Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 51
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
SRAMOTAN ISPAD

Britanska radiopostaja proglasila kralja Charlesa mrtvim! Čovjek je živ, sad mu se ispričavaju

Foto: Reuters/Pixsell
1/17
21.05.2026.
u 09:42

Iz radijske postaje pojasnili su da se incident dogodio u utorak poslijepodne u njihovu glavnom studiju. Kako su naveli, greškom je aktiviran unaprijed pripremljen prilog o smrti monarha, kakav britanske medijske kuće, osobito radijske i televizijske postaje, drže spremnim za slučaj smrti vladajućeg suverena.

Britanski Radio Caroline ispričao se kralju Charlesu III., kraljevskoj obitelji i svojim slušateljima nakon što je zbog računalne pogreške u eter pogrešno puštena obavijest o smrti britanskog monarha, objavio je u četvrtak Sky News. Iz radijske postaje pojasnili su da se incident dogodio u utorak poslijepodne u njihovu glavnom studiju. Kako su naveli, greškom je aktiviran unaprijed pripremljen prilog o smrti monarha, kakav britanske medijske kuće, osobito radijske i televizijske postaje, drže spremnim za slučaj smrti vladajućeg suverena. Riječ je o uobičajenoj praksi u medijima, no takvi se sadržaji emitiraju isključivo u iznimnim okolnostima i nakon službene potvrde. Menadžer Radio Carolinea Peter Moore objasnio je da je do pogrešne objave došlo zbog tehničkog propusta u računalnom sustavu glavnog studija. Prema njegovim riječima, prilog koji sve britanske postaje imaju u pripravnosti, nadajući se da neće biti potreban još dugo, slučajno je pokrenut te je tako u programu netočno objavljeno da je Njegovo Veličanstvo kralj Charles III. preminuo.

"Zbog računalne pogreške u našem glavnom studiju slučajno je aktiviran prilog o smrti monarha, koji sve postaje u Velikoj Britaniji imaju pripremljen za takve okolnosti. Tako je u utorak poslijepodne pogrešno objavljeno da je Njegovo Veličanstvo kralj preminuo", naveo je Moore u objavi na društvenim mrežama, prenosi Sky News. Nakon što je pogreška uočena, Radio Caroline prekinuo je redoviti program. Po ponovnom pokretanju emitiranja slušateljima je pročitana isprika, a iz postaje su naglasili da im je žao zbog neugodnosti koje je objava mogla izazvati. Moore je u ime radija uputio ispriku kralju, kraljevskoj obitelji i publici, istaknuvši da je riječ o nenamjernoj pogrešci.

Oglasila se Doris Pinčić nakon raspodjele bodova hrvatskog žirija na Euroviziji: 'Ne krivite glasnogovornika'
1/9

"Ispričavamo se Njegovu Veličanstvu kralju i našim slušateljima zbog svih neugodnosti koje je ova pogreška mogla prouzročiti", poručio je Moore. Pogrešna objava izazvala je pozornost jer se odnosila na iznimno osjetljivu temu i osobu od velikog javnog značaja. Vijesti o zdravstvenom stanju članova kraljevske obitelji u Ujedinjenom Kraljevstvu posebno se pažljivo prate, a informacije o smrti monarha objavljuju se tek nakon strogo određenih službenih procedura. Upravo zato medijske kuće imaju unaprijed pripremljene protokole, no njihovo slučajno aktiviranje može izazvati zbunjenost i zabrinutost među slušateljima. Incident se dogodio u trenutku kada su kralj Charles III. i njegova supruga, kraljica Camilla, boravili u posjetu Sjevernoj Irskoj. Njihov je posjet nastavljen prema planu, a iz Radio Carolinea nastojali su što prije ispraviti pogrešku i javno se ispričati zbog netočne objave.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata