Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 209
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
prerano testiranje

Upozorenje epidemiologinje: Negativan test neće sigurno značiti da niste opasni za druge

Zagreb: Drive in testiranje na COVID-19 pojeftinilo na 501 kunu
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
1/3
VL
Autor
Vecernji.hr
31.08.2020.
u 14:48

Potpuno je pogrešno ako imate simptome i sumnjate na koronavirus dolaziti na testiranje uz plaćanje jer time na neki način predstavljate rizik", kazala je Matijana Jergović

Matijana Jergović, specijalistica epidemiologije i voditeljica Odjela za procjenu rizika i logistiku s Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” komentirala je epidemiološku situaciju u Gradu Zagrebu i pojasnila kada se testirati na koronavirus.

"Nakon što je 18. kolovoza pristiglo preko 680 uzoraka, u idućih nekoliko dana primijetili smo smanjenje opterećenja našeg laboratorija, prvenstveno zahvaljujući reorganizaciji i potpori ostalih zdravstvenih institucija i domova zdravlja koji izuzimaju uzorke građana s uputnicama. Sada je veći broj građana koji su poslani na indikaciju liječnika zbog simptoma ili kontakta s pozitivnom osobom, a u padu je broj ljudi koji se testiraju zbog putovanja", kazala je Jergović za N1.

"Potpuno je pogrešno ako imate simptome i sumnjate na koronavirus dolaziti na testiranje uz plaćanje jer time na neki način predstavljate rizik", dodala je.

Razlozi za testiranje su različiti od osobe do osobe, no Jergović naglašava da negativan test ne jamči sigurnost.

"Svakako je najvažnije ne zlorabiti mogućnost testiranja uz plaćanje zato što ako ste i bili na rizičnom događanju u subotu primjerice na svadbi gdje je postojala mogućnost da je netko imao blaže simptom, današnji rezultat koji je negativan neće sigurno značiti da niste opasni za vaše bližnje jer ste se možda prerano testirali od datuma izloženosti. Uvijek molimo da se posavjetuje s liječnikom ako ste bili na rizičnim događanjima. Najvažnija je izolacija i fizička distanca te korištenje zaštitne opreme", kazala je te dodala:

"Testiranje u toj situaciji neće sigurno značiti da niste opasni za druge."

Ključne riječi

Komentara 1

ED
edgar2
20:42 31.08.2020.

RT-PCR testovi su u idealnim uvjetima, može se reći skoro 100% točni. Međutim, u kliničkim uvjetima, koji mogu biti neidealni, točnost takvih testova može biti znatno niža!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata