ANALIZA TRŽIŠTA

Split na vrhu liste gradova s najskupljim 'kvadratima': Pogledajte gdje su cijene najma drastično pale

Novim porezom na nekretnine bit će obuhvaćene kuće i stanovi za iznajmljivanje
Ivo Cagalj/PIXSELL
10.10.2025.
u 12:11

U odnosu na 2023. godinu, prosječne cijene stanova i apartmana porasle su u 22 od 23 velika grada

Prošle je godine Šibenik zabilježio najveći međugodišnji porast cijene stanova i apartmana i to velikih 42,9 posto. Rezultati su to analize Ekonomskog fakulteta u kojoj je otkriveno u kojem je gradu najveća prosječna cijena kvadrata, a u kojima najniža.

U 2024. godini, Split se istaknuo kao grad s najskupljim stanovima, s prosječnom cijenom od 3728 eura po četvornome metru. Slijedi ga Dubrovnik s 3.217,35 eura po m². U rasponu od 2000 do 3000 eura po m² nalaze se Zagreb (2.751,63 eura), Rijeka (2.394,9 eura), Zadar (2.222,3 eura), Šibenik (2.060,1 eura) i Velika Gorica (2.016,1 eura). Na drugom kraju spektra, najniža prosječna cijena zabilježena je u Vukovaru, gdje je kvadratni metar stana stajao 707,9 eura, dok su Požega (1.001,0 eura) i Čakovec (1.069,9 eura) također bilježili niske cijene. Ostali veliki gradovi zabilježili su cijene između 1.112,4 eura po m² (Bjelovar) i 1.936,8 eura po m² (Koprivnic). 

U odnosu na 2023. godinu, prosječne cijene stanova i apartmana porasle su u 22 od 23 velika grada. Pazin je jedini grad u kojem cijene nisu zabilježile promjenu. Najveći međugodišnji porast zabilježen je u Šibeniku (42,9%), dok su značajan rast bilježili i Bjelovar (40,1%), Slavonski Brod (28,1%), Kaštela (27,8%) i Varaždin (27,3%). U ostalim gradovima porast se kretao od skromnih 0,2% u Splitu do 23,2% u Koprivnici. Podaci o prosječnim mjesečnim cijenama najma dostupni su za 19 velikih gradova. Najviša cijena najma zabilježena je u Zagrebu, gdje je iznosila 11,3 eura po m² mjesečno.

Slijede Split (11 eura po m²), Zadar (10,3 eura po m²) i Rijeka (8,9 eura po m²). S druge strane, najniža cijena najma zabilježena je u Čakovcu, samo 0,57 eura po m², dok su niske cijene zabilježene i u Požegi (2,7 eura po m²) i Bjelovaru (4,1 eura po m²). U usporedbi s 2023. godinom, cijene najma porasle su u 11 velikih gradova, s najvećim porastom u Pazinu (21,5%), Slavonskom Brodu (19,7%) i Osijeku (19,1%). Međutim, u četiri grada zabilježen je pad cijena najma: Čakovec (-90%), Dubrovnik (-46,5%), Rijeka (-42,5%) i Požega (-28,2%). U Splitu, Šibeniku i Bjelovaru cijene najma ostale su nepromijenjene u odnosu na prethodnu godinu.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja