Povratnička župa svetog Ante Padovanskog u Gornjim Močilima – Sijekovcu dobila je svoj zavičajni kalendar za 2025. Tema ovogodišnjeg, petog po redu kalendara su molitvenici koji su nastajali na hrvatskom tlu i koji su bili svakodnevni suputnici, ponajprije naših majki. U kalendaru je opisan povijesni razvoj molitvenika od 1066. do danas, uz karakteristične molitvenike pronađene na području Bosanske Posavine i u njezinoj neposrednoj blizini. Kalendar je djelo umirovljenog profesora Joze Jelinića, kroničara, pisca i publicista koji godinama marljivo bilježi i čuva od zaborava sva društvena događanja u ovom dijelu Posavine.
– Tradicija pisanja i sastavljanja molitvenika duboko je ukorijenjena u bit našeg nacionalnog bića. Tako je očuvan i o tome danas svjedoči Časoslov opatice Čike – molitvenik naših redovnica iz doba hrvatskih kraljeva Petra Krešimira IV. i Dmitra Zvonimira, koji je ujedno i naša prva rukopisna knjiga iz daleke 1066. godine, a djelo je opatice Čike, Zvonimirove rođakinje, a možda i sestre – ističe Jelinić te dodaje kako je Časoslov ujedno i prvi napisani europski molitvenik za osobne potrebe.
Među ostalim, u kalendaru piše i o prvom molitveniku na hrvatskom jeziku, koji je 1660. u Ozlju prevela s njemačkog i osobno priredila Ana Katarina Zrinski, supruga hrvatskog junaka i mučenika Petra IV. Zrinskog. Jedna stranica posvećena je molitveniku iz grkokatoličke crkve u Kaniži kod Slavonskog Broda i sjećanju na žrtve Holodomora u Ukrajini, s kojima Posavljaci dijele tragičnu sudbinu. Sama župa sv. Ante zastupljena je s molitvenikom koji je izradio župnik vlč. Ivan Tolj 2011. Prema Jelinićevim riječima, u hrvatskim obiteljima u Posavini molitvenik i kalendar bile su dvije najvažnije knjige. Često su u kalendarima bile i prigodne molitve.
Na stranicama molitvenika zapisivani su datumi rođenja djece. U pojedinim obiteljima molitvenici su ostavljani pored pokojne osobe i tako sahranjivani zajedno s njom. U kalendaru su iz njih posebno izvučene rukopisne posvete kao svjedočanstvo vrijednosti koje je posavski puk pridavao molitvenicima. U njima su zapisivani razni podaci, primjerice kad je posijana travica, kada se treba oteliti koja krava i slično. Nažalost, zbog ratnih događanja mnogi kalendari i molitvenici su uništeni. – Molitvenici zastupljeni u kalendaru svjedoče ponajprije o našim majkama – odgajateljicama. Njihova oštećenja, poderani i ispali listovi, kao i mrlje koje nose, pečat su svakodnevne i česte uporabe. Izborom nekih molitvenika koje su koristile naše majke i očevi u našem bosavskoposavskom zavičaju htio sam sačuvati uspomenu na naš život preko Save – ističe Jelinić.
VEZANI ČLANCI:
Nakon objave knjige o svom naselju i župi Gornja Močila kod Bosanskog Broda 2018. te Rječnika –pojmovnika za područje navedenog naselja i župe 2021., Jelinić je nastavio pisati o detaljima vezanim za spomenutu župu i naselje, biltene povodom godišnjica župe i kalendare. O svom zavičaju piše iz ljubavi prema njemu, zbog zahvalnosti prema mjestu u kojem je naučio razgovarati, hodati, voljeti braću, sestre, roditelje, ali isto tako i moliti se Bogu čitajući molitvenik. – Kalendar je namijenjen bivšim i sadašnjim župljanima Gornjih Močila, a posvećen je sjećanju na naše pretke koji su došli na ovo područje, borili se i gradili. Na ovaj način želimo im izraziti zahvalnost i odati priznanje na onome što su učinili – ističe Jelinić.
Povratnička župa svetog Ante Padovanskog u Gornjim Močilima u Domovinskom ratu 1992. godine potpuno je devastirana. Župna crkva je porušena, a hrvatsko stanovništvo u cijelosti protjerano. Nakon rata polako i mukotrpno župa se obnavlja, osobito od 2006., kada na njezino čelo dolazi vlč. Ivan Tolj. Crkva je obnovljena, a u njezinoj neposrednoj blizini izgrađena je tvornica metalnih odljevaka i lijep vjersko-kulturno-sportski centar. Nažalost, povratak u Gornja Močila, kao i u Bosansku Posavinu općenito nikada nije realiziran. Od prijeratnih 1792 Hrvata danas ih ondje živi svega petero. Ovo je područje praktično nestalo, a ljudi koji su u njemu živjeli nakon dramatičnog iskustva otpočeli su novi život negdje drugdje. Kalendar je izdan u nakladi župe sv. Ante Padovanskog i Zaklade Fraternitas.
>>FOTO Dive se paprikama i metu po sajmovima: Ovo su predsjednički kandidati u 'otkačenijem' izdanju>>