EPIZODA IZ ŽIVOTA BIVŠEG PREDSJEDNIKA

Joe Biden u mladosti boravio je u Jugoslaviji: Znate li s kim se sastao?

FILE PHOTO: U.S. President Joe Biden visits the International African American Museum in Charleston
Foto: NATHAN HOWARD/REUTERS
1/7
19.05.2025.
u 13:05

Prema navodima iz njegove autobiografije Promises to Keep, prilikom susreta s Miloševićem u Beogradu 1993. godine rekao mu je da je „prokleti ratni zločinac“ i da bi mu se „kao takvom trebalo suditi“.

Bivšem američkom predsjedniku Joeu Bidenu dijagnosticiran je agresivni oblik raka prostate, objavio je CNN. U izjavi iz osobnog ureda 82-godišnji Biden potvrdio je da boluje od uznapredovalog oblika bolesti.

U priopćenju stoji: „Prošlog tjedna, predsjednik Joe Biden podvrgnut je pregledu zbog novonastalog nalaza na prostati, nakon što je počeo osjećati pojačane urinarne simptome. U petak mu je dijagnosticiran rak prostate, karakteriziran Gleasonovim rezultatom 9 (Grupa 5) s metastazama na kostima. Iako je riječ o agresivnijem obliku bolesti, čini se da je rak osjetljiv na hormone, što omogućuje učinkovito liječenje. Predsjednik i njegova obitelj trenutno s liječnicima razmatraju mogućnosti terapije.“

U jeku ovih teških vijesti, prisjećamo se njegova političkog djelovanja vezanog uz područje bivše Jugoslavije te njegovih javno izrečenih stavova o velikosrpskoj agresiji i Slobodanu Miloševiću. Joe Biden je 1991. godine, kao predsjednik pododbora za europske poslove u američkom Senatu, bio jedan od prvih američkih političara koji je otvoreno i jasno imenovao uzroke krvavog raspada Jugoslavije. Vrlo brzo je zaključio da je rat u bivšoj Jugoslaviji izazvala velikosrpska politika te je Slobodana Miloševića označio glavnim krivcem.

Prema navodima iz njegove autobiografije Promises to Keep, prilikom susreta s Miloševićem u Beogradu 1993. godine rekao mu je da je „prokleti ratni zločinac“ i da bi mu se „kao takvom trebalo suditi“. U govoru iz prosinca 1995. godine Biden je u Senatu podsjetio kako već tri godine govori o zločinima počinjenima tijekom agresije na Hrvatsku i BiH te kako je frustriran što ih međunarodna zajednica nije na vrijeme spriječila.

– Spriječili smo da teško naoružanje dođe do žrtava agresije, a istodobno nismo spriječili da granate iz teškog naoružanja u rukama bosanskih Srba i agresora padaju na žrtve te agresije. Milošević je bosanske Srbe obilno opskrbio tenkovima, artiljerijom, avionima i trupama – govorio je tada Biden u američkom Senatu. Joe Biden je imao i raniji, direktan kontakt s Jugoslavijom. Kao 37-godišnji senator, 1979. bio je član američke delegacije na sprovodu Edvarda Kardelja. Iako predsjednik Jimmy Carter osobno nije došao, u delegaciji se nalazio W. Averell Harriman, utjecajni diplomat i bivši guverner, koji je u to vrijeme uživao veliki ugled i imao značajan politički kapital.

Biden je očito bio Harrimanov čovjek od povjerenja. Na društvenim mrežama i u medijima kruže informacije o pismu koje je Biden, na službenom memorandumu američkog Senata, poslao Josipu Brozu Titu kao zahvalu za gostoprimstvo koje je primio u sklopu delegacije.

Zanimljivo je i to da se prema članku Christian Science Monitora iz 1987. godine Biden kao mladi senator zatekao u dvosatnom razgovoru između Harrimana i Tita, koji se navodno nije održao u Ljubljani, već u jednoj od Titovih rezidencija na Jadranu. Tijekom razgovora dotaknuli su se tema poput Drugog svjetskog rata, komunizma i hladnog rata, a Biden je u tom razgovoru uglavnom slušao. – Tito je govorio o Staljinu. Svaki put kada bi ga spomenuo, vrat bi mu se zacrvenio. Bilo je to kao u emisiji “You Are There” Edwarda R. Murrowa – prisjetio se Biden u intervjuu za Christian Science Monitor, referirajući se na poznatog američkog novinara.

Ključne riječi

Komentara 37

DI
didajoza
09:21 08.11.2020.

Kako je Biden mogao razgovarati s TITOM 1987. kad je Tito umro. 1980. valda s njegovim duhom. Mislite šta pišete.

VA
vadis1
19:58 07.11.2020.

To sto se je Biden sastao s Titom, Jugoslavija i Tito su bili realnost. Uostalom, Tito s Jugoslavijom je puno pomogao Americi a za uzvrat Amerika je pomagala Jugoslaviju.

BR
Brankko
13:22 08.11.2020.

Čitati s razumijevanjem. Nigdje ne piše da je J. Biden razgovarao s Titom 1987. -- ta se godina spominje po članku u CSM. U članku je zaboravljeno o kojoj se godini radi: Edvard Kardelj umro je u veljači 1979., dakle taj razgovor W.A.Harrimana i J.Bidena s Titom bio je 1979. -- To što na Kardeljevu sprovodu nije bio američki predsjednik, to je po američkomu protokolu: ni na Titovu sprovodu (ni drugim sprovodima) američkoga predsjednika nema.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije