Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 67
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Svjetska tržišta

Europske burze potonule više od 8 posto nakon Brexita

Funta
Foto: Reauters/Pixsell
1/7
24.06.2016.
u 10:24

"Bit će to ružno jutro. Ovakav ishod referenduma mnoge je ulagače uhvatio na krivoj nozi, kraj rasprave", kaže Mike Ellingsen, analitičar u tvrtki U.S. Global Investors

Na europskim su burzama cijene dionica potonule više od 8 posto, a pod najvećim je pritiskom bankarski sektor, nakon što su se Britanci izjasnili za izlazak iz Europske unije.

FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 8,5 posto, na 1.244 boda. Londonski FTSE, frankfurtski DAX i pariški CAC indeks bili su u 9,30 sati na gubitku između 6,6 i 9,5 posto.Oštar pad cijena dionica posljedica je ishoda jučerašnjeg referenduma prema kojemu se 52 posto Britanaca izjasnilo za izlazak iz EU.

"Bit će to ružno jutro. Ovakav ishod referenduma mnoge je ulagače uhvatio na krivoj nozi, kraj rasprave", kaže Mike Ellingsen, analitičar u tvrtki U.S. Global Investors.

Ovakav pad cijena dionica nije zabilježen, kažu analitičari, od propasti američke investicijske banke Lehman Brothers u listopadu 2008. godine, što je prethodilo globalnoj financijskoj krizi.

Posljednjih su dana cijene dionica na svjetskim burzama snažno rasle jer su ulagači 'igrali' na to da će Britanija ostati u EU, no sada se plaše da će njezin izlazak izazvati poremećaje na financijskim tržištima i naštetiti ionako krhkom rastu globalnog gospodarstva.

Pod najvećim je pritiskom jutros europski bankarski sektor, u kojemu su cijene dionica u prosjeku pale 14 posto, pa bi danas mogao zabilježiti najveći dnevni pad u povijesti.

Pritom su cijene dionica britanskih banaka Lloydsa, Royal Bank of Scotland i Barclaysa potonule više od 23 posto. U sektoru osiguranja cijene su dionica, pak, pale za 12,7, a u automobilskom sektoru za 10,5 posto.

Samo na Londonskoj burzi jutros je zbog pada cijena dionica izbrisano oko 100 milijardi funta tržišne vrijednosti kompanija i banaka. "Odluka Britanaca o napuštanju Unije vjerojatno će rezultirati recesijom u Britaniji", kazao je Richard Buxton, direktor u tvrtki Old Mutual Global Investors.

I na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 9,30 sati bio na gubitku gotovo 5 posto. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks potonuo 7,9 posto, na 14.952 boda, što je njegov najveći dnevni pad od ožujka 2011. godine i katastrofalnog potresa i tsunami vala.

Američki terminski indeksi, pak, najavljuju pad cijena dionica na Wall Streetu danas poslijepodne za 5 posto.

Rekordni pad funte

Na poremećaje na tržištima ukazuje i jutrošnji rekordni pad tečaja funte prema dolaru za više od 10 posto. Pritom je cijena funte zaronila na 1,3228 dolara, najnižu razinu od 1985. godine.

"Vratili smo se u 1985. godinu. U šest sati tečaj funte potonuo je 10 posto. To je doista nevjerojatno, a izlazak Britanije iz Unije dovest će do egzistancijalne krize za Europu", kaže Nick Parsons, valutni strateg u NAB-u.

Ulagači se užurbano povlače iz rizičnijih investicija, kao što su dionice, i traže utočište u onima koje se smatraju sigurnijima u nesigurna vremena.

Stoga je jutros snažno porastao japanski jen, pa je tečaj dolara potonuo na 101,54 jena, a u jednom je trenutku, po prvi puta od 2013. godine, zaronio i ispod 100 jena. Pad dolara prema jenu za 4 posto u jednom danu nije zabilježen još od 1998. godine.

U odnosu na funtu, jen je, pak, poskupio 13 posto, što je natjeralo japanske dužnosnike na upozorenje da su pretjerane oscilacije tečajeva nepoželjne. Japanska središnja banka (BOJ) upozorila je da je spremna na intervencije na tržištima kako bi smirila tečajeve.

Bank of England poručila je, pak, da će poduzeti sve nužne mjere kako bi osigurala stabilnost na tržištima, da prati razvoj situacije na tržištima i da je u vezi s drugim središnjim bankama.

Stoga se danas mogu očekivati intervencije središnjih banaka na tržištima valuta. Osim britanske valute, pod pritiskom je i euro, pa je njegova cijena jutros potonula više od 3 posto, u jednom trenutku čak ispod 1,1000 dolara.

Pod pritiskom su i cijene nafte i drugih sirovina jer bi izlazak Britanije iz EU-a mogao naštetiti rastu globalnog gospodarstva. Na američkom je tržištu cijena barela jutros potonula za 3 dolara, na 47,10 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 6 posto, na 47,80 dolara.

S druge strane, snažno je porasla, oko 8 posto, cijena zlata, koje se smatra sigurnim utočištem za kapital u nesigurna vremena, baš kao i japanska te švicarska valuta. Rastu i cijene državnih obveznica, koje također slove za sigurnije investicije.

>>Brexit će biti udar na dužnike

Komentara 3

PO
Popokatpetl
12:23 24.06.2016.

Kako ide ona Laibachova ''Eurovision''...

MA
majeltomoguce
13:00 24.06.2016.

Prividna kriza i panika! Apsolutno se ništa neće dogoditi dugoročno loše, osim što će VB boje živjeti, a EU će morati malo manje trošiti. Ovo je poraz federacije koju ne znam tko želi (Njemačka). Jedino ekonomska unija ima smisla, ovo sada su gluposti. Pa Poljacima se prijeti sankcijama jer su smjenili čelnike televizije i nešto su dirali oko Ustavnog suda - ŠTA VAS BRIGA, to je Poljska unutarnja stvar!

AP
apolon
08:05 25.06.2016.

Prividna panika....Ovo je tek pocetal crasha.Zapravo ako mjerimo Britanskim mjerilima tj stopama ...ovako ce izgledati stanje na burzama. 1.bit ce krvi do koljena 2.bit ce krvi iznad koljena.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije