Kolesterol je masna, voštana tvar koju naše tijelo prirodno proizvodi i koja igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja. Nalazi se u svakoj ćeliji i sudjeluje u važnim procesima od stvaranja hormona i vitamina D do proizvodnje žučnih kiselina koje pomažu probavi. Iako se često spominje u negativnom kontekstu, kolesterol nije nužno loš. Zapravo, određene razine kolesterola su neophodne za normalno funkcioniranje organizma.
Problem nastaje kada ga u krvi ima previše, osobito "lošeg" kolesterola, jer to utječe na nesmetan protok krvi kroz krvne žile i može povećati rizik od srčanih bolesti. Nacionalna zdravstvena služba Ujedinjenog Kraljevstva (NHS) istaknula je da postoji veća vjerojatnost da ćete dobiti visok kolesterol ako ste stariji od 50 godina, muškarac, prošli ste kroz menopauzu ili ste južnoazijskog ili subsaharskog podrijetla, piše Daily Express.
Povišeni kolesterol također može biti nasljedan unutar obitelji, a taj se oblik naziva obiteljska hiperkolesterolemija. "Bez liječenja, obiteljska hiperkolesterolemija (FH) može dovesti do srčanih bolesti u vrlo ranoj dobi. No, jednom kada se dijagnosticira, može se liječiti lijekovima i zdravim načinom života. FH znači da vam kolesterol može biti znatno viši nego kod drugih ljudi, čak i ako imate vrlo zdrav način života jer utječe na način na koji se kolesterol razgrađuje u tijelu", objasnili su iz britanske dobrotvorne organizacije Heart UK.
Povišeni kolesterol može biti uzrokovan i konzumacijom masne hrane, nedovoljnom tjelesnom aktivnošću, prekomjernom tjelesnom težinom, pušenjem i konzumacijom alkohola. "Obično nema simptoma visokog kolesterola. Ako se ne liječi, može dovesti do srčanog i moždanog udara. Često je skriveni čimbenik rizika što znači da se može dogoditi da ne znamo dok ne bude prekasno. Zbog toga je važno provjeravati razinu kolesterola", poručili su humanitarne organizacije British Heart Foundation (BHF).
Stoga su ljudi pozvani pripaziti na dvije stvari. Prva je kornealni luk vidljiv kao slabašni bijeli prsten koji kruži oko šarenice, obojenog dijela oka. Druga je ksantelazma, odnosno pojava sitnih, žućkastih kolesterolnih kvržica koje se nalaze u blizini unutarnjeg kuta oka. "Kornealni luk može postati potpuni prsten oko šarenice", objasnio je kardiolog Francisco Lopez-Jimenez.
Iz klinike su objasnili da se naslage kolesterola nakupljaju ispod vaše kože stvarajući ksantelazmu. NHS je izdala smjernice koje predlažu nekoliko mjera za ublažavanje visokog kolesterola, a one uključuju konzumiranje manje zasićenih masti, zdravu i uravnoteženu prehranu, održavanje redovite tjelesne aktivnosti, prestanak pušenja i umjereno konzumaciju alkohola. Ako ste zabrinuti zbog razine kolesterola, trebali biste razgovarati sa svojim liječnikom opće prakse.