PODZEMNO BOGATSTVO

FOTO Pogledajte kartu koja bi mogla uzdrmati svijet kakvog znamo: Ovo je ukrajinsko blago na koje su šape stavili i Putin i Trump

Foto: BLUM ET AL
1/13
24.02.2025.
u 11:11

Imao sam veoma dobre razgovore s Putinom, ali ne i s Ukrajinom. Nemaju karte u rukama, a igraju na njih, rekao je Trump

Putinova invazija na susjednu zemlju Ukrajinu eskalirala je u Trumpovu borbu za ukrajinsko bogato "podzemlje", u osvit obilježavanja treće obljetnice početka rata. Dok je Rusija okupirala 20 posto ukrajinske zemlje, Amerika bi željela kontrolirati 50 posto ukrajinskih rezervi rijetkih zemnih minerala, a to bi moglo imati velike geopolitičke posljedice i u ostatku svijeta. Američki predsjednik Donald Trump rekao je da očekuje da će njegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenski uskoro potpisati sporazum o mineralima sa Sjedinjenim Državama u sklopu napora za okončanje rata u Ukrajini.

– Potpisujemo sporazum, nadam se uskoro – rekao je Trump u Ovalnom uredu. Zelenski je pak u Kijevu kazao da ukrajinski i američki timovi rade na nacrtu sporazuma. – Nadam se poštenom ishodu – kazao je nakon što su dvojica vođa tijekom tjedna razmijenila teške uvrede. Podsjetimo, Trump je nazvao Zelenskog "neizabranim diktatorom", a Zelenski mu je odgovorio da živi u "balonu ruskih dezinformacija".

Nagla promjena tona SAD-a, najvažnijeg ukrajinskog saveznika, uznemirila je europske dužnosnike i dovela do zabrinutosti da bi Kijev mogao biti prisiljen na mirovni sporazum koji bi išao u korist ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu. Zelenski je kasnije ublažio svoje izjave i rekao da se nada američkom pragmatizmu. Trump je rekao da vjeruje da će se Putin i Zelenski "morati sastati, jer znate što, želimo zaustaviti ubijanje milijuna ljudi".

– Zato želim vidjeti primirje i želim ostvariti taj sporazum. Mislim da imamo šanse za postizanje dogovora. Morao sam biti siguran da Rusija to želi učiniti – kazao je. Zelenski je u srijedu odbacio američke zahtjeve za ustupanjem 500 milijardi dolara vrijednih mineralnih bogatstava iz Ukrajine kako bi se Washingtonu nadoknadila ratna pomoć, rekavši da SAD nije osigurao ni približno toliko sredstava, a da sporazum ne nudi sigurnosna jamstva.

Ukrajina ima vrijedna nalazišta strateških minerala koje SAD želi. Minerali o kojima je riječ uključivali bi rijetke zemne metale, među ostalima titan, uranij i litij, koji se koriste u baterijama, tehnološkoj i zračnoj industriji. – Evo u čemu je bit, predsjednik Zelenski će potpisati taj sporazum i to ćete vidjeti u kratkom roku – kazao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Mike Waltz.

Trump žestoko kritizira Zelenskog, no ne i ruskog predsjednika Vladimira Putina. – Imao sam veoma dobre razgovore s Putinom, a nisam imao toliko dobre razgovore s Ukrajinom. Nemaju karte u rukama, a igraju na njih – rekao je Trump. Zelenski je odbacio prvotni prijedlog sporazuma koji se usredotočio na suradnju u području minerala, rekavši da nije u ukrajinskom interesu. – Novi sporazum ima potencijal ojačati naše odnose, a ono što je najvažnije, pojedinosti moraju biti dogovorene tako da se osigura da bude učinkovit. Nadam se poštenom ishodu – istaknuo je.

Na ukrajinske zalihe rijetkih minerala najprije je ruku stavio Putin, a sada bi i Trump? Ruski predsjednik Putin još je 2005. opisao raspad Sovjetskog Saveza kao "najveću geopolitičku katastrofu 20. stoljeća" i izjavio je da je njegova implozija značila da je Moskva izgubila 23,8% svog teritorija, 48,5% stanovništva, 41% svoje ekonomske proizvodnje, 39,4% svoje industrije i 44,6% svog vojnog potencijala. Pad cijena nafte od 1980. do danas – potaknut frakiranjem (dobivanjem nafte i plina bušenjem stijena – škriljevca) u SAD-u i njegovim usponom kao globalnog izvoznika nafte i plina – Rusija je identificirala kao glavni uzrok propadanja Sovjetskog Saveza.

Prijetnja autokratskom političkom režimu u Rusiji, koji se prvenstveno oslanja na prihode od sirovina, mora se uzeti u obzir ako se želi razumjeti sirovinska komponenta u ruskom osvajačkom ratu protiv Ukrajine. Energetska tranzicija i najavljena defosilizacija globalne ekonomije srednjoročno bi značajno pogoršala ekonomske prilike u Rusiji – pa je onda bilo logično pokušati to spriječiti dok vlastita pozicija moći to još dopušta. Kremlj je iz ovoga izvukao dva logična zaključka: prvo, ojačati ovisnosti Europe o ruskom plinu kroz Sjeverni tok 1 i 2 te drugo, proširiti kompetenciju i ekonomsku moć u sirovinama budućnosti na nacionalnoj i globalnoj razini. A u ovoj strategiji najvažniju ulogu igra upravo Ukrajina. Sirovinski potencijal Ukrajine od geostrateške je važnosti, što je Putin prepoznao puno prije nego zapadni političari. Sve dok se nije pojavio svjetski trgovac broj jedan – Trump.

Ukrajina je izuzetno bogata rezervama ekonomski isplativih energetskih i mineralnih resursa. Poznato je da je Ukrajina svjetska velesila u rezervama plina i ugljena, kao i u proizvodnji hrane. Manje je poznata situacija s rijetkim metalima i mineralima.

Najkritičnija sirovina u energetskoj tranziciji je litij, koji se sada intenzivno istražuje, a nalazi se u pegmatitnim naslagama, koje su također relevantne za elemente niobij, tantal, rubidij i cezij, uz klasične industrijske minerale poput glinenca i kvarca. Najmanje dva poznata nalazišta litija (Kruta Balka u Zaporiškoj oblasti i Ševčenko u Doneckoj oblasti) nalaze se u područjima pod ruskom okupacijom u istočnoj Ukrajini. Ostale važne sirovine za baterije – grafit, bakar, nikal i kobalt – također se mogu pronaći u Ukrajini. A tu su i velike rezerve željeza (čelik), aluminija i titana, neophodnih za izradu vozila. To nudi važan potencijal za integrirane lance vrijednosti u industriji elektromobilnosti i zaštite okoliša.

Tajvan kao moguća žrtva

Mineralni resursi imaju golemu geostratešku i geoekonomsku važnost, a to su odlično shvatili i Putin i Trump koji se "trgaju" za ukrajinsko prirodno blago, ne obazirući se na interes Ukrajine i Europe, koje su prisiljene sa strane promatrati kako dva moćnika dijele ukrajinsku zemlju. Sa strane zbivanja promatra i kineski lider Xi Jinping i nada se "Trumputin sporazumu". Naime, ako Trump zadovolji potrebe za rijetkim mineralima u Ukrajini, Amerika bi mogla maknuti fokus s Tajvana, sadašnjeg glavnog dobavljača tih sirovina, i tako otvoriti Kini put da pripoji taj otok koji smatra svojim teritorijem.

FOTOGALERIJA Grad bez duše: Evo kako izgleda Donjeck

1/16

Komentara 151

Avatar alteralterego001
alteralterego001
13:03 24.02.2025.

Od početka govorim da je rat u Ukrajini grabež teritorija sa resursima. Konačno da se to i objavi. Znači nikakva denacifikacija, ugroženost Ruske manjine, Maidan, puč i slične gluposti Putinoljubaca.

DU
Deleted user
11:44 24.02.2025.

Ukrajina treba Kinezima ponuditi svoje zemljano bogatstvo za visoku cijenu + zaštitu. Pa da mi je onda vidjeti Trumpa i njegove Trumpiće kako se pjene :-))

MM
Marljivi mrav
13:09 24.02.2025.

Dragi moji slavonija bi mogla biti žitnica europe, iz geotermalnih izvora mogli bi si osigurat energetsku neovisnost. Vode pitke imamo za izvoz. Da bi prvo netko uništio svu proizvodnju, rastjero svoj narod i sustavno počeo uvozit strance. Od moguče male švicarske smo ostali poligon za mafiju i uhljebe. Sramota za sve hrvate.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije