Njemački Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) ovih je dana imao pune ruke posla, pa su istraživali direktora jedne tvrtke zbog sumnje u poreznu prevaru od 200 milijuna eura, ali i jednu tvrtku zbog sumnje u poreznu prevaru od 32 milijuna eura. Što se tiče sumnji u poreznu prevaru od 200 milijuna eura, istražitelji su neki dan pretražili jednu banku u Münchenu jer se sumnja da je osumnjičenik osnovao tvrtku samo kako bi stvorio fiktivni poslovni identitet koji mu je služio za obavljanje transakcija preko bankovnih računa svoje tvrtke.
Tijekom istrage utvrđeno je da je od 2016. do 2022. na osumnjičenikove bankovne račune u Njemačkoj transferirano oko 200 milijuna eura, a taj novac dolazio je od 127 različitih tvrtki iz Italije i Slovačke. Sumnja se da novac potječe iz poreznih prevara, odnosno iz shema tzv. nestajućih trgovaca. Utvrđeno je da čim bi novac sjeo na bankovni račun osumnjičenika, on bi svakodnevno podizao i po nekoliko stotina tisuća eura u gotovini. Između 2017. i 2022. na jedan od njegovih bankovnih računa, kako se sumnja, uplaćeno je 188 milijuna eura, a cijeli taj iznos je uglavnom podignut s računa. Tijekom 2021. i 2022. je podigao, kako se sumnja, 80 milijuna eura.
Priča se zakotrljala nakon što je banka u kojoj je osumnjičeni direktor tvrtke svojevremeno imao račun posumnjala da se radi o pranju novca, pa se on prebacio u drugu banku, koja je bila meta pretrage. Utvrđeno je da su gotovinu isplaćivali zaposlenici banke, a plaćanja su bila odobrena prema relevantnim obvezama internog nadzora. No EPPO napominje da su zbog velikog broja transakcija u banci ipak trebali posumnjati u legalnost toga, pa se sada istražuje i je li banka napravila sve što je trebalo prema Zakonu o sprječavanju pranja novca.
Što se tiče istrage porezne prevare od 32 milijuna eura, po nalogu EPPO- a su uhićene dvije osobe, a istražuje se trgovina mobitelima. Riječ je o poreznoj prevari koja iskorištava EU pravila o prekograničnim transakcijama između država članica jer su one izuzete od poreza na dodanu vrijednost (PDV). U prevarnu shemu bila je uključena njemačka tvrtka za koju se sumnja da prodaju mobitela namjerno nisu upisali u svoje poslovne knjige. Telefone su preuzimali austrijski i nizozemski prodavači koji nakon prodaje ne bi knjižili PDV, a zaradu bi poštom vraćali njemačkoj tvrtki. Uhićeni dvojac se sumnjiči da su svaka dva tjedna između 2020. i 2023. slali pakete u kojima bi bilo po 230.000 eura u gotovini. Istražuje se tko je još sve sudjelovao u toj prevari.
EU je puna prevaranata, ovi nasi su jos sitni kokosari koji varaju u tisucama, dok veliki kradu milione i milijarde. U Hrvatskoj se samo uvijek digne velika buka jer se dilaju dokumenti iz optuznica. Na kraju vecinom ispadne tresla se gora rodio se mis. Nikako da istjeraju King Konga.