Zašto hrvatska nogometna reprezentacija ima problem s Češkom, koju nije pobijedila na dva Europska prvenstva, 2016. i 2021. godine, pitali smo kompetentnog stručnjaka za obje selekcije Stefana Simića (30), bivšeg nogometaša Hajduka (sada ciparske Omonije) i bivšeg reprezentativca Češke.
– Hrvatska ima zastrašujuću individualnu kvalitetu, a Česi imaju – ne samo u nogometu nego i u svim sportovima – borbenost, zajedništvo i momčadski duh. Pritom su fizički i te kako spremni, a reprezentacija im je iznad svega. Zato ih je jako teško pobijediti – kaže Simić, koji se trenutačno odmara i trenira na Braču, i nastavlja:
– Nije to slučaj samo s Hrvatskom, nego igra Čeha ne odgovara nikome. Osobito kada su Česi na velikom natjecanju, na kojemu uvijek imaju još veći motiv. Oni nisu takvi nogometni znalci kao igrači Hrvatske, ali kao momčad marljivo rade tijekom cijele utakmice. I zato je teško protiv njih igrati.
Poznajete dobro i hrvatske igrače?
– U Hajduku sam igrao s Juranovićem i Lukom Vuškovićem, u Crotoneu s Budimirom. Marija Pašalića znam iz teretane, budući da smo imali istog kondicijskog trenera.
Možemo li reći da je Vušković bio vaš učenik, budući da je tada tek počinjao seniorsku karijeru?
– Ma Vušković je već došao kao fenomenalan igrač, fenomenalan je momak. Samo da mu Bog da zdravlja, ima pred sobom fantastičnu karijeru.
Je li mu možda prerano s 18 biti A reprezentativac?
– Nije moje da o tome sudim. Ja samo vidim njegovu statistiku u Belgiji i ako je pozvan u reprezentaciju, vjerujem da je to zaslužio. Meni je zbog toga drago jer igrao sam s njim, s njegovim bratom, poznajem im i oca.
Talijani objavili: Gotovo je, Martin Baturina je prihvatio ponudu za odlazak iz DinamaKako gledate na Perišićevu formu u 37. godini? Iznenađuje li vas?
– Ne iznenađuje me. Upoznao sam ga u Italiji, dok je još igrao u Interu, poslije sam ga viđao kada je trenirao u Splitu. Ivan je strašan profesionalac, posvećen je svome sportu i svome tijelu maksimalno, može biti pravi primjer suigračima. Samo neka pogledaju gdje je sve igrao, da ne govorimo što je sve osvajao, kakvu je imao statistiku, kako može igrati lijevo i desno... ma to je vrhunski igrač! Da je Ivan Brazilac ili Englez, vrijedio bi sto milijuna eura, bez problema.
Je li onda Hajduk trebao bolje iskoristiti Perišića, bi li s njim bio prvak?
– Vjerujem da bi, zbog svega što sam sad nabrojio. Ali, morate znati da nije isto igrati sada i kada se tek vratite nakon godinu dana oporavka od ozljede. Ivanu je trebalo vremena da dođe u top formu, da mu naraste samopouzdanje, da se ne boji ući u duel. Je li Hajduk trebao drukčije s Ivanom? Ne znam. Trebao je iskoristiti vrijeme dok je Perišić bio tu – da bude uzor njegovim igračima, da se ugledaju na njega; kako trenira, kako se ponaša, kako razmišlja... Da, vjerujem da bi Hajduk s Perišićem bio prvak, ali, budimo realni, on je u Hajduk došao da se vrati u top formu i ja nisam očekivao da će ovdje ostati dvije-tri sezone, jer Ivan je igrač za top klubove petice. Pa čovjek leti! Pogledajte što je napravio sa PSV Eindhovenom...
Je li izdanje protiv Gibraltara potvrda visoke razine forme, budući da se ipak radi o preslabom suparniku?
– Ispast će da sam odvjetnik reprezentacije, ali – treba i takvome suparniku zabiti sedam komada. I taj Perišić ima sve u životu, kao i Modrić, Cristiano Ronaldo, ali zato su tu gdje jesu, jer nakon toliko uspjeha, trofeja, odigranih utakmica, pa i ozljeda, oni su stalno gladni, stalno žele više. Pred time treba skinuti kapu, diviti se i učiti od takvih, najprije ljudi, a onda sportaša.
Česi nemaju takvih igrača?
– Ne, rosteri Češke i Hrvatske ne mogu se uspoređivati.
Patrick Schick iz Bayera njihova je najveća zvijezda?
– Schick je igrač kojega treba respektirati, igrač top kvalitete. On je ove sezone ponovno bio drugi strijelac Bundeslige, a zbog ozljeda nije igrao konstantno kao Harry Kane. Međutim, usporedimo li na toj poziciji Budimira i Schicka, Ante je za mene top, top klasa! Schick, koliko god dobar bio, ne bi mogao igrati u hrvatskoj reprezentaciji pokraj Budimira, Kramarića, pa i Ivanovića. Budimir je bolji od Schicka; pogledajte samo njegove brojke u Španjolskoj. Pa nije jednostavno igrati u Osasuni i biti prvi strijelac. S Antom sam igrao u Crotoneu: to je najbolja osoba koju sam upoznao u nogometu! Toliko dobar, posložen u glavi, miran, bez afera. Da je bio malo bezobrazniji, možda bi igrao u Real Madridu – nasmijao se Simić.
Kakve Čehe očekujete u Osijeku?
– Bit će tvrd orah Hrvatskoj. Imaju strast, borbenost, fizičku moć, ali opet vjerujem u širinu rostera Hrvatske, u ono što prati Hrvatsku – publika, pun stadion... Uz njezinu kvalitetu i iskustvo, vjerujem da će Hrvatska pobijediti.
Neće vam Česi zamjeriti zbog ove izjave, ipak ste njihov državljanin, bivši reprezentativac?
– Imam trojno državljanstvo, hrvatsko, češko i BiH. Nemaju mi Česi što zamjeriti, pohvalio sam ih – zaključio je Simić, koji je za češku nacionalnu momčad odigrao dvije utakmice.
"Čeh odmara"? U hrvatskome jeziku, "odmarati se" je povratni glagol. Trebate lektora!