Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 122
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
PRIJETNJA MINISTRICE DOMOVINSKE SIGURNOSTI

Trump ne odustaje od pritiska. Najavljen je novi niski udarac 'neposlušnom' elitnom sveučilištu

Reuters
17.04.2025.
u 10:13

"Stranim studentima nije zajamčeno pravo da studiraju na Harvardu — to je privilegija", piše u pismu koje zahtijeva informacije o "ilegalnim i nasilnim aktivnostima" stranih studenata

Američka ministrica domovinske sigurnosti (DHS-a) Kristi Noem zaprijetila je Sveučilištu Harvard da će mu oduzeti mogućnost upisa stranih studenata ako ne preda podatke o njihovim "ilegalnim i nasilnim aktivnostima", navodi se u priopćenju DHS-a u srijedu, prenosi CNN. Noem je, prema priopćenju, poslala oštro pismo u kojem zahtijeva detaljnu dokumentaciju o stranim studentima s vizama na Harvardu i njihovim ilegalnim i nasilnim aktivnostima do 30. travnja 2025., ili će Harvard odmah izgubiti certifikat SEVP koji omogućuje sveučilištima da izdaju dokumente potrebne za vize stranih studenata.

Na Harvardu trenutno studira 6.793 stranih studenata, što čini 27,2% ukupnog broja upisanih u akademskoj godini 2024./2025., prema podacima sveučilišta. DHS je u srijedu također najavio ukidanje dvaju saveznih grantova u vrijednosti od 2,7 milijuna dolara koji su bili namijenjeni Harvardu. U službenom odgovoru Harvard je poručio da je upoznat s pismom, ali da i dalje stoji pri svojoj ranijoj izjavi da "neće odustati od svoje neovisnosti niti se odreći svojih ustavnih prava" te da će nastaviti poštovati zakon i očekuje isto od administracije. "Ako savezne vlasti poduzmu mjere protiv bilo kojeg člana naše zajednice, očekujemo da će to biti temeljeno na jasnim dokazima", navodi se.

Prema studentskim novinama The Harvard Crimson, DHS u pismu optužuje Harvard da stvara "neprijateljsko okruženje za židovske studente". "Stranim studentima nije zajamčeno pravo da studiraju na Harvardu — to je privilegija", piše u pismu koje zahtijeva da sveučilište dostavi informacije o slučajevima u kojima su studenti s vizom predstavljali "poznatu prijetnju drugim studentima ili osoblju i ometali obrazovni proces", te o svim disciplinarnim postupcima pokrenutim zbog prijetnji ili sudjelovanja u prosvjedima. Ova prijetnja dolazi nakon što je Trumpova administracija zamrznula više od 2 milijarde dolara u višegodišnjim grantovima i ugovorima s Harvardom, nakon što sveučilište nije pristalo na ključne političke zahtjeve Bijele kuće, koje Trump nameće i drugim elitnim američkim sveučilištima.

Harvard je odbio ukinuti programe raznolikosti, ravnopravnosti i uključivosti (DEI), zabraniti nošenje maski na prosvjedima, uvesti zapošljavanje i upis isključivo prema". Trumpovi dužnosnici tvrde da je svrha ovih mjera borba protiv antisemitizma nakon brojnih kampus-prosvjeda koji su izbili zbog rata između Izraela i Hamasa u Gazi. Administracija je počela ukidati vize stotinama studenata, profesora i istraživača na desecima sveučilišta u SAD-u zbog navodnih potpora terorističkim organizacijama ili pak manjih kaznenih djela i prekršaja iz prošlosti.

Komentara 5

JO
jocoudriga
12:37 17.04.2025.

Neškolovani lik ima averziju prema svemu što podsjeća na škole koje nikad nije pohađao. Panični strah od fakulteta potpuno za takve je razumljiv.

Avatar moreplovac
moreplovac
13:10 17.04.2025.

Netko, tko sa velikom mukom uspjeva razlikovati nosoroga od lava, ne može imati razumjevanje za tamo neki fakultet.

KR
krena
15:07 17.04.2025.

Trump je nešto zaboravio : " Otkrit ću vam nešto. Neki od vas to možda ne znaju. Amerika ima tajno oružje. A to tajno oružje je H1B. Bez H1B-a, znanstveni sustav ove zemlje bi propao. Zaboravite na Google, zaboravite na na Silicijsku dolinu! Silicijska dolina ne bi postojala bez H1B-a. Znate li što je H1B? A znate li što to H1B jest? To je viza koju izdajemo genijalcima. Jeste li svjesni da su u SAD-u 50% svih kandidata na doktorskim studijima rođeni izvan Amerike? Na mojoj ustanovi, jednoj od najvećih u SAD-u, 100% svih kandidata na doktorskim studijima su rođeni izvan Amerike. U tom kontekstu društvenim mrežama se proteklih dana počeo širiti snimka stara oko pet godina, a na kojoj slavi fizičar Michio Kaku objašnjava koje američko "tajno oružje" čuva ekonomiju SAD-a od kolapsa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata