Večernjakov Tjedan dječjih prava započeo je danas otvorenjem izložbe fotografija Vladimire Spindler, pod nazivom „Djeca imaju pravo na najbolji početak“. Fotografije koje na dirljiv način prikazuju temeljno pravo svakog djeteta – na majčinu blizinu, ljubav i zaštitu – zahvaljujući Podravci, partneru projekta, trajno će krasiti prostorije rodilišta KBC Sestara Milosrdnica.
Fotografiranje mama i beba starih dva do tri dana organizirano je krajem prošloga tjedna pa su neke od rodilja, u proces nastanka izložbe, bile uključene od početka do samoga kraja. Iako pod utiskom nedavnoga poroda, majke su se spremno i s povjerenjem izložile objektivu Vladimire Spindler čija je fotografska senzibilnost upravo karika koja povezuje sve dijelove ovoga projekta. Iza fotografskog aparata krila se i potpuno privatna priča jer uz Vladimiru, u Vinogradskoj su se bolnici rodile i njezina mama, poznata književnica za djecu Sanja Pilić, njezin brat i njezina djeca.
Susret prošlosti, sadašnjosti i budućnosti za Vladimiru je bio dodatan motiv: Sjećam se kada sam rađajući svoju djecu gledala u prazne zidove rađaonice. Bio je samo zidni sat čije su se kazaljke vukle i već sam tada pomislila kako bi u čitavoj toj muci bilo lijepo vidjeti ono što slijedi, a to je novi život i čudo rođenja. Slično su razmišljale primalje i sestre zaposlene u rodilištu, jedva dočekavši da bolnički zidovi ispričaju neku drukčiju priču. Uz njihovu se pomoć samo snimanje odvijalo bez ikakvoga stresa i napora. Moguću zabrinutost oko izgleda, novopečene su majke spontano zamijenile toplinom koja će sada trajno obilježavati prostore u rađaonici i hodnicima samoga rodilišta. Nisam bila baš optimistična koliko će se majki odazvati pozivu samo dan ili dva nakon poroda, ali iznenadile su me i njihovo izlaganje, koje bi prije samo petnaestak godina bilo nezamislivo, pokušala sam zabilježiti fotoaparatom. Iz fotografija tako spontano izbija hrabrost, nježnost, ljubav i nevinost. Nadam se da će ih tako doživjeti i svi oni koji se s ovih dvadesetak fotografija budu susretali u svojim najintenzivnijim satima u životu, uzbuđeno je svoje dojmove pokušala sažeti ova slobodna umjetnica potpisujući već ovješene radove.
Zanimljivo joj je i to što je izložba zauvijek zatvorena od očiju široke javnosti jer vjerojatno će i sama svoje radove idući put vidjeti tek kada njezina kćer, danas trinaestogodišnjakinja, bude u rađaonici. No, jučerašnji dan nije bio poseban samo za autoricu izložbe i njezine modele. U posjet rodilištu došli su i predstavnici Podravke koji su svim majkama darovali svoje proizvode, a salon cvijeća Verbena za majke koje su s djecom upravo odlazile kući pripremio je i prigodne buketiće. U govoru u povodu otvorenja izložbe, prof. dr. sc. Vesna Košec je napomenula: Kada se govori o pravima djece, često se kreće od nešto starije djece, a ona počinju upravo ovdje i zato mi je beskrajno drago da je Večernji list s tjednom obilježavanja dječjih prava krenuo od nas.
Fotografije Vladimire Spindler sadrže mnoštvo slojeva ljubavi i nježnosti koje će nas čak i u onim teškim danima, kakvih se nađe u svakoj profesiji, vraćati na ono istinski bitno, a to je pravo djeteta na najbolji početak. I zato se nadam da nas ni iduće godine, nastavljajući ovu akciju, nećete zaboraviti.
>> Problem je većine djece što su satima sama kod kuće
Hvale vrijedna akcija, još samo kad bi zidove ukrasili i pokojim klima uređajem u sobama i kojom normalnom stolicom u zajedničkoj porodiljnoj sali vjerujem da bi i mladim mamama i očevima bilo daleko lijepše dočekati svoje novorođenče.