GORE NEGO PROŠLO?

Objavljena velika prognoza: Evo kakvo nas ljeto čeka

Turisti u obilasku Pule
Foto: Sasa Miljevic / PIXSELL
1/7
19.04.2025.
u 15:38

Tromjesečna prognoza anomalija tlaka zraka pokazuje razvoj područja niskog tlaka nad zapadnom i sjeverozapadnom Europom, što omogućuje priljev toplog i vlažnog zraka s juga, posebice iz Sredozemlja.

Prema dugoročnoj prognozi Severe Weather Europe, ljeto bi moglo započeti s većom količinom oborina, dok se sredinom i krajem sezone očekuju sušniji uvjeti i povećan rizik od toplinskih valova. Budući da su sezonske prognoze zasnovane na trendovima, a ne na preciznim predviđanjima, globalni čimbenici mogu utjecati na konačne vremenske obrasce, no ova prognoza pruža uvid u mogući razvoj ljetne sezone.

Tromjesečna prognoza anomalija tlaka zraka pokazuje razvoj područja niskog tlaka nad zapadnom i sjeverozapadnom Europom, što omogućuje priljev toplog i vlažnog zraka s juga, posebice iz Sredozemlja. Istovremeno, nad istočnom i sjeveroistočnom Europom formirat će se polje visokog tlaka, što će veći dio kontinenta izložiti toplijim zračnim masama. Temperature će na zapadu biti umjerenije zbog utjecaja ciklona, dok će istok i sjeveroistok bilježiti izraženije toplinske anomalije. Što se tiče oborina, zapadna i sjeverozapadna Europa mogu očekivati iznadprosječne količine padalina, dok će jugoistok ostati sušniji zbog anticiklone. Proljeće će završiti u dinamičnoj atmosferi, ali prema sredini i kraju ljeta prognozira se stabilnije vrijeme, navodi Severe Weather Europe.

Prema ECMWF modelu za lipanj, koji je jedan od pouzdanijih za sezonske prognoze, nad sjevernim Atlantikom i sjeverozapadnom Europom zadržat će se nizak tlak, dok će se prema istoku i Skandinaviji ojačati anticiklona. Ovakav raspored pogoduje zapadnim i jugozapadnim strujama prema središnjoj Europi, donoseći topliji zrak i povećanu vlažnost, što često uzrokuje nestabilnosti i izraženije vremenske pojave. Temperature će biti iznad prosjeka u većini Europe, s najvišim vrijednostima u središnjoj, jugoistočnoj i sjevernoj Europi. Oborine će biti češće na zapadu, sjeverozapadu i u središnjim područjima, dok će jug i jugoistok ostati sušniji.

Srpanj, koji je obično najtopliji mjesec, ove bi godine mogao biti posebno vruć, prema analizi Severe Weather Europe. Modeli ukazuju na stvaranje snažne i stabilne anticiklone nad središnjom i sjevernom Europom, što dovodi do dugotrajne stabilnosti, visokih temperatura i sušnih uvjeta. Toplinski višak bit će najizraženiji u središnjoj i jugoistočnoj Europi, dok će krajnji sjever i jugozapad bilježiti temperature bliže prosjeku. Oborine će biti rijetke u središnjoj i sjevernoj Europi, ali će se više padalina zabilježiti na sjeveru, poput dijelova Ujedinjenog Kraljevstva i Skandinavije, gdje će djelovati rubovi atlantskog niskotlačnog sustava. Srpanj bi tako mogao donijeti izrazito sušne uvjete i povećanu vjerojatnost toplinskih valova, posebice u središnjoj Europi.

Kolovoz, posljednji mjesec meteorološkog ljeta, nastavit će trend vrućina, prema prognozama Severe Weather Europe. Visoki tlak dominirat će središnjom i sjevernom Europom, potičući toplinske valove. Niski tlak na istoku donekle će ublažiti ekstremne temperature u tim područjima. Najveće toplinske anomalije očekuju se u središnjoj i sjevernoj Europi, dok će oborine biti ograničene, uz nešto više padalina na krajnjem sjeveru i istoku.

Kanadski model CANSIPS, koji također analizira Severe Weather Europe, predviđa prevladavanje visokog tlaka nad sjeverozapadnom i središnjom Europom, uz niži tlak nad jugom i Sredozemljem. Temperature će biti iznad prosjeka u većem dijelu Europe, osim na krajnjem istoku gdje će sjeverne struje donijeti blaže uvjete. Oborine će biti ispod prosjeka u središnjoj i sjevernoj Europi, dok jug i Sredozemlje mogu očekivati više kiše zbog niskotlačnih sustava.

Za Hrvatsku sezonska prognoza za lipanj, srpanj i kolovoz predviđa iznadprosječne temperature. Srpanj će posebno biti obilježen značajnim toplinskim anomalijama u jugoistočnoj i središnjoj Europi, uključujući Hrvatsku, što upućuje na vruće ljeto s mogućim intenzivnim toplinskim valovima, osobito u srpnju i kolovozu. Što se tiče oborina, početak ljeta (lipanj) mogao bi donijeti više padalina u južnoj i središnjoj Europi, uključujući Hrvatsku.

Međutim, u srpnju i kolovozu dominirat će sušniji uvjeti zbog stabilnog visokotlačnog sustava, što će smanjiti količinu oborina, posebice na obali, povećavajući rizik od suše i toplinskih valova. Očekuje se izrazito toplo ljeto s vrhuncem temperatura u srpnju i kolovozu, uz veliku vjerojatnost toplinskih valova. Početak ljeta bit će obilježen većom količinom oborina, dok će kasnije prevladavati sušniji uvjeti. Stabilno i suho vrijeme u drugom dijelu ljeta povećat će rizik od suše, posebice u unutrašnjosti, dok će na Jadranu dominirati vruće i suho vrijeme s povremenim lokalnim pljuskovima.

Komentara 2

ZO
Zonasumraka4
07:30 20.04.2025.

Propaganda kao i obično, a najviše štete donesu kasni mrazevi o kojima se mora šutjeti jer se ne uklapa u projekt globalnog zagrijavanja

PR
prokurator
01:04 20.04.2025.

Kao i nekoliko zadnjih ljeta, nije iznenađenje. Treba smišljati načine kako zaštititi voćke da ne odbace list za vrijeme toplinskih valova, kao što je bio slučaj prošle godine.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije