Epidemiološka situacija s hepatitisom A ili običnom zaraznom žuticom u Hrvatskoj je povoljna, kažu nam naši epidemiolozi. - Ove godine do sredine svibnja imali smo 11 oboljelih, dok je tokom prošle godine bilo ukupno 24 slučajeva, a slične brojke bilježimo posljednjih nekoliko godina s iznimkom 2022. godine - rekla nam je dr. Iva Pem Novosel, epidemiologinja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Pretprošle godine te 2021. i 2020. bilo je prijavljeno svega po pet slučajeva obične žutice na godinu dok smrtnih slučajeva nije bilo.
Veći broj oboljelih od hepatitisa A u Hrvatskoj je zabilježen 2022. godine, kada je HZJZ-u prijavljeno 207 oboljelih osoba, uglavnom adolescentne i odraslih. Dio ih se zarazio konzumacijom hrane koju je pripremala osoba koja je u to vrijeme bila zaražena, bliskim kućnim kontaktom ili spolnim kontaktom s osobom koja je u trenutku kontakta bolovala od hepatitisa A.
Kako objašnjavaju u HZJZ-ua, virus hepatitisa A primarno se prenosi fekalno oralnim putem odnosno ako osoba prinese i stavi u usta predmete namirnice ili predmete onečišćene stolicom zaražene osobe. To se može dogoditi ako zaražena osoba priprema hranu a prethodno ne opere ruke nakon obavljanja nužde. Zaraza se prenosi i ako se pije voda kontaminirana virusom hepatitisa A ili pića rashlađena ledom onečišćenim virusom. Onečišćena hrana i voda - uključujući led - čest su izvor infekcije putnika u zemlje nižih higijenskih uvjeta i standarda.
Hepatitis A se rjeđe prenosi spolnim putem ili krvlju, prilikom injektiranja droge korištenjem kontaminiranih igala i šprica i ostalog pribora. Spolnim putem zaraza se može prenijeti oralno-genitalnim spolnim odnosom i kontaktom ili indirektno putem predmeta ili prstiju koji se koriste tijekom analno-oralnog odnosa s osobom koja je zaražena virusom hepatitisa A.
Ova bolest ima dugu inkubaciju, a osobe mogu biti zarazne 1-2 tjedna prije pojave simptoma te još sedam dana od početka pojave prvih nespecifičnih simptoma bolesti.
Uobičajenim kontaktom u školi i na radnom mjestu uz redovito održavanje higijene, znači pranje ruku nakon obavljanja nužde i pranje ruku prije konzumacije namirnica, te higijenu prostora, virus se ne prenosi.
HZJZ-ovi savjeti za smanjenje rizika od zaraze hepatitisom A:
- Redovito i pravilno pranje ruku uz poštivanje drugih higijenskih navika
- osiguranje zdravstvene ispravnosti hrane i vode
- provedba higijenskih sanitarnih mjera
- odgovorno spolno ponašanje radi sprečavanja ili smanjenja rizika prijenosa spolnim putem, osobito izbjegavanje oralno-analnog spolnog odnosa odnosno korištenje odgovarajuće zaštite da se smanji fekalno-oralna izloženost
- Na putovanju u zemlje s nižim higijensko-ekonomskim standardom: izbjegavanje konzumiranja sirovog voća i povrća te konzumiranja vode i leda iz potencijalno nesigurnih izvora vode
Za zaštitu od hepatitisa A postoji učinkovita i sigurna zaštita cijepljenjem. Cjepivo protiv hepatitisa A u Hrvatskoj se primjenjuje za cijepljenje putnika koji putuju u krajeve s većim rizikom za zarazu hepatitisom A te za cijepljenje kontakata oboljelih nakon izlaganja zarazi (postekspozicijska zaštita).