OPASNA POGREŠKA

Žena se zarazila jednom od najsmrtonosnijih bolesti na svijetu: Posjet klinici pretvorio joj se u noćnu moru

bolnica
Pixabay/Ilustracija
27.03.2025.
u 13:30

Pacijentici se razvio gnojni apsces na mjestu injekcije, a oporavak je bio dugotrajan

Žena (30) iz Irske u dobrom zdraavtvenom stanju došla je u kliniku radi cijepljenja protiv ospica, zaušnjaka i rubeole, no došlo je do ozbiljne medicinske pogreške prilikom primjene cjepiva. Umjesto planiranog MMR cjepiva, pacijentici je greškom ubrizgano cjepivo protiv tuberkuloze, jedne od najsmrtonosnijih infekcija s godišnjom smrtnošću od oko 1,2 milijuna ljudi. Posljedica ove pogreške bila je teška tuberkulozna infekcija koja je zahtijevala polugodišnji oporavak. Cjepivo protiv tuberkuloze (BCG) uobičajeno se daje novorođenčadi, što objašnjava češću pojavu nuspojava u toj dobnoj skupini. Ozbiljne komplikacije BCG cjepiva, posebice kod zdravih odraslih osoba, su rijetke, s incidencijom od 1 do 10 posto prema medicinskoj literaturi.

Raspon komplikacija varira od blagih, poput mjehurića i oteklina na mjestu uboda, do potencijalno životno ugrožavajućih stanja kao što su lezije na vitalnim organima, osteomijelitis i diseminirana infekcija. Pacijentici se razvio gnojni apsces na mjestu injekcije. Nakon višetjedne dijagnostičke nedoumice, inicijalno smatrajući da se radi o upali vezivnog tkiva, analiza gnoja otkrila je prisutnost bakterija tuberkuloze. Budući da BCG sadrži bakterije, a ne viruse poput MMR cjepiva, intramuskularna aplikacija omogućila je nekontrolirano širenje bakterija, rezultirajući infekcijom deltoidnog mišića. "Intramuskularna primjena BCG cjepiva obično je posljedica pogreške i može dovesti do rijetkih, ali preventabilnih komplikacija, čak i kod imunokompetentnih pacijenata. Vjerojatno objašnjenje za pogrešku u ovom slučaju je da je zdravstveni djelatnik zamijenio BCG za MMR cjepivo", kazali su liječnici, piše Daily Mail

Osoba koja je aplicirala BCG cjepivo učinila je to na način uobičajen za MMR - intramuskularno (unutar mišića), jer se oslabljeni virusi u MMR cjepivu sporo repliciraju u mišićnom tkivu, potičući snažniji imunološki odgovor. BCG cjepivo, koje sadrži atenuirani oblik bakterije Mycobacterium bovis, treba se aplicirati isključivo subkutano (pod kožu u potkožno masno tkivo), izazivajući lokalni imunološki odgovor koji stimulira imunitet bez širenja na druge dijelove tijela.

Virusi u cjepivima poput MMR-a repliciraju se unutar stanica kada se injiciraju u mišić, dok se bakterije u BCG cjepivu lakše kontroliraju kada se primjenjuju pod kožu. Injekcija je omogućila lakše širenje bakterija u deltoidni mišić.  Ovo je rezultiralo apscesom na ruci 30-godišnjakinje, što liječnici i dalje smatraju rijetkom pojavom, "primarno u pedijatrijskoj populaciji."

Moguće nuspojave uključuju apsces na mjestu injekcije, limfadenopatiju, kroničnu koštanu bol, probleme s mobilnošću te sistemsku infekciju praćenu vrućicom, umorom, limfadenopatijom, hepatomegalijom, teškim kašljem i artritisom, posebno kod imunokompromitiranih pacijenata. Pacijentica je uspješno liječena, a nakon tri mjeseca, apsces se značajno smanjio.

Ključne riječi

Komentara 1

BA
Blokirani admin
15:48 27.03.2025.

Vjerojatno sestra s prestizne medicinske skole iz Bangladesa, uskoro ce i kod nas biti med. osoblje s kupljenom diplomom a doktori s diplomom iz Travnika

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije