70. OBLJETNICA AUSTRIJSKOG DRŽAVNOG UGOVORA

Gradišćanski Hrvati i koruški Slovenci prosvjedovali u Beču: Traže od Vlade potpuno ispunjenje njihovih manjinskih prava

Foto: Snježana Herek
1/12
16.05.2025.
u 21:46

“Današnjim prosvjedom želimo svi zajedno vidljivo, glasno i odlučno pokazati da smo i mi tu, da narodne grupe postoje i imaju svoja prava. I to upravo danas 15. svibnja na Dan obilježavanje 70. obljetnice potpisivanja austrijskog Državnog ugovora 1955. godine. I da nećemo dati mira tako dugo dok se članak 7. Državnog ugovora o pravima narodnih manjina u potpunosti ne ispuni”, naglasila je mlada predsjednica HAK-a, jednog od organizatora bečkog prosvjeda “Današnjim prosvjedom želimo svi zajedno vidljivo, glasno i odlučno pokazati da smo i mi tu, da narodne grupe postoje i imaju svoja prava. I to upravo danas 15. svibnja na Dan obilježavanje 70. obljetnice potpisivanja austrijskog Državnog ugovora 1955. godine. I da nećemo dati mira tako dugo dok se članak 7. Državnog ugovora o pravima narodnih manjina u potpunosti ne ispuni”, naglasila je mlada predsjednica HAK-a, jednog od organizatora bečkog prosvjeda. .“Današnjim prosvjedom želimo svi zajedno vidljivo, glasno i odlučno pokazati da smo i mi tu, da narodne grupe postoje i imaju svoja prava. I to upravo danas 15. svibnja na Dan obilježavanje 70. obljetnice potpisivanja austrijskog Državnog ugovora 1955. godine. I da nećemo dati mira tako dugo dok se članak 7. Državnog ugovora o pravima narodnih manjina u potpunosti ne ispuni”, naglasila je mlada predsjednica HAK-a, jednog od organizatora bečkog prosvjeda.

U organizaciji Hrvatskog akademskog kluba (HAK) i Kluba slovenskih studentica i studenata u austrijskom glavnom gradu, u četvrtak je poslijepodne pred austrijskim Saveznim kancelarstvom u Beču održan prosvjed gradišćanskih Hrvata i koruških Slovenaca, na kojem su od savezne Vlade tražili potpuno ispunjenje članka 7 Austrijskog državnog ugovora, koji regulira manjinska prava. Povod prosvjedu bilo je obilježavanje 70. obljetnice potpisivanja austrijskog Državnog ugovora, koju je austrijski politički vrh jučer navečer svečano obilježio u bečkom dvorcu Belvedere, gdje je Ugovor i potpisan 15. svibnja 1955. godine. Potpisanim Državnim ugovorom Austrija je ponovno postala samostalna, suverena i demokratska zemlja.

Uoči te večernje svečanosti pred Saveznim kancelarstvom prosvjedovalo je oko 300 ljudi. Ne samo predstavnici gradišćanskih Hrvata i Slovenaca iz Koruške i Štajerske, dviju u Državni ugovor uglavljenih narodnih manjina, nego i predstavnici preostalih četiri autohtonih manjinskih zajednica u Austriji, Mađari, Slovaci, Česi i Romi, te ostale manjinske skupine, koji su se pridružili organizatorima prosvjeda. Osim njih na prosvjednom skupu okupili su se i brojni aktivisti austrijskih manjinskih udruga i institucija za zaštitu prava manjina. Gradišćanski Hrvati su najveća priznata narodna manjina u Austriji i ima ih oko 50.000: U Gradišću oko 35.000 i oko 15.000 u Beču. Među sudionicima bečkog prosvjednog skupa je, između ostalih, bio i umirovljeni austrijski diplomat i bivši Visoki predstavnik Europske unije za Bosnu i Hercegovinu, koruški Slovenac dr. Valentin Inzko.

“Državni ugovor za Austriju ima ogroman značaj. Njegovim potpisom 1955. godine, na jednoj strani od savezničkih sila SAD-a, Sovjetskog saveza, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, a na drugoj strani od Austrije, Austrija je uskrsnula od mrtvih. A austrijske narodne manjine su zaštićene. Člankom 7 zajamčeno im je dvojezično obrazovanje, topografski natpisi, upotreba materinskog jezika u javnom životu i druga manjinska prava”, rekao je za Večernji list dr. Inzko.

“Sve nije išlo baš brzo i glatko. Dvojezični topografskih natpisa naselja imali smo prvo negdje oko 70, sada ih imamo oko 200. Međutim koruških Slovenaca je sve manje. Kad je potpisan Državni ugovor bilo ih je oko 42.000, a danas ih je samo 8.000. To dovoljno govori da unatoč članku 7 Državnog ugovora opstanak i razvoj ove manjine nije uspio”, istakao je austrijski diplomat u mirovini i bivši Visoki predstavnik EU za BiH. 

U Beču su jučer prosvjedovali ne samo odrasli nego i roditelji s malom djecom iz Dječjeg vrtića “Viverica” u Hrvatskom centru gradišćanskih Hrvata u Beču. Njih se očito već od malih nogu uči kako izgleda ulična borba transparentima i glasnim proklamacijama za ispunjenje manjinskih prava. Da li je to dobro, pokazat će budućnost. Ono što je već sada posve jasno je da manjinska prava spadaju u središte društva. Tako stoji i na pozivu HAK-a na prosvjed. Uz opasku, kako brojna manjinska prava iz članka 7 Državnog ugovora ni do danas još “nisu ispunjena ili su ispunjena samo djelomično”.

“Danas kada su manjinska prava sve snažnije pod pritiskom jer jača ekstremna desnica, važno je biti vidljiv i glasan”, poručili su HAK-ovci, iznijevši svoje primjedbe i traženja. Što to traže gradišćanski Hrvati i s čime su nezadovoljni upitali smo predsjednicu Hrvatskog akademskog kluba u Beču Sophie Hajszan. “Ono što mi tražimo, napisali smo i na pozivnici na prosvjed. To su višejezični topografski natpisi naselja, osiguravanje i digitalizacija manjinskih jezika i jezičnih idioma, zabranu djelovanja organizacijama koje su protivnici narodnih manjina, višejezičnost u službenim uredima i na sudu, reformu zakona o narodnim manjinama na osnovi participativnoga procesa, priznavanje ostalih manjinskih zajednica te realizaciju Nacionalnog akcijskog plana za borbu protiv rasizma”, rekla je Hajszan za Večernji list.

“Današnjim prosvjedom želimo svi zajedno vidljivo, glasno i odlučno pokazati da smo i mi tu, da narodne grupe postoje i imaju svoja prava. I to upravo danas 15. svibnja na Dan obilježavanje 70. obljetnice potpisivanja austrijskog Državnog ugovora 1955. godine. I da nećemo dati mira tako dugo dok se članak 7. Državnog ugovora o pravima narodnih manjina u potpunosti ne ispuni”, naglasila je mlada predsjednica HAK-a, jednog od organizatora bečkog prosvjeda. 

Tajnica HAK-a Vera Buranić je rekla kako u Državnom ugovoru zajamčena manjinska prava gradišćanski Hrvati nisu automatski dobili nego su se morali sami za njih izboriti. “Mi mladi tražimo da imamo naše Dječje vrtiće i škole, i to ne samo u Gradišću nego i u Beču, gdje se školujemo i studiramo. Manjinska prava nisu vezana uz teritorij i moraju vrijediti i u Gradišću i u Beču i drugim urbanim sredinama, gdje živi manjinski narod”, naglasila je za Večernji list Buranić. Napomenula je kako u Gradišću još uvijek ni nakon 70. godina od Državnog ugovora sva sela i mjesta nemaju dvojezične topografske natpise. “A višejezično školstvo i obrazovanje na materinskom jeziku, bolje da i ne spominjem”, dodala je tajnica HAK-a.

S time se slaže i glavna tajnica Hrvatskog centra gradišćanskih Hrvata u Beču Gabriela Novak Karall, jedna od inicijatorica Inicijative za uvođenje dvojezičnog, austrijsko-hrvatskog sustava odgoja i obrazovanja od Dječjeg vrtića do Sveučilišta u Beču. “Državni ugovor ima veliku važnost za Austriju, a za nas manjince posebno njegov članak 7, koji regulira prava manjina. To je ono na što danas na ovom prosvjedu želimo ukazati. Jezik je ono presudno za opstanak jedne narodne manjine u višejezičnom prostoru. Zato tražimo da se može koristi i čuti u javnom životu. A to nam je Državnim ugovorom zajamčeno. I nama gradišćanskim Hrvatima i koruškim Slovencima, protiv kojih su u Koruškoj neke organizacije desetljećima djelovale”, rekla nam je Novak-Karall.

Nakon prosvjedovanja pred austrijskim Saveznim kancelarstvom, prosvjedna povorka je potom krenula kroz središte Beča gdje je na Schillerovom trgu završila prosvjedni skup “Feštom šarolikosti”. I govorima organizatora. Za glazbeni okvir pobrinuli su se glazbeni sastavi, među njima poznati BasBariTenori, Bruji; Kacavida, Flinta Poppunk Band, Ubahn Pudding itd.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije