- Moguće izlijevanje nafte nakon sudara tankera u Dubaiju
- MMF upozorava na mogući “globalni šok” za gospodarstva
- Netanyahu tvrdi da je rat s Iranom “više od pola gotov”
- SAD upozorava da bi operacija na otoku mogla biti katastrofalna
23:50 - Američki predsjednik Donald Trump je rekao u utorak da se vojne operacije Sjedinjenih Američkih Država u Iranu "privode kraju". "Ide nam odlično", kazao je Trump u intervjuu za NBC News. "I to se privodi kraju". Američki ministar obrane Pete Hegseth je ranije u utorak rekao da će nekoliko sljedećih dana na Bliskom istoku biti odlučujući i upozorio Teheran da će se sukob intenzivirati ako se ne postigne dogovor. Iranski ministar vanjskih poslova Abas Arakči je u utorak izjavio da prima izravne poruke posebnog američkog izaslanika Stevea Witkoffa, no da one ne predstavljaju "pregovore", citirala ga je katarska televizija Al Jazeera.
Poruke uključuju prijetnje ili stavove razmijenjene preko "prijatelja", dodao je. Papa Lav je u utorak pozvao Trumpa da pronađe "izlaz" iz rata, što predstavlja rijedak izravan apel poglavara Katoličke crkve upućen nekom predsjedniku. "Nadam se da traži način da smanji količinu nasilja", rekao je Papa novinarima pred svojom rezidencijom blizu Rima.
20:50 - Iranska revolucionarna garda objavila je da je u američko-izraelskom napadu ubijen brigadni general Jamshid Eshaghi, zajedno s nekoliko članova svoje obitelji. Informaciju je potvrdio vrhovni zapovjednik Revolucionarne garde Ahmad Vahidi, a prenose je strani mediji.
Eshaghi je obnašao dužnost šefa proračuna i financijskih poslova Glavnog stožera iranskih oružanih snaga te je bio važna figura unutar vojne strukture Irana. Sjedinjene Američke Države uvele su mu sankcije 2025. godine zbog navodne uloge u međunarodnoj mreži za izvoz iranske nafte, kroz koju su milijuni barela sirove nafte isporučivani u Kinu.
The IRGC confirms the elimination of Jamshid Eshaghi, head of budget and financial affairs for the Iranian Armed Forces General Staff, in an Israeli airstrike in Tehran, without specifying the date. Eshaghi played a key role in evading oil sanctions and financing the IRGC's… pic.twitter.com/hs2npoQTt5
— Ariel Oseran أريئل أوسيران (@ariel_oseran) March 31, 2026
19:00 - Cijene nafte poskočile su u utorak na londonskom tržištu iznad 119 dolara, uz blaži rast u SAD-u, nakon poruka iz Washingtona o opskrbi Europe energentima iz Perzijskog zaljeva. Na londonskom se tržištu barelom trgovalo po 119,10 dolara, što je 6,32 dolara više nego dan ranije, dok je u SAD-u cijena porasla na 104,81 dolar. Trgovce su uznemirile poruke o Hormuškom tjesnacu, što je produbilo razliku u kretanju cijena između tržišta.
18:10 - Iranska revolucionarna garda zaprijetila je napadima na američke tehnološke tvrtke u regiji kao odgovor na nedavne udare na Iran, objavili su državni mediji. Među navedenim metama su Microsoft, Google, Apple, Intel, IBM, Tesla i Boeing.
U priopćenju garde se navodi da će napadi započeti u srijedu, 1. travnja u 20 sati po teheranskom vremenu, uz upozorenje da bi "jedinice tih tvrtki” mogle biti uništene. IRGC tvrdi da su tehnološke i AI kompanije ključne u planiranju i praćenju američkih operacija, zbog čega ih smatra legitimnim ciljevima. Zaposlenicima i stanovnicima u blizini objekata upućen je poziv na hitnu evakuaciju, prenosi Sky News.
The IRGC threatens to attack 18 U.S. tech companies’ sites in the Middle East, including Apple, Google and Tesla, in response to any future targeted eliminations of its senior commanders as of tomorrow night.
— Ariel Oseran أريئل أوسيران (@ariel_oseran) March 31, 2026
“We advise employees of these companies to leave their workplaces…
16:20 - Sjedinjene Države su svjesne onoga što Kina i Rusija rade kako bi pomogle Iranu i suprotstavljaju se tim naporima gdje je potrebno, rekao je u utorak američki ministar obrane Pete Hegseth. Hegseth je također kazao da će nekoliko sljedećih dana na Bliskom istoku biti odlučujuće, dodajući da vojnici masovno dezertiraju iz iranskih oružanih snaga. Upozorio je Teheran da će se sukob intenzivirati ako se ne postigne dogovor. Američki ministar obrane je izdao to upozorenje nekoliko sati nakon što je Iran zapalio potpuno natovaren tanker s naftom kod Dubaija, što je najnoviji napad na trgovačke brodove u Zaljevu ili Hormuškom tjesnacu otkako su Sjedinjene Države i Izrael napali Iran 28. veljače. Hegseth, koji je rekao da je u subotu posjetio američke trupe na Bliskom istoku, rekao je da je Trump spreman postići dogovor te da su pregovori u tijeku i dobivaju na snazi, ali da su SAD spremne nastaviti rat ako Iran ne ispuni uvjete. „Mi imamo sve više i više opcija, a oni imaju manje... nakon samo mjesec dana mi smo ti koji postavljaju uvjete, nadolazeći dani bit će odlučujući“, rekao je Hegseth u Washingtonu. „Iran to zna i gotovo ništa ne mogu vojno učiniti po tom pitanju.“
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kazao je da Rusija opskrbljuje Iran dronovima i obavještajnih podacima kako bi pomogla Teheranu. Upitan o izvješćima da Rusija i Kina pomažu Iranu, Hegseth je kazao: "Što se tiče Rusije i Kine, točno znamo šta oni rade, šta rade ili ne rade." Gdje je potrebno "rješavamo to, ublažavamo ili se s tim suočavamo izravno“, dodao je. Hegseth je rekao, pozivajući se na obavještajne podatke, da napadi štete moralu iranske vojske. To izaziva, rekao je, široko rasprostranjena dezerterstva, nedostatak ključnog osoblja i uzrokuje frustracije među višim dužnosnicima.
14:35 - Američki predsjednik Donald Trump u utorak je pozvao zemlje koje nisu pomogle u američko-izraelskim napadima na Iran da kupe američku naftu i odu u Hormuški tjesnac i "jednostavno ga UZMU". Trump je izdvojio Veliku Britaniju i Francusku kao nekorisne u jednomjesečnom ratu koji je uzdrmao globalna tržišta, podigao cijene energije i doveo do toga da je Iran učinkovito zatvorio promet tankerima za naftu kroz tjesnac.
„Sve te zemlje koje ne mogu nabaviti mlazno gorivo zbog Hormuškog tjesnaca, poput Ujedinjenog Kraljevstva, koje je odbilo sudjelovati u obezglavljivanju Irana, imam prijedlog za vas: Broj 1, kupujte od SAD-a, imamo ga dovoljno, i Broj 2, skupite malo odgođene hrabrosti, idite do tjesnaca i jednostavno ga UZMITE“, rekao je Trump u objavi na Truth Social.„Morat ćete početi učiti kako se boriti za sebe, SAD više neće biti tu da vam pomogne, baš kao što ni vi niste bili tu za nas. Teški dio je gotov. Idite po svoju naftu!" Također je kritizirao Francusku jer nije dopustila da zrakoplovi s vojnim zalihama za Izrael prelete preko njezina teritorija.
12:42 - Više od 200.000 ljudi, od kojih velika većina Sirijaca, prešlo je granicu između Libanona i Sirije od početka rata između Izraela i Hezbolaha početkom ožujka, objavila je u utorak UN-ova agencija za izbjeglice (UNHCR). "Gotovo mjesec dana nakon što su se intenzivirala neprijateljstva u Libanonu, Sirija se suočava s velikim povećanjem broja ljudi koji prelaze granicu iz Libanona. Između 2. i 27. ožujka, više od 200.000 ljudi ušlo je u Siriju preko tri službena prijelaza", rekla je Aser al-Madaien, privremena predstavnica UNHCR-a u Siriji na videokonferenciji iz Damaska. "Te brojeve dale su vlasti, a potvrdili su naši kolege na terenu", dodala je, pojasnivši da su "velika većina" tih ljudi, odnosno "gotovo 180.000 Sirijci, posebno sirijski izbjeglice koji su pobjegli iz Sirije i našli utočište u Libanonu i koji su danas primorani ponovno bježati".
"Više od 28.000 Libanonaca također je prešlo sirijsku granicu. Većina bježi od intenzivnog izraelskog bombardiranja. Dolaze iscrpljeni, traumatizirani i s malo stvari", dodala je dužnosnica UNHCR-a. Proiranski Hezbolah uvukao je Libanon u regionalni rat 2. ožujka, pokrenuvši napad na Izrael kao odmazdu za izraelsko-američke napade u kojima je ubijen iranski vrhovni vođa Ali Hamenei, pojašnjava agencija France presse. Libanon je primio više od milijun sirijskih izbjeglica koji su pobjegli iz svoje zemlje tijekom građanskog rata izazvanog represijom narodnog ustanka protiv režima Bašara al-Asada 2011. godine. Više od pola milijuna tih izbjeglica vratilo se u Siriju od Asadovog pada krajem 2024. godine. UNHCR je rekao da bi broj ljudi koji bježe iz Libanona u Siriju mogao doseći 300.000 do 350.000 ljudi, što će uvelike ovisiti o daljnjem razvoju događaja.
12:30 - Jedno od postrojenja za desalinizaciju na iranskom otoku Kešmu nije u funkciji otkako je pogođeno u zračnom napadu, rekao je u utorak dužnosnik ministarstva zdravstva iranskim medijima, ne navodeći kada se napad dogodio. „Pitka voda na otoku Kešmu osigurava se postrojenjima za desalinizaciju. Jedno od postrojenja bilo je meta napada i potpuno je van funkcije jer ga nije moguće popraviti u kratkom roku“, rekao je voditelj centra za zaštitu okoliša i zdravlja rada ministarstva zdravstva, prema novinskoj agenciji Borni. Iran je ranije u ožujku rekao da je postrojenje za desalinizaciju na otoku Kešmu bilo meta zračnih napada. Otok se nalazi uz iransku obalu u Hormuškom tjesnacu, većinom zatvorenom u ratu Izraela i SAD-a protiv Islamske Republike.
9:00 - Američki državni tajnik Marco Rubio kritizirao je Španjolsku i druge saveznike NATO-a zbog ograničene podrške u ratu s Iranom, sugerirajući da bi Washington mogao preispitati savez nakon sukoba. Rubio je rekao da su Sjedinjene Države utvrdile da je Španjolska, članica NATO-a koju su obvezne braniti, uskratila SAD-u korištenje svog zračnog prostora i time se pohvalila, prema transkriptu izjave za Al Jazeeru koju je njegov odjel objavio u ponedjeljak. Također je rekao da se Washington suočio s otporom u korištenju vojnih baza u Španjolskoj i drugdje. NATO je koristan Sjedinjenim Državama jer omogućuje stacioniranje trupa i opreme u inozemstvu, rekao je Rubio. "Ali ako se NATO samo bavi time da brani Europu ako budu napadnuta, a zatim nam uskraćuje pravo na stacioniranje kada nam zatreba, to nije baš dobar aranžman."
"Teško je ostati angažiran i reći da je ovo dobro za Sjedinjene Države. Dakle, sve će se to morati preispitati", dodao je Rubio, naglašavajući da NATO "ne može biti jednosmjerna ulica." "Nadajmo se da to možemo popraviti. Imat ćemo vremena da se time pozabavimo poslije."
Španjolska je zatvorila svoj zračni prostor za letove povezane s iranskim ratom, a ranije je zabranila Sjedinjenim Državama korištenje baza Rota i Morón u Andaluziji za operacije. Objektima dugo zajednički upravljaju Španjolska i SAD. Američki predsjednik Donald Trump više je puta kritizirao saveznike NATO-a zbog onoga što smatra nedovoljnom podrškom u sukobu. Članak 5. NATO-ove klauzule o međusobnoj obrani ne odnosi se na rat koji su Sjedinjene Države i Izrael pokrenuli protiv Irana.
7:50 - Sigurnosni odbor iranskog parlamenta odobrio je nacrt zakona kojim se uvodi sustav naplate prolaza kroz Hormuški tjesnac i predlaže ograničavanje pristupa plovilima povezanim sa zemljama koje su uvele sankcije Iranu. Prijedlog će biti podnesen na raspravu i glasanje u parlamentu, rekao je član odbora Modžtaba Sari novinskoj agenciji FARS. Prema nacrtu, brodovima iz SAD-a, Izraela i zemalja koje su posljednjih godina sankcionirale Iran bio bi zabranjen prolaz strateškim plovnim putem. Plovila iz Europske unije također bi bila obuhvaćena, prema Sariju.
Prolaz bi se naplaćivao u iranskoj nacionalnoj valuti, rijalu, izvijestio je FARS, u potezu usmjerenom na jačanje valute i zaobilaženje američkih sankcija, a istovremeno državi daje potpunu kontrolu nad financijskim tokovima. Ovaj potez signalizira daljnju eskalaciju s Washingtonom. Američki predsjednik Donald Trump zatražio je da Teheran u potpunosti ponovno otvori tjesnac, ključnu rutu za globalne isporuke energije, te je zaprijetio posljedicama ako to ne učini.
6:35 - Bijela kuća stala je u obranu prijetnje američkog predsjednika Donald Trump da bi mogao narediti napade na iransku infrastrukturu, uključujući postrojenja za desalinizaciju ključna za opskrbu pitkom vodom. Glasnogovornica Karoline Leavitt poručila je da je za Iran "najbolje postići dogovor" te upozorila na posljedice ako do njega ne dođe. Istaknula je da američka vojska ima sposobnosti koje protivnici "ne mogu ni zamisliti", uz tvrdnju da će SAD djelovati u skladu sa zakonom.
Trump je ranije zaprijetio bombardiranjem iranskih elektrana, naftnih postrojenja i infrastrukture ako Teheran ne pristane na uvjete i ne osigura slobodan prolaz kroz Hormuški tjesnac. Poručio je da bi takvi napadi bili odmazda za ranije iranske akcije. Stručnjaci upozoravaju da bi napadi na civilnu infrastrukturu mogli predstavljati kršenje međunarodnog prava, uključujući Četvrta ženevska konvencija. Istodobno se razmatra i mogućnost rizične kopnene operacije s ciljem preuzimanja iranskih nuklearnih materijala, no dio republikanaca upozorava da za takvu eskalaciju nema političke potpore.
Q: "Why is the president threatening what would amount to potentially a war crime?"
— The Bulwark (@BulwarkOnline) March 30, 2026
Leavitt: "The president has made it quite clear…as evidenced by the statement that you just read, that their best move is to make a deal, or else the United States Armed Forces has capabilities… pic.twitter.com/x4RreosoRx
6:20 - Cijene nafte nastavile su rasti, javlja BBC, a prema azijskim tržištima koja se prva otvaraju u utorak ujutro. Cijena nafte kojom se trguje u SAD-u skočila je za 3% na gotovo 106 dolara po barelu. Podsjećamo, cijene američke nafte ponedjeljak su zaključile trgovanje na nešto iznad 100 dolara po barelu prvi put od početka rata protiv Irana 28. veljače. To je ujedno i najviša cijena američke nafte od srpnja 2022. Brent sirova nafta - globalna referentna vrijednost za cijene nafte - porasla je na 115 dolara nakon što je u utorak porasla za više od 2%. Američki predsjednik Donald Trump i dalje prijeti napadima na iransku infrastrukturu ako se uskoro ne postigne dogovor.
6:00 - Tanker se zapalio u blizini Hormuškog tjesnaca nakon što ga je pogodio nepoznati projektil, posada je ostala neozlijeđena i nije zabilježena šteta za okoliš, priopćila je u ponedjeljak organizacija Ujedinjenog Kraljevstva za pomorske trgovinske operacije. Tanker se nalazio 31 nautičku milju (57,4 km) sjeverozapadno od Dubai kada je projektil pogodio njegovu desnu stranu, navodi United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO).
Komercijalni brodovi izloženi su napadima projektilima ili eksplozivnim zračnim i pomorskim dronovima u Perzijskom zaljevu i Hormuškom tjesnacu otkako su Sjedinjene Države i Izrael napali Iran 28. veljače. Ranije u ponedjeljak, kontejnerski brod u grčkom vlasništvu, koji se nalazio uz obalu Saudijske Arabije kod Ras Tanura, prijavio je dva odvojena incidenta u kojima su projektili pali u more u njegovoj blizini, navode stručnjaci za pomorsku sigurnost.
Predstavnik broda Express Rome, koji plovi pod liberijskom zastavom, izvijestio je da su dva nepoznata projektila pala u more u blizini kontejnerskog broda, otprilike 22 nautičke milje (40,7 km) sjeveroistočno od Ras Tanure. Incidenti su se dogodili u razmaku od jednog sata, a posada je bila sigurna, priopćila je britanska tvrtka za upravljanje pomorskim rizicima Vanguard.
Iranski Korpus islamske revolucionarne garde ranije je preuzeo odgovornost za napad na Express Rome 11. ožujka, navodi Vanguard. Operater broda nije odmah komentirao. Za incidente u ponedjeljak zasad nitko nije preuzeo odgovornost.
jedan manje....guzva gore kod one 72 babe...