Sve je spremno za vojni mimohod u Zagrebu koji započinje u 17 sati u Ulici grada Vukovara, protežući se od Avenije Marina Držića do Savske ceste. Građanima se preporučuje dolazak pješice ili javnim prijevozom zbog posebne prometne regulacije. Mimohod će se kretati 2,4 kilometra dugom trasom, s 24 ešalona pješačkog postroja koji će se protezati na gotovo 1800 metara. Uz Oružane snage, sudjelovat će i pripadnici MUP-a, Civilne zaštite, HGSS-a, Pravosudne policije, vatrogasci, branitelji te povijesne postrojbe. Posebnost ovogodišnjeg mimohoda je sudjelovanje oružanih snaga iz osam zemalja, koje će ponosno nositi svoje zastave. Impresivna brojka od preko 3400 sudionika uključuje i više od 500 borbenih i neborbenih vozila. Sudjeluje i 41 zrakoplov HRZ-a, uključujući akrobatsku skupinu "Krila oluje", te šest helikoptera MUP-a. Prelet će izvesti i novi Rafale borbeni avioni. U jadranskom akvatoriju održat će se mimoplov Hrvatske ratne mornarice (HRM) naziva ''Pozdrav s Jadrana''. Plovni postroj čine četiri raketne topovnjače, dva desantna broda minopolagača, četiri ophodna broda i četiri velike gumene brodice, na kojima je angažirano 211 pripadnika Hrvatske ratne mornarice.
FOTO Rafalei, Black Hawk i Bayraktar u akciji: Pogledajte probu zračnih snaga iznad ZagrebaMinistar obrane Ivan Anušić za RTL je otkrio ima li treme uoči mimohodaa: "Pa naravno da imamo" pa dodao kako su pripreme za veliki događaj započele mjesecima ranije. “Počeli smo još u studenome prošle godine. Ovo je veliki događaj i velika organizacija. Pred cijelom hrvatskom javnosti stoji odgovornost da sve prođe besprijekorno", kazao je. Jedan od najemotivnijih trenutaka, kako kaže Anušić, bit će simbolično predavanje zastave. "Veterani koji su sudjelovali u Domovinskom ratu, zajedno s djecom poginulih hrvatskih branitelja, predat će zastavu novoj generaciji – kadetima Ministarstva obrane i policije. To je snažna poruka kontinuiteta i zajedništva", rekao je Anušić. Ministar se prisjetio svojih početaka u ratu. "Sa 17 godina imao sam pušku M48 koja nije bila ispravna – nisam znao da nema udarnu iglu. Dvadesetak dana sam je nosio na straži, a da zapravo nisam imao funkcionalno oružje. Takvi su to dani bili", rekao je. "U ono vrijeme imali smo lovačko oružje, srce, krunicu oko vrata i ogromnu volju. Danas je to neusporedivo", rekao je ministar govoreći o vojnoj opremi tada i danas.
Ministar je otkrio kako je interes za hrvatske vojne dronove iznimno velik. "Indija, Saudijska Arabija, SAD, Francuska – sve su to zemlje koje su već sklopile ugovor s hrvatskom tvrtkom Orqa. Riječ je o FPV dronovima proizvedenima s hrvatskim komponentama, 100% domaći proizvod", rekao je.