Franjo Tuđman, Gojko Šušak i Janko Bobetko, trojica pokojnih političkih i vojnih lidera Hrvatske koji se spominju u nepravomoćnoj presudi Jadranku Prliću i drugima kao osobe koje su radile na ispunjenju “zajedničkog zločinačkog cilja” stvaranja Herceg-Bosne protjerivanjem muslimana, prema mišljenju haaškog tužiteljstva, “nemaju pravo na presumpciju nevinosti i druga prava na pošteno suđenje”. To je tvrdnja kojom haaško tužiteljstvo u prekjučer objavljenom dokumentu traži od Žalbenog vijeća da odbaci zahtjev Republike Hrvatske koja želi da u žalbenom postupku dobije status “prijatelja suda” kako bi pružila sudu činjenice i pravna tumačenja uime trojice pokojnika koji su u vrijeme opisano u optužnici postupali službeno kao dužnosnici RH.
Računamo na Žalbeno vijeće
Žalbeno vijeće tek treba odlučiti o tom zahtjevu Hrvatske, no Tužiteljstvo, koje je imalo pravo da se očituje o hrvatskom zahtjevu, smatra da zahtjevu ne treba udovoljiti jer “Hrvatska ne ispunjava standarde” potrebne za dodjeljivanje statusa “prijatelja suda”, a Tuđman, Šušak i Bobetko nemaju prava na pošteno suđenje jer nikad nisu bili formalno optuženi, pa se na njih ne primjenjuju prava optuženika.
– To je stav Tužiteljstva, a mi računamo na stav Žalbenog vijeća, koje će prihvatiti da mi budemo prijatelji suda i tako dokažemo da nikada nije bilo udruženog zločinačkog pothvata – komentirao je ministar vanjskih poslova Miro Kovač negativan odgovor tužiteljstva.
Odbijeni u slučaju Gotovina
Tužiteljstvo obrazlaže svoj stav da Hrvatska ne ispunjava standarde za prijatelje suda tvrdnjom da RH želi intervenirati u vezi s činjenicama, dok je status “amicus curiae” uglavnom “ograničen na pitanja zakona”. Što se tiče prava da netko iznese argumente u obranu Tuđmana, Šuška i Bobetka, Tužiteljstvo navodi ovakvo obrazloženje: “Sama činjenica da, u postupku u kojem se sudi drugom optuženiku, biva utvrđeno da je neka osoba uključena u inkriminiranu aktivnost ne daje toj osobi bilo kakvo pravo da intervenira u predmetu.” Druga raspravna i žalbena vijeća Haaškog suda “konzistentno su uskraćivala ranije zahtjeve Hrvatske da koristi status prijatelja suda kako bi obranila državu ili državne dužnosnike”, navodi tužiteljstvo. Hrvatska je, podsjetimo, osim u slučaju Prlić i ostali, u prošlosti tražila da bude prijatelj suda i u slučaju Gotovina i ostali, ali je to odbijeno.
>>Miljenić: Haag ne dira čuvare Jugoslavije, a nas je kao razbijače proganjao
>> Tužiteljstvo ICTY-ja protiv uključivanja Hrvatske u predmet "Prlić i drugi"