/Pixsell
1/3
04.01.2022.
u 16:44

Eksploziju cijena su izazvali pandemija i stalni nedostatak čipova za automobilsku elektroniku

U Njemačkoj obično postoji velik izbor polovnih automobila. Od ukupnog broja prodanih vozila najviše je polovnih. Ali ponuda se u zadnje vrijeme znatno smanjila.

„Trenutno imamo manje polovnih automobila nego kupaca. Polovni automobili su postali rijetka roba", kaže zamjenik predsjednika Središnjeg saveza njemačke automobilske trgovine (ZDK) Thomas Peckruhn.

Neki polovni automobili koštaju čak i više od novih

Za raspoložive polovne automobile mušterije moraju zato platiti više. Prema Peckruhnu, cijene su porasle od pet do deset posto. Čak postoje noviji polovni automobili koji koštaju više od istih novih automobila, jer se na isporuku novih trenutno mnogo dulje čeka, piše Deutsche Welle

Martin Weiss radi za DAT, organizaciju koja je osnovana 1931. da bi neutralno i objektivno procjenjivala stvarnu vrijednost automobila. On se iščuđava kada promatra aktualne trendove u branši.

„Tržište je poludjelo", kaže on i dodaje da su polovni automobili skuplji nego ikad do sada, „čak i 15 posto više". Weiss kaže da u pojedinačnim slučajevima cijena može biti još veća. Prije svega automobili s motorima na dizel su sada mnogo skuplji nego u prvim godinama poslije izbijanja skandala s lažnim emisijskim vrijednostima.

Smanjena ponuda, nestašica čipova

Eksploziju cijena su izazvali pandemija i stalni nedostatak čipova za automobilsku elektroniku. Godine 2020. je zbog pandemije registrirano manje novih automobila, dio njih sada nedostaje kao polovni automobili. Osim toga, firme koje se bave iznajmljivanjem automobila trenutno investiraju manje u vozila koja će poslije kraćeg vremena biti ponuđena na prodaju. Pao je i broj prijavljivanja novih automobila koje trgovci poslije samo jednog dana deklariraju kao polovne.

Peckruhn konstatira da je jednostavno pušteno premalo automobila na tržište. Budući da kupci zbog nestašice čipova i po godinu dana čekaju na novi automobil, sve češće posežu za polovnim automobilima. Tako se dodatno smanjuje ponuda.

Poboljšanje nije na vidiku prije 2023.

Teško da bi se situacija mogla popraviti i u ovoj novoj godini. „Povećane cijene polovnih automobila imat ćemo i 2022.", prognozira Peckruhn. I analitičar automobilskog tržišta Weiss računa s postupnom normalizacijom tržišta najranije 2023. Već prošle godine su cijene porasle.

Prema proračunima DET-a, Nijemci su za kupovinu polovnog automobila u prosjeku izdvojili 14.730 eura, što je 19 posto više nego 2019. godine. Usporedbe radi, prema istraživanju dnevnog lista Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), polovni automobil je 2001. koštao prosječno 8.310 eura.

Vozila s električnim i hibridnim motorima jeftinija

Nisu svi segmenti tržišta polovnih automobila pogođeni poskupljenjima. „Kod električnih automobila ne vidimo rast cijena“, kaže Weiss. On objašnjava da se za kupovinu novih automobila iz ovog segmenta dobivaju znatne državne subvencije, ali i da kupci imaju osjećaj kako kupuju zastarjelu tehnologiju, budući da proizvođači ove automobile iz godine u godinu usavršavaju.

Najskuplji su polovni automobili kod lokalnih trgovaca i na virtualnim platformama kao što su „Auto1" ili „wirkaufendeinauto.de". Povoljno se mogu kupiti polovni automobili na dražbama ili putem privatnih oglasa. U tim slučajevima, kupci bi trebali imati barem osnovno tehničko znanje, inače bi im netko mogao skupo prodati lošu robu.

VIDEO Tisuće kupaca morat će pričekati svoj novi automobil: Probleme zadaju smrdljivi martini!

 

Komentara 4

PV
prcko.vitamincic
13:08 13.01.2022.

Nekada su auti vozili bez čipova, i bili su odlični. Sjetite se Golf II, Opel Kaddet, Mercedes Benz 200 D, PORSCHE 911 Carrera...

ST
sttipe
20:26 10.01.2022.

Zato šta ljudi znaju koji će se modeli koje marke kvarit, a koji ne!! Europljani su iza 2000 počeli proizvodit smeće, gore nego kinezi. Gume i plasike se raspadaju nakon 7-10 godina, a nerjetko nakon 2-3.. Nažalost nametnili su puste namete žutima, pa nema većina za japanca love.

IN
invazijaleptira
11:15 06.01.2022.

Trziste je poludelo, a tek ce biti nestasica i rasta cena, meni u svakom slucaju sleduje taksi i autorent.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije