Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 2
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
koja je uloga kine

Trebamo li se zabrinuti? Nove cijene nafte još više plaše trgovce

CHINA-HAINAN-OFFSHORE LNG FILLING STATION (CN)
Foto: Yang Guanyu/XINHUA
1/3
Autori: Vecernji.hr, Hina
13.06.2022.
u 10:05

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 1,9 posto, na 122,01 dolar, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,5 posto, na 120,67 dolara.

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna blago porasle jer su im podršku pružale vijesti o snažnoj potražnji, no krajem tjedna izgubile su dio dobitaka zbog ponovnog zatvaranja u Kini i visoke inflacije u SAD-u, što bi moglo oslabiti potražnju. Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošloga tjedna 1,9 posto, na 122,01 dolar, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,5 posto, na 120,67 dolara.

Podršku cijenama pružale su u prvom dijelu tjedna vijesti o snažnoj potražnji. Primjerice, podaci da su zalihe benzina u SAD-u u prošlom tjednu pale za 800 tisuća barela unatoč visokim cijenama. Podršku cijenama pružili su i podaci o snažnom rastu kineskog izvoza u svibnju, zahvaljujući ublažavanju mjera za suzbijanje COVID-19, što je potaknulo nadu u ubrzanje gospodarskog rasta u Kini, drugom najvećem svjetskom potrošaču nafte.

"Inflacija u SAD-u"

Uz to, u svibnju je snažno, oko 12 posto, porastao kineski uvoz sirove nafte, što bi moglo upućivati na jačanje potražnje. No, ima i drukčijih mišljenja.

"To ne znači da potražnja za naftom raste. Kina je vjerojatno postupila oportunistički, kupujući sirovu naftu iz Rusije po znatno nižoj cijeni od onih na globalnim tržištima, kako bi obnovila zalihe", rekao je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.

Foto: Reuters/PIXSELL

Nakon rasta u prvom, u drugom dijelu tjedna cijene nafte našle su se pod pritiskom nakon vijesti o ponovnom uvođenju ograničenja u dijelovima Šangaja i nekih drugih kineskih gradova zbog novih slučajeva zaraze koronavirusom. Još je više trgovce uznemirio podatak da je inflacija u SAD-u u svibnju dosegnula novu najvišu razinu u više od 40 godina, 8,6 posto na godišnjoj razini.

To znači da bi američka središnja banka mogla idućih mjeseci povećati ključne kamatne stope agresivnije nego što se očekivalo, što bi moglo osjetno usporiti rast najvećeg svjetskog gospodarstva, a time i potražnje za naftom.

„Trgovci se plaše da bi to mogao biti prvi indikator budućeg ponašanja potrošača. Premda je sada u SAD-u potražnja za benzinom snažna, ubuduće bi, ako se cijene benzina ne stabiliziraju, potrošači mogli početi štedjeti na gorivu”, kaže Phil Flynn, analitičar u tvrtki Price Futures. Nakon što su u prošloj godini porasle više od 50 posto, zahvaljujući oporavku svjetskog gospodarstva od koronakrize, od početka ove godine cijene su nafte, ponajviše zbog rata u Ukrajini, skočile oko 55 posto.

Foto: Reuters/PIXSELL

SAD i Kina moraju ojačati bilateralne odnose

Kineski ministar obrane Wei Fenghe u nedjelju je izjavio da je na SAD-u da poboljša bilateralne odnose, budući da je njihov odnos na ključnom sjecištu. Ponovivši nekoliko puta na azijskom sigurnosnom sastanku da Kina traži samo mir i stabilnost te da nije agresor, pozvao je SAD da "ojača solidarnost te da se suprotstavi sukobu i podjelama".

Kazao je da je Kina u govoru američkog ministra obrane Lloyda Austina u subotu odlučno odbacila "američka blaćenja, optužbe, pa čak i prijetnje". "Tražimo od američke strane da prestane blatiti i zadržavati Kinu. Prestanite se miješati u kineske unutarnje poslove. Bilateralni odnosi se ne mogu poboljšati osim ako ih američka strana ne poboljša", rekao je Wei.

Austin je u subotu rekao da je došlo do "alarmantnog" povećanja broja nesigurnih i neprofesionalnih susreta kineskih zrakoplova i plovila drugih zemalja. Dodao je da će SAD stati uz svoje saveznike, uključujući Tajvan. Ruska invazija na Ukrajinu zauzela je središnje mjesto sastanka, a Wei je istaknuo da Kina podržava mirovne pregovore i da se protivi "osiguravanju oružja uz maksimalan pritisak”.

"Što je temeljni uzrok ove krize? Tko je glavni akter iza ovoga? Tko najviše gubi? A tko će dobiti najviše? Tko promiče mir, a tko dolijeva ulje na vatru? Mislim da svi znamo odgovore na ova pitanja", rekao je ne osvrćući se na njih niti iznoseći stav Kine.

 

 

Ključne riječi

Komentara 3

ST
Stipan
10:41 13.06.2022.

Jedini spas EUROPE ali i cijelog demokratskog svijeta je da se sva proizvodnja povuče u Europu ili demokratske države i da ne budemo ovisni o Kini i sličnim totalitarnim režimima . Ako se nastavi kao i prije covida onda smo propali. Covid je pouka i poruka koliko smo ranjivi i ovisni.

VE
Ventilator2
10:48 13.06.2022.

A nikad veće količine nafte nisu došle iz Rusije u EU,NIKAD....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije