Stanje po pitanju arterijske hipertenzije u Hrvatskoj je alarmantno. Hipertenzija je vodeći uzrok bolesti u Hrvatskoj, a imamo najveću pojavnost hipertenzije u EU; povišen tlak ima svaki drugi Hrvat stariji od 15 godina, i ta brojka raste. Hipertenzija je drugi najčešći uzrok smrti, a kod žena – prvi, upozoravaju iz Hrvatske lige za hipertenziju u povodu Svjetskog dana hipertenzije 17. svibnja, u subotu.
Središnjim akcijama tog će se dana na Trgu bana Jelačića u Zagrebu te Trgu Ante Starčevića u Osijeku Liga pridružiti Svjetskoj ligi za hipertenziju u akciji MMM (Maj Mjesec Mjerenja) u kojoj će se u cijelom svijetu u narednih nekoliko tjedana mjeriti krvni tlak i educirati građane o tihom ubojici broj 1 te o čimbenicima rizika kao što su prekomjeran unos kuhinjske soli, sjedilački način života, pušenje, pretilost, ali i novi 'demoni' današnjice poput onečišćenja zraka, klimatskih promjena, stresa i lipoprotein.
Akademik Bojan Jelaković i prof. Ivan Pećin, predsjednik i potpredsjednik Hrvatske lige za hipertenziju, ukazuju na sve lošije stanje s ovom podmuklom bolešću od koje mnogi i ne znaju da boluju jer nema uvijek simptoma. Prema zadnjem sveobuhvatnom izvještaju o opterećenju bolesti (Global burden of disease), arterijska hipertenzija u Hrvatskoj zauzima prvo mjesto, a slijedi pušenje, loša prehrana, povišene vrijednosti šećera u krvi, pretilost, povišen LDL kolesterol itd.
Eurostatov izvještaj pak govori da je Hrvatska država s najvećom prevalencijom arterijske hipertenzije u osoba starijih od 15 godina. Prema preliminarnim rezultatima nacionalne studije (EHUH -2) prevalencija arterijske hipertenzije je preko 50%, što je porast za 6% u odnosu na podatke EHUH 1 studije od prije 15 godina. Podaci pak Državnoga zavoda za statistiku (DZS) i Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) za 2023. godinu kazuju da je hipertenzivna bolest na drugom mjestu kao uzrok smrti u populaciji (4891 umrlih tj. 9,5%). Na prvom mjestu je ishemijska bolesti srca, a na četvrtom su cerebrovaskularne bolesti.
- Kada se zna da najveći broj tih bolesnika ima arterijsku hipertenziju onda nema dvojbe da je arterijska hipertenzija glavni uzrok smrti u Hrvatskoj - ističu čelnici Lige. Situacija je još više zabrinjavajuća kod žena gdje je hipertenzivna bolest prvi uzrok smrti.
- Kao usporedbu navodimo sljedeći podatak: od hipertenzivne bolesti umire 11,9% žena, a od karcinoma dojke 2,8% žena.
Unatoč svemu tome u Hrvatskoj ne postoji Nacionalni program za arterijsku hipertenziju Ministarstva zdravstva, za glavni javno-zdravstveni, a time i društveni problem, što je veliki upitnik ne samo svima nama nego i međunarodnoj zajednici - poručuju akademik Jelaković i prof. Pećin.
Inače, Hrvatska liga za hipertenziju od 2019. godine vodi trajnu javnozdravstvenu akciju Lov na Tihog ubojicu, iz koje su u zadnje dvije godine proizašle dvije dodatne akcije. To su 'Misija 70/26' s ciljem da do 2026. godine 70% liječenih osoba s arterijskom hipertenzijom bude kontrolirano, te akcija 'Znaš li svoj broj?' kojoj je cilj povećati svjesnost o pogibelji kolesterola, ali i svih drugih brojeva važnih za zdravlje.
Novosnovano društvo građana i bolesnika Hrvatsko društvo za kronične bolesti koje je član i partner Hrvatske lige za hipertenziju pokrenulo je svojevrsnu 'podakciju' Zdravlje na duge staze čime se i bolesnici i građani aktivno uključuju u Lov na Tihog ubojicu.
MMM (Maj Mjesec Mjerenja) je akcija u kojoj naročit obol daje Hrvatska ljekarnička komora i ljekarnici, još uvijek nedovoljno uključeni u zbrinjavanju bolesnika s arterijskom hipertenzijom, ali i svim kroničnim nezaraznim bolestima, ističu čelnici Hrvatske lige za hipertenziju. Kako ističu, u MMM akciji 2023. godine ljekarnici su zajedno s ostalim članovima Hrvatske lige za hipertenziju bili najuspješniji u svijetu i neslužbeno oborili Guinnessov rekord po broju mjerenja i provedenih edukacija.
Na akciji 17. svibnja će, kao i uvijek, građanima mjeriti krvni tlak, kolesterol i šećer u krvi, koristit će se metabolička vaga i obavljati snimanja priručnim EKG-om, a građanima će za savjete biti na rapsolaganju stručnjaci.
Članak je dobar ,iscrpan i zanimljiv. Jedina primjedba se odnosi na MMM. Zašto ne SMM?