Jutarnja šalica kave mogla bi uskoro postati znatno skuplji užitak. Cijene kave na svjetskim burzama dosežu rekordne razine, a stručnjaci upozoravaju da bi se taj trend mogao nastaviti i u sljedećim godinama. Što se točno događa i kako će to utjecati na naše navike ispijanja kave? Glavni krivac za rast cijena su klimatske promjene. Brazil, najveći svjetski proizvođač kave, suočio se s najgorom sušom u posljednjih 70 godina, što je drastično smanjilo urod. Conab, brazilska nacionalna agencija za opskrbu hranom, predviđa pad proizvodnje kave u 2025. godini. Suša, praćena kasnim kišama, negativno je utjecala na proizvodnju arabica zrna, koja su omiljena u svijetu. Slični problemi pogađaju i druge proizvođače. Vijetnam, najveći proizvođač robuste, suočio se sa sušom, a zatim i s poplavama. Srednja Amerika također se bori s ekstremnim vremenskim uvjetima, poput uragana i obilnih kiša, što utječe na prinose i kvalitetu usjeva.
Važno je razlikovati dvije glavne vrste kave: arabica i robusta. Arabica zrna, koja se trguju na burzi u New Yorku, čine oko 56% svjetske proizvodnje i smatraju se kvalitetnijima. Robusta, kojom se trguje u Londonu, čini 44% proizvodnje i često se koristi u instant kavi i espressu. Dok Brazil dominira proizvodnjom arabice, Vijetnam je vodeći proizvođač robuste. Problemi u proizvodnji u obje zemlje stoga imaju značajan utjecaj na globalne cijene. Rast cijena na burzama dodatno je potaknut špekulantima koji su zauzeli "duge" (bullish) pozicije, očekujući daljnji rast. Istodobno, globalna potražnja za kavom ostaje snažna. Iako su neki potrošači možda osjetljivi na rast cijena, mnogi su i dalje spremni platiti više za svoju omiljenu šalicu. Rastuća potrošnja u zemljama poput Kine i Indije dodatno pridonosi pritisku na ponudu.
Rast cijena na burzama neizbježno se prelijeva na potrošače. Prema izvješću NBC News, analitičari Bank of America upozoravaju da će maloprodajne cijene kave nastaviti rasti. Velike prehrambene kompanije, poput J.M. Smucker (koji prodaje kavu Folgers) i Keurig Dr Pepper (Lavazza), vjerojatno će prenijeti barem dio povećanih troškova na potrošače. Već sada primjećujemo rast cijena instant kave, a cijena šalice kave u kafićima također je u porastu. U Italiji, primjerice, prosječna cijena espressa porasla je za više od 18% u posljednje tri godine, a predviđa se daljnji rast. Stručnjaci predviđaju da će cijene kave ostati visoke u nadolazećim mjesecima, a možda i godinama. Klimatske promjene i dalje će predstavljati izazov za proizvodnju, a globalna potražnja vjerojatno će ostati snažna. Ova situacija naglašava važnost održivosti u industriji kave. Pravedna naknada proizvođačima ključna je kako bi se osiguralo da uzgoj kave ostane isplativ. To im omogućuje ulaganje u zemlju, primjenu održivih praksi i poboljšanje uvjeta rada. Potrošači također postaju sve svjesniji podrijetla i ekološkog utjecaja svoje kave, što potiče potražnju za transparentnijim i održivijim opcijama.
VEZANI ČLANCI:
Cijena kave s obzirom na sve to već je neko vrijeme jedna od glavnih tema na tržištima diljem svijeta. Pred vratima smo sve većih cijena, a neki spominju i nestašicu. Brazilski uzgajivači gotovo su ispraznili skladišta, a nova berba tek je za pola godine. Cijene su zato gotovo dvostruko veće. Recimo samo da je cijene arabike skočila za čak 70 posto u 2024. i gotovo za 20 posto od početka ove godine. Hina prenosi izjavu Williana Cesara Freirija, voditelja prodaje u trećoj najvećoj brazilskoj zadruzi kave Cocapecu iz savezne države Sao Paulo, koji kaže da nikada u veljači nisu imali tako niske zalihe, a još je dosta vremena do novog uroda.
– Uzgajivači kave već su prodali 90 posto lanjskog uroda i preostala im je najmanja količina otkad vodimo evidenciju – kažu iz Cooxupeua.
S druge strane, robusta je poskupjela lani za 72 posto, a prije tri tjedna cijena joj se nakratko popela na najvišu razinu otkada se njome trguje na burzi, dosegnuvši 5847 dolara za tonu.
Kako na ova kretanja reagiraju domaći dobavljači/proizvođači kave? U Francku smiruju situaciju. – Što se tiče zaliha kave, ali i čaja, u Francku za sada nemamo problema s time. Naravno, ovakve stalne promjene u globalnim lancima opskrbe mogu zahtijevati prilagodbe u našoj operativnoj strategiji kako bismo se učinkovito nosili s eventualnim nepredviđenim okolnostima i budućim izazovima. Stoga ostajemo proaktivni u praćenju situacije i pripremni za eventualne buduće izazove kako bismo osigurali stabilne zalihe i kontinuitet našeg poslovanja – kaže Ivana Tavra, direktorica korporativnih komunikacija, piše Novi list.
I u Atlantic grupi s iznimnom pozornošću prate situaciju. – Kod pojedinih burzovnih roba, a u to se svrstava i kava, nakon već duljeg razdoblja rasta cijena sirovine na svjetskom tržištu, tijekom posljednjih godinu dana došlo je do novog ekstremnog povećanja cijena. Uzroci ovih povećanja vrlo su kompleksni, od kombinacije lošeg uroda izazvanog nepovoljnim vremenskim prilikama, niskog stanja zaliha sirovina prenesenih iz prethodnog razdoblja, rastućih troškova rada, fluktuirajuće potražnje, geopolitičkih tenzija i ratova preko zastoja u dobavnim lancima sve do promjene navika potrošača u svijetu, prije svega na azijskom tržištu gdje se bilježi sve veća konzumacija kave, što je dodatno utjecalo na to da potražnja premaši ponudu – kaže Gabrijela Kasapović, izvršna direktorica Korporativnih komunikacija unutar Atlantica pa dodaje:
– Tako je sada cijena arabike veća sto posto, a nabavna cijena robuste porasla je za gotovo 130 posto uspoređujući kraj 2024. s krajem 2023. godine. Teško je i u ovoj godini očekivati osjetniju stabilizaciju tržišta, pa očekujemo da će cijene sirovine i dalje ostati izuzetno visoke.
>>Pitali smo umjetnu inteligenciju koji bi narodi mogli nestati u sljedećih 100 godina, odgovor bi vas mogao zabrinuti>>
espresso kava koju vecina nas pije su izmislisli susjedi preko mora i ta kava preko mora kosta izmedju 1.10€ i €1.40 max (ako se pije s nogu kao sto je tamo obicaj). U talijanskoj Svicarskoj npr kava na sanku je isto 2 ili 2.50 CHF jer naravno prilagodili su cijene Italiji.. u Cirihu je vec 4 CHF.