Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 226
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
RASPOREĐIVANJE VOJNIKA

Američki zaokret uzdrmao Poljsku, nitko to nije očekivao: 'Mi smo dokazan i pouzdan saveznik'

"Dacian Fall" military exercise in Santimbru, Romania
Foto: ANDREEA CAMPEANU/REUTERS
1/5
19.05.2026.
u 08:02

Ministar obrane Władysław Kosiniak-Kamysz naglasio je kako je Poljska odani saveznik SAD-a

Sjedinjene Američke Države iznenada su otkazale raspoređivanje 4000 vojnika na planiranu rotaciju u Poljsku, što je šokiralo dužnosnike te članice NATO-a. U Poljskoj se trenutačno nalazi oko 10.000 američkih vojnika, a Varšava ih smatra ključnima za odvraćanje Rusije. S obzirom na to da je odluka mnoge zbunila, dvojica visokih dužnosnika poljskog ministarstva obrane putuju u Washington kako bi dobila više informacija. Kako piše Politico, detalje će pokušati doznati Paweł Zalewski i Cezary Tomczyk, zamjenici ministra obrane. 

"Nitko u Poljskoj nije znao da će rotacija američke brigade biti obustavljena“, rekao je Zalewski u ponedjeljak. O svemu se oglasio i premijer Donald Tusk, tijekom svečanosti otvaranja centra za popravak američkih tenkova M1 Abrams. "Imate najlojalnijeg saveznika. Vrijedi se toga sjetiti jer Amerika nigdje neće naći boljeg saveznika“, rekao je te napomenuo kako američka odluka neće izravno utjecati na poljsku sigurnost niti na sposobnosti odvraćanja.

Ministar obrane Władysław Kosiniak-Kamysz također je spomenuo kako je Poljska odani saveznik: "U nijednom trenutku nismo bili obaviješteni da će prisutnost američkih oružanih snaga u Poljskoj biti smanjena. Razumijem da je proces reorganizacije u tijeku, ali on ne može ići na štetu tako odanog saveznika kakva je Poljska. Mi smo dokazan i pouzdan saveznik, stoga očekujemo partnerstvo, prijateljstvo i dobru razmjenu informacija.“ Joel Valdez, glasnogovornik Pentagona, naveo je kako odluka nije neočekivana.

SAD je ranije najavio da će povući 5000 vojnika iz Njemačke, nakon što je njemački kancelar Friedrich Merz kritizirao rat protiv Irana. U Poljskoj se tada, podsjetimo, povela rasprava treba li ona ugostiti američke trupe koje američki čelnik Donald Trump povuče iz Njemačke. Karol Nawrocki, poljski predsjednik, kazao je početkom svibnja kako je Poljska spremna na to te kako će osobno lobirati kod Trumpa. No, Tusk je upozorio da Poljska ne bi trebala "preotimati“ vojnike od saveznika. 

Ključne riječi

Komentara 14

Avatar fidelio
fidelio
08:14 19.05.2026.

Prijatelju, ima vas 38 milijuna. Nemojte plakati za Trumpovim dečkima, vi ste i snažniji i opasniji od njih jer branite svoje. Ako je Putin nastradao na četvrt Ukrajine, vas ne bi mogao niti načeti.

KI
Kiker
09:02 19.05.2026.

E moji naivni Poljaci! USA jesu nasi pouzdani europski saveznici, ali Trump to nije! On je saveznik iskljuvivo i samo milijardera diljem svijeta i psihopata je na slobodi kojo samo svoje interese gleda!

CE
CenzuriranUskoro
09:34 19.05.2026.

Koliko god dokaza vam se pružilo nikako da shvatite da velike sile sve dogovaraju izravno neovisno o formalnim savezima. Rusi ostavili na cjedilu Armeniju, možda i Iran. Amerikanci bez obzira tko je na vlasti imaju istu vanjsku politiku. NATO im nikada nije bio glavni savez, samim time što dijele snage u Europi na vlastito zapovjedništvo i NATO u jednom zapovjedniku puno govori. Rusi su samo imali devijaciju u vidu Jelcina, ali s time je gotovo i ponovno traže svoj dio podjeli interesnih sfera. Realno 2 sile su u zalasku (obje se trude povratiti status) i jedna u rastu, ali to se može promijeniti iznenada. Realno Trump je ubio BRICS, zaustavio ekonomsko zbližavanje EU i Rusije, a EU je ništa bez vlastitih resursa, a Rusija iako ima resursa ne može ih pravilno koristiti bez EU ili KIne stavljajući ih u podređeni položaj u odnosu na ostale supersile, tako da trenutno čekamo što su se dogovorili SAD i KIna. Gledajte koliko je Rusija uložila u EU ulaganja, sve je to nestalo preko noći doslovno i osiguralo duge sporove u budućnosti između Rusije i EU oko vlasništva. SAD je odigrao maestralno neovisno tko je bio na vlasti u Bijeloj kući. PS Politico je smeće od medija.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata