Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 1
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
masovno otapanje

Grenland doživio najveći gubitak leda u danu od 1950.: U srijedu izgubio količinu vode dovoljnu da pokrije Floridu

Santa leda na Grenlandu
Foto: Reuters/PIXSELL
1/2
31.07.2021.
u 07:42

Ovaj događaj bio je treći najveći gubitak leda na Grenlandu tijekom jednog dana od 1950. godine. Druga dva rekorda dogodila su se u također u ovome desetljeću, 2012. i 2019. godine.

Grenland je u srijedu izgubio ogromnu količinu leda koji se otopio zbog visokih temperatura potaknutih klimatskim promjenama, a otopljena količina vode dovoljna je da sa 5,1 cm prekrije američku saveznu državu Floridu, poručili su znanstvenici.

Ovaj događaj bio je treći najveći gubitak leda na Grenlandu tijekom jednog dana od 1950. godine. Druga dva rekorda dogodila su se u također u ovome desetljeću, 2012. i 2019. godine.

Brzo topljenje uslijedilo je nakon što je topli zrak, zarobljen nad arktičkim otokom, promijenio obrazac atmosferske cirkulacije, navode znanstvenici, ističući kako bi se moglo otopiti još više leda. Samo u srijedu otopilo se oko 22 gigatona leda, pri čemu je 12 gigatona teklo u ocean, a 10 gigatona upio je snježni pokrivač koji ga može i ponovno smrznuti, rekao je klimatolog Sveučilišta u Liegeu u Belgiji Xavier Fettweis.

Danska skupina istraživačkih institucija na Arktiku Polar Portal na Twitteru je opisala pojavu na Grenlandu kao "masovni događaj topljenja".

Iako je volumen topljenja manji od onog iz 2019. godine, zahvaćeno područje je bilo veće, navodi Polar Portal. Takvi događaji mogu stvoriti povratne petlje koje potiču daljnje zagrijavanje i topljenje na Grenlandu, kazao je klimatolog sa Sveučilišta Columbia.

Ističe se kako ovaj događaj pozicionira Grenland u ranjiviju poziciju za ostatak sezone topljenja.

Znanstvenici su procijenili da je otapanje ledenog pokrova Grenlanda, drugog po veličini na zemlji nakon Antarktika, uzrokovalo oko 25 posto porasta globalne razine mora u posljednjih nekoliko desetljeća. Znanstvenici upozoravaju da modeli koji se koriste za projiciranje budućeg gubitka leda ne bilježe utjecaj promjenjivih obrazaca cirkulacije atmosfere, što znači da možda podcjenjuju buduće otapanje leda na Grenlandu.

U srijedu su temperature zraka iznad Grenlanda bile "zabrinjavajuće", poručili su iz EU, pri čemu se temperature u Constable Pyntu, na istoku otoka, dosezale čak 23,2 Celzijevih stupnjeva.

Ključne riječi

Komentara 12

XA
xaron
16:22 31.07.2021.

Propustili su da kažu da su prije 1000 godina Vikinzi imali svoja naselja na Grenlandu, uzgajali žitarice, drźali stoku…sve do sredime 14 st. kada su temperature počele padati. Vikinzi su polako napuštali Grenland zbog hladnoče, a zadnji brod je napustioo Grenland za Island 1424 godine. Sve se to zna i postoje arhive gdje je sve to zapisano. O tome se ne govori jer to nije politički korektno .

Avatar Dokman
Dokman
15:53 31.07.2021.

Ekologija je kao i plandemija jedan od načina kako neke strukture žele ovladati svijetom na distopijski način.

IJ
istinaa__jako_boli
12:21 31.07.2021.

Normalno da gubi led kad su proradili podvodni vulkani i na sjeveru i na jugu, a banda nam hoce naplacivat ugljicni porez zato sto disemo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije