Iako informacija još nije službeno potvrđena, Jose Boto na izlaznim je vratima Osijeka. Jasno je to nakon svega što se zadnjih dana događalo oko hrvatskog prvoligaša. Portugalac doveden da Osijeku donese revolucionarne pomake u organizacijskom smislu, sportskoj politici i selekciji igrača, ovih dana će i definitivno kazati zbogom hrvatskom nogometu. Od gore navedenoga, malo je toga napravljeno. Baš suprotno, Botov angažman zadnjih je mjeseci često remetio fokus od sportske politike. Portugalac je došao u klub prije nešto više od 11 mjeseci.
U prvim danima kalendarske godine na izmaku, plan je bio da svoju politiku u klubu provodi najmanje dvije godine, a ostat će vjerojatno najviše upamćen po činjenici da mu je - propucano vjetrobransko staklo. Nakon njegove intervencije, Osijek nije doživio najavljivani preporod.
Naravno, teško je kriviti samo jednog čovjeka, problem vjerojatno leži na nekoliko drugih razina. U njegovu mandatu u klub je dovedeno 12 igrača. Zimus je na posudbu angažirao Ladislava Almašija, a u ljeto je u prvom turnusu doveo Čavlinu, Jelenića, Soldu, Pedra Limu (posudba), Ademija i Kewala, a u finišu prijelaznog ljetnog roka stigli su Hasić, Tuia, Hernani, Dantas i Jakupović. A Osijek je i dalje daleko od onoga što navijači u Slavoniji iščekuju, borbe za trofeje. Bez obzira na ambiciozan ulazak mađarskih ulagača, klub ipak nije doživio procvat kakav se očekivalo.
VIDEO: Ovako izgleda lokacija Modrićevog penthousea u centru Zagreba. Vatreni je dao bogatstvo
Sve ove godine izostali su trofeji, ono što su Mađari po dolasku u klub postavili kao jedan od imperativa. Momčad još uvijek, ili barem u ovom trenutku, nije konkurentna u borbi za naslov. Bez obzira na to što je Osijek u dosadašnjem dijelu prvenstva pokazao neke znakove napretka pod trenerom Federicom Coppitellijem. Prečeste turbulencije samo su doprinijele neželjenom stanju u očima navijača. Naravno, neki će kazati da ova teorija dolazi iz usta onih kojih se klub zadnjih mjeseci odrekao ili im otkazao ugovore i da u ovom Osijekovom projektu sve ide prema planu. Činjenica da je Osijek u ovom trenutku iza Varaždina na prvenstvenoj ljestvici, s 24 boda. Jedan manje od Varaždina, dva od Dinama, osam od vrha s Hajdukom i Rijekom. Bez obzira na sav optimizam, teško će i oni najoptimističniji naći stabilne i dugoročne pokazatelje da će ovaj Osijek ući u najuži izbor za naslov prvaka Hrvatske.
Jedna od priča koja je zadnjih dana poprilično aktualna je i ona da će Botova sljedeća destinacija biti Flamengo. Brazilski mediji su, doduše, ponudili različite informacije, od onih da je kandidat za sportskog direktora, do one da će preuzeti upravljanje omladinskom školom velikog kluba iz Južne Amerike. Jasno je da u upravljačkim strukturama ne postoji kohezija, a Boto je zauzeo stav koji se nije dopao gotovo nikome, pa ni onima koji su ga angažirali.
- Botov odlazak odrazit će se pozitivno na klub. Bez obzira na to hoće li pronaći novog direktora ili ne. A čujem da neće novoga tražiti do ljeta - počeo je Jurica Vranješ.
Zašto mislite da će Botov odlazak biti pozitivna stvar?
- Ma nema stranac što tražiti u našem nogometu. Zato što stranac ne može poznavati naše relacije kao domaći dečki. U redu, u Osijeku je privatni investitora i imaju pravo raditi sa svojim novcem što žele. No, 90 posto hrvatskih klubova živi od proizvodnje i prodaje igrača. Osijekov sportski direktor mora pronalaziti i afirmirati igrače koje će klub kasnije prodati i od čega će živjeti. Ne razumijem politiku dovođenja stranih sportskih direktora u Hrvatsku. Isto mi nije jasna ni Hajdukova priča sa stranim direktorom, Francuzom Françoisom Vitalijem. Drugi je primjer Mindaugas Nikoličius koji je imao vremena pohvatati relacije dok je bio u Gorici. U Osijeku je dosta igrača promašeno, a oni koji su pogođeni, dovedeni su na nagovor klupske skautske službe, a ne zbog Botove dobre procjene - nije Vranješ štedio glavnog aktera ove priče.
Vranješa jedna stvar posebno smeta...
- Možete imati novca koliko hoćete, no ne smije se sportski direktor tako postavljati. Ne smijete tjerati ljude koji su u klubu dvadesetak godina. Žitnjak je, primjerice, osječko dijete. Čovjek je bio u klubu kada nisu imali za kruh. Napravio je ozbiljne rezultate u omladinskoj školi. Naši su klinci bili prvaci države u svojim kategorijama, a Osijek je uvijek imao prepoznatljivu školu i po šest-sedam reprezentativaca u svim uzrastima. Svi znamo da su stranci prolazna priča, a njihovo dovođenje suludi su potezi - zaključio je Vranješ.
Svi hrvatski klubovi žive od prodaje igrača, čak i Dinamo. A strani sportski direktori, i ne samo strani, često samo dovode gotove igrače jer hoće rezultat odmah a i provizija dolazi odmah