U srijedu, za kada je najavljen jednodnevni štrajk nastavnika, profesora i učitelja, djeca idu u školu, studenti na fakultete. Poručio je tako ministar obrazovanja Radovan Fuchs na današnjoj konferenciji za medije. Budući da u štrajku sudjeluju članovi triju sindikata, Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, a iz štrajka su se izuzeli članovi sindikata Hrvatskih učitelja, u svakoj će obrazovnoj ustanovi odaziv štrajku biti drugačiji, no unatoč tome ravnatelji nastavu moraju organizirati. Sve ustanove moraju voditi jasnu evidenciju rada zaposlenika, poručili su iz Ministarstva te naglasili da škole i fakulteti na svojim stranicama već danas moraju jasno objaviti i učenicima i roditeljima kako će se održavati nastava i kako su se organizirali.
– Svim su ravnateljima odaslane jasne upute i dogovorit ćemo se s njima kako će organizirati nastavu u srijedu. Roditelji mogu mirno poslati učenike na nastavu taj dan. Svi su ravnatelji dužni voditi evidenciju radnog vremena putem sustava Centralni obračun plaća (COP) kako bismo znali koliko je točno nastavnika sudjelovalo u štrajku. Škole će biti dužne informirati roditelje o organizaciji rada barem 24 sata ranije – poručila je na konferenciji za novinare državna tajnica Zrinka Mužinić Bikić.
Ista se obveza odnosi i na javna i visoka učilišta, a oni profesori, nastavnici i učitelji koji neće sudjelovati u štrajku, a koji će zbog štrajka imati više obveza, od dežurstva i unosa podataka u COP, kao i preuzeti satnicu onih koji su u štrajku mogu računati na, u Ministarstvu, već odobrene prekovremene sate. – Ministarstvo nije prestalo komunicirati sa sindikatima i nema nijednog razloga za održavanje štrajka. Djeca su prva briga Ministarstva. Što će točno još biti, vidjet ćemo. Mogu poručiti da djeca neće biti zakinuta ni za dane štrajka ni u satovima nastave koji će eventualno biti propušteni. Djeca će doći u školu, ravnatelji će vidjeti tko radi, a tko ne radi, to će upisati u COP, a onda će naći način da organiziraju nastavu kako mogu – poručio je ministar Fuchs.
Na konferenciji su još jednom iskazani podaci prema kojima je prosječna neto plaća učitelja osnovnih škola od 2019. godine rasla 67 posto i dosegla 1481 euro, plaća nastavnika 70 posto na 1589 eura, a asistenta 58 posto te iznosi 1389 eura. Uostalom, podsjetili su i da svi u sustavu obrazovanja mogu napredovati i tako utjecati na svoju plaću, pa ispada da je od ukupnog broja nastavnika, profesora i učitelja u Hrvatskoj napredovalo tek njih nešto manje od dvadeset posto, dok svi ostali takvih namjera ni ambicija nisu imali.
– Zašto sindikati pokreću ovaj štrajk? Da bi mobilizirali svoje članstvo iz nekog razloga, bilo da žele povećati učlanjenje, a samim time i prihode svojih sindikata na neki način, jer znamo da svaki član sindikata jedan posto svoje plaće uplaćuje u sindikalne fondove. Istovremeno s druge strane, čudnovata je izjava jednog sindikalnog čelnika da ih nije briga što će biti s djecom i da je to briga MZOM-a te da je njima jedino bitno da štrajkaju. Mi se ne možemo složiti s takvom izjavom – kazao je ministar Radovan Fuchs. Iz Ministarstva su poručili svim osnovnim školama da je u srijedu potrebno održati i kontinuitet školske prehrane.
>>> Štrajk u školama počinje u srijedu. Ministarstvo: 'Rekli smo da svi učenici dolaze u školu'
Ako štrajk potraje 8 sati budu uče duplo više sati proveli nego dok "rade".