Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 130
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
izmjene zakona

Porez na automobile: Što se mijenja od Nove godine

Zagreb: Sajam automobila Jakuševac
Foto: Borna Filić/PIXSELL
1/4
13.12.2017.
u 12:02

Od Nove godine prijenos vlasništva rabljenog automobila obavljat će se na jednom mjestu – u stanicama za tehnički pregled vozila

Izmjenama Zakona o posebnom porezu na motorna vozila, koje je Hrvatski sabor prošli petak donio u hitnom postupku, ukinut je posebni porez na stjecanje rabljenih motornih vozila, a umjesto njega će se od Nove godine plaćati upravna pristojba prilikom registracije vozila na ime stjecatelja vozila. Dosad se porez koji se ukida plaćao u iznosu od 5% od prodajne cijene rabljenog vozila, odnosno od procijenjene vrijednosti rabljenog automobila.

100 milijuna kuna manje

Primjerice, ako ste kupili auto kojem je tržišna vrijednost 30.000 kuna, u poreznoj upravi prije prijenosa vlasništva na svoje ime (koji se obavljao u policiji) morali ste u državni proračun uplatiti 1500 kuna. Po novom će se upravna pristojba plaćati ovisno o snazi motora u kilovatima i starosti vozila. Ali, kolika će točno biti ta upravna pristojba za određeni automobil, još se ne zna, budući da će tablica prema kojoj će se izračunavati novi namet biti donesena naknadno u Tarifi upravnih pristojbi. No, prema najavi Ministarstva financija upravna bi pristojba trebala biti u prosjeku 50% manja nego dosadašnji porez. Time je nastavljena praksa zakonodavca da prvo donosi Zakon, a naknadno u zadnji trenutak podzakonske akte koji reguliraju visine pojedinih poreza, pa ćemo do konačnih izračuna trebati pričekati objavu tarifa.

Dotad moramo vjerovati političarima da će održati obećanje i odreći se gotovo 100 milijuna kuna prihoda države, budući da se lani od poreza koji se ukida ubralo 193 milijuna kuna za prijenos vlasništva 193.448 automobila. Prosječan porez koji su novi vlasnici plaćali iznosio je oko 1000 kuna po autu, dok bi od Nove godine prosječna upravna pristojba trebala biti oko 500 kuna. Uz to, bitnije bi trebao pojeftiniti namet na skuplje automobile, jer se dosad porez vezao uz vrijednost, dok će se odsad plaćati prema snazi motora i starosti auta.

Kolike će biti naknade STP-a

Ono što sigurno znamo jest da će se od Nove godine pojednostaviti i ubrzati procedura prijenosa vlasništva. Umjesto na tri mjesta, koliko sada mora posjetiti kupac rabljenog automobila (javni bilježnik, porezna uprava i policija), od Nove godine sve će obaviti na jednom mjestu – u stanici za tehnički pregled vozila. Za prijenos vlasništva automobila na svoje ime više nije potrebna ovjera potpisa prodavatelja kod javnog bilježnika, neće se više plaćati 5% poreza na stjecanje u poreznoj upravi i neće se više izrađivati prometna dozvola u policiji. Umjesto toga novi će vlasnik sve obaviti u Stanici za tehnički pregled. Čekamo još samo izračun upravne pristojbe i naknade STP-a za obavljanje prijenosa.

Pogledajte i galeriju 10 najružnijih automobila:

Zagreb: Sajam automobila Jakuševac
1/11

Komentara 10

Avatar navijač
navijač
13:47 13.12.2017.

Ne mijenja se ništa, tko ima novaca vozit će se i dalje , a tko nema , ni neće.

Avatar botoksmanija
botoksmanija
13:38 13.12.2017.

Neće tu ništa značajno pojeftiniti.Oni donose glupe zakone da ispadne da kao nešto rade.Sto nisu odmah skinuli porez za 50% i smanjili proceduru donošenja tog zakona.

FM
fmihoci1
15:22 13.12.2017.

..... jadne igre financijskog ministra, nedostojne uređenoga poreznog sustava, kakav se i u hrvatskoj tek očekuje ....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije