Akcija Admiral, koja se smatra najvećom od osnutka Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) i koja se provodila u 30 zemalja, u EU i van EU, te je razotkrila mrežu više od 10.000 kompanija i za sada stotinjak osoba, koje su se kako se sumnja, koruptivnim aktivnostima, nacionalne proračune i proračun EU oštetili za oko tri milijarde eura, ovih je dana dobila svoj nastavak i u Grčkoj. Tamo je pretraženo nekoliko lokacija zbog sumnje na poreznu prevaru tešku oko 38 milijuna eura.
Do istrage u Grčkoj došlo se preko Njemačke, odnosno nakon što je u sklopu akcije Admiral pokrenute u studenom 2022. otkriveno da kriminala skupina koja djeluje u Grčkoj za porezne prevare djelomično koristi i iste organizacije i istu infrastrukturu koju su EPPO i policije istraživali tijekom operacije Admiral. Istražitelji navode da su osumnjičenici stvorili složenu mrežu tvrtki u Grčkoj, Rumunjskoj, drugim zemljama EU i Srbiji koje su se po sistemu tzv. nestajućih trgovaca bavile trgovinom električnom robom. Radio se o fiktivnim tvrtkama koje su se osnivale i gasile kako bi se izbjeglo plaćanje PDV-a.
Prema onom što je do sada utvrđeno istragom, između 2017. i 2024. kroz ovu kriminalnu shemu prodana je roba vrijedna oko 305 milijuna eura, a EPPO sumnja da je grčkom i EU proračunu u zadnjih sedam godina pričinjena šteta od 38 milijuna eura. Osim porezne prevare istražuje se i pranje novca, a u pretragama u Ateni zaplijenjena je razna dokumentacija, mobiteli, tableti, kripto valute u vrijednosti 273.000 dolara, 3,5 kilograma srebra, 14.000 eura u gotovini... Nađena su i 63 komada vatrenog i hladnog oružja. Blokirana je imovina 25 osoba i 13 tvrtki.
POVEZANI ČLANCI:
Inicijalna istraga u akciji Admiral počela je u studenom 2022., bavila se istragom najveće porezne prevare na području EU te se smatra da je do sada pričinjena šteta od oko tri milijarde eura. Cijela operacija Admiral počela je u Portugalu, koji je istraživao neke sumnje u korupciju. Tamošnji istražitelji nisu našli nikakve opipljive dokaze, a nakon nekog vremena njihovom se istragom počeo baviti EPPO. Oni su otkrili ono što je preraslo u najveću istragu ikad, pa stalno ističu kako je upravo operacija Admiral najbolji dokaz kako se protiv organiziranog kriminala i korupcije može boriti samo brzim međudržavnim istragama.
U Portugalu su koncem 2023. podignute i prve optužnice u akciji Admiral. Optužnicom je bilo obuhvaćeno 10 Portugalaca i dva Francuza, a EPPO ih je teretio da su osnovali zločinačku organizaciju, koja je pod krinkom prodaje elektroničke robe, počinila niz kaznenih djela, koja uključuju poreznu prevaru, pranje novca, aktivnu i pasivnu korupciju u privatnom sektoru..., a sve navedeno je počinjeno od 2016. do 2022. Od 15 optuženih tvrtki, 14 ih je bilo registrirano u Portugalu, a jedna na Cipru. Optuženici su se teretili da su napravili mrežu tvrtki, koja je trgovala elektroničnim uređajima, što su koristili kako bi izbjegli plaćanje PDV-a. Isporučivali su si lažne fakture, a služili su se shemom tzv. nestajućih trgovaca.
Tvrtka bi bila osnovana pa ugašena, prije no što bi PDV bio plaćen. Novac koji je izvučen tako, osumnjičenici su uplaćivali na bankovne račune u zemljama izvan EU, a kako bi prikrili nezakonito porijeklo novca, terete se da su ga ulagali u nekretnine i prodaju luksuznih proizvoda u EU. Prema EPPO-u zaradili su pravo bogatstva, a sumnjalo se da je kriminalna skupina imala i svog privatnog bankara koji im je pomogao u pranju novca. EPPO je naveo i da je ovakvim djelovanjem optuženika samo u Portugalu pričinjena šteta od oko 80 milijuna eura.
>> FOTOGALERIJA Ovih 10 zastupnika nije se pojavilo na glasanju o opozivu premijera Plenkovića