SKANDAL TRESE BIJELU KUĆU

Ključni sati pred Donaldom Trumpom, mora presuditi svom savjetniku: 'On je j****i kreten, neka da ostavku'

Trump i Waltz
Reuters/PIXSELL
25.03.2025.
u 13:15

Jedan dužnosnik Bijele kuće priznao je postojanje internog pritiska da Mikea Waltz preuzme odgovornost za propust – što bi moglo rezultirati ostavkom

Šokantno otkriće o nenamjernom uključivanju novinara u grupni chat o ratnim strategijama izazvalo je burnu debatu u Bijeloj kući o mogućem prisilnom odlasku savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza. Konačna odluka još nije donesena, a dužnosnici Bijele kuće naglašavaju da će predsjednik Donald Trump donijeti presudu u sljedećih 48 sati, prateći medijske reakcije na ovaj nezgodan incident. Visokopozicionirani član administracije otkrio je za Politico da se vode intenzivne rasprave o Waltzovoj sudbini nakon šokantnog otkrića da je glavni savjetnik nehotice dodao glavnog urednika Atlantica Jeffreyja Goldberga u povjerljivu raspravu o vojnoj akciji protiv Hutija.

"Pola administracije smatra da mu je karijera gotova", izjavio je dužnosnik pod uvjetom anonimnosti, otkrivajući interne debate. Dva visoka dužnosnika Bijele kuće predložila su Waltzovu ostavku kako bi se izbjeglo dovođenje predsjednika u "nezgodnu poziciju". "Neoprostivo je ne provjeriti sudionike grupe. Neoprostivo je voditi takav razgovor preko Signala. Savjetnik za nacionalnu sigurnost ne smije biti nepažljiv", naglasio je dužnosnik, piše Politico.

Izvor blizak Bijeloj kući bio je još oštriji: "Oko jedne stvari svi u Bijeloj kući se slažu – Mike Waltz je j****i kreten".

Goldberg je 11. ožujka primio pozivnicu za Signal, aplikaciju za šifrirane poruke, prema izvješću od "Mikea Waltza". Ubrzo se našao u grupnom chatu nazvanom "Houthi PC mala grupa" s naizgled visokim dužnosnicima administracije, uključujući ministra obrane Petea Hegsetha, potpredsjednika JD Vancea, direktoricu Nacionalne obavještajne službe Tulsi Gabbard i druge. Treći izvor upoznat sa situacijom potvrdio je da je Trump razgovarao s Waltzom o incidentu – i da Bijela kuća zasad stoji iza njega.

"Kako je predsjednik Trump istaknuo, napadi na Hutije bili su izuzetno uspješni i učinkoviti. Predsjednik Trump i dalje ima puno povjerenje u svoj tim za nacionalnu sigurnost, uključujući savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza", izjavila je glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt. 

Četvrti dužnosnik Bijele kuće priznao je postojanje internog pritiska da Waltz preuzme odgovornost za propust – što bi moglo rezultirati ostavkom. Međutim, naglasio je da Waltzova sudbina uvelike ovisi o Trumpovu osobnom stavu prema incidentu, ističući sudjelovanje drugih dužnosnika administracije u Signal chatu. Dva dužnosnika sugerirala su da bi Trump mogao okriviti Waltza za potencijalno ugrožavanje nacionalne sigurnosti SAD-a, ali jednako tako mogao bi biti nezadovoljan Vanceovim odstupanjem od vanjske politike administracije u razgovoru ili ciljati na Hegsetha kao na navodni izvor osjetljivih informacija u grupi.

"Nisam siguran je li predsjednik svjestan koliko je ovo u suprotnosti s njegovom trenutačnom porukom o Europi. Postoji dodatni rizik od umjerenog do ozbiljnog skoka cijena nafte. Spreman sam podržati konsenzus tima i zadržati ove brige za sebe", izjavio je Vance, prema Atlanticovu izvješću. 

Ovaj incident također je dao priliku dugogodišnjim Waltzovim kritičarima, skeptičnima prema njegovim neokonzervativnim vezama, da zatraže njegovo uklanjanje. Waltz je nekada savjetovao bivšeg potpredsjednika Dicka Cheneya o protuterorizmu, ali je, poput državnog tajnika Marca Rubia, posljednjih godina prilagodio svoje vanjskopolitičke stavove pristupu "Amerika na prvom mjestu". Te su sumnje pojačane na društvenim mrežama od grupe izolacionističkih konzervativaca koji su se pitali zašto Waltz uopće posjeduje broj mobitela glavnog urednika Atlantica – sugerirajući da je to dokaz Waltzovih trajnih neokonzervativnih simpatija.

Iako je Kongres bio nesklon suprotstavljanju Trumpu tijekom njegova prva dva mjeseca mandata, neki članovi su  izrazili zabrinutost zbog incidenta. Ipak, izvor blizak Bijeloj kući koji je Waltza nazvao "totalnim kretenom" nije očekivao šire posljedice incidenta. "Ne vjerujem da će biti dugoročnih političkih posljedica za Trumpa ili administraciju, osim što bi ovo moglo koštati Waltza posla", izjavio je taj izvor.

Dok su republikanski zakonodavci privatno izrazili uvjerenje da će neki dužnosnik Bijele kuće morati preuzeti odgovornost, republikanci u Zastupničkom domu posebno su stali u obranu svog bivšeg kolege Waltza. Predsjedavajući Mike Johnson izjavio je za Politico da Waltz "apsolutno ne treba podnijeti ostavku".

Nadalje, poruke su, kako piše Politico, iznijele su na vidjelo i rijetko javno izražena oprečna mišljenja te ležeran pristup povjerljivim informacijama. 

1. Vance protiv bombardiranja Hutija

Potpredsjednik JD Vance izrazio je rezerve prema vojnoj akciji protiv skupine koju podržava Iran. "Griješimo", izjavio je o bombardiranju Hutija, ističući veću ovisnost Europe o trgovini kroz Crveno more u usporedbi sa SAD-om. "Samo tri posto američke trgovine prolazi Sueskim kanalom, u odnosu na 40 posto europske", naglasio je. "Postoji realna opasnost da javnost ne shvati važnost ili nužnost ove akcije", dodao je. 

2. Trumpov potpredsjednik sumnja u predsjednikovo razumijevanje

Vance je također sugerirao da predsjednik možda ne shvaća u potpunosti implikacije ili poruku kampanje bombardiranja protiv Hutija. "Nisam uvjeren da je predsjednik svjestan koliko je ovo u neskladu s njegovom trenutačnom retorikom o Europi'', rekao je Vance, izražavajući zabrinutost zbog mogućeg porasta cijena nafte.

"Postoji dodatni rizik od umjerenog do značajnog skoka cijena nafte", upozorio je. "Spreman sam podržati konsenzus tima i zadržati ove brige za sebe. No postoji snažan argument za odgodu ovoga na mjesec dana, rad na objašnjenju važnosti akcije, procjeni ekonomske situacije i tako dalje", dodao je. 

3. Čelnici nacionalne sigurnosti vjerojatno otkrili povjerljive informacije

Direktor CIA-e John Ratcliffe – ili netko iz njegova tima tko koristi njegovo ime – podijelio je u Signal chatu informacije koje Goldberg nije htio objaviti, navodeći da "sadrže podatke koji bi se mogli tumačiti kao vezani uz stvarne i trenutačne obavještajne operacije." Ministar obrane Pete Hegseth također je grupi otkrio druge vjerojatno povjerljive detalje. "Hegsethova poruka sadržavala je operativne pojedinosti nadolazećih napada na Jemen, uključujući informacije o ciljevima, oružju koje će SAD koristiti i redoslijedu napada", izvijestio je Goldberg.

4. Osjećaji prema Europi

Vance i Hegseth bili su izravni u svojoj kritici europskih saveznika. "Jednostavno mrzim opet spašavati Europu", napisao je Vance. Crvenim morem, gdje Hutiji napadaju trgovačke brodove, prolazi više europske nego američke robe. "U potpunosti dijelim tvoj prezir prema europskom besplatnom jahanju. To je jadno", odgovorio je Hegseth, otkrivajući da administracijsko odbacivanje nekih od najbližih američkih saveznika nije samo javni stav.

5. Ratni emojiji

Prema Goldbergu, Waltz je na prve uspješne bombarderske napade reagirao s "tri emojija: šaka, američka zastava i vatra". Državni tajnik Marco Rubio i šefica kabineta Bijele kuće Susie Wiles poslali su poruke podrške, naveo je. Steve Witkoff, posebni izaslanik za Bliski istok, "odgovorio je s pet emojija: dvije sklopljene ruke u molitvi, svinuti biceps i dvije američke zastave."

Komentara 17

Avatar Sidewinder
Sidewinder
09:34 25.03.2025.

Diletanti kao i njihov šef.

FR
franc251
11:52 26.03.2025.

Kakav to skandal? Ona shema.... "govorio je a nije znao da mikrofon ostao uključen"??? Ameri samo rekli ono što zbilja misle o EU a nije prilično, kulturno da to kažu direktno.

Avatar fidelio
fidelio
13:44 25.03.2025.

Ništa to nije slučajno iscurilo, niti bilo kakvom pogreškom. Jedino je nejasno je li riječ o nečemu što je odobrio Trump ili nečemu za što Waltz i novinar moraju vrlo ozbiljno odgovarati.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije