Hrvatski košarkaši još bliže plasmanu na EP, u gostima pobijedili Nizozemsku

1/6
Autori: Drago Hudika, Hina
24.02.2020.
u 21:17

Mršićevi izabranici su u prvom kolu pobijedili Šveđane (72:56) i sada su vodeći u skupini s omjerom 2-0. Hrvatska je ovim trijumfom još bliže plasmanu na Eurobasket

U drugom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvu hrvatska košarkaška reprezentacija pobijedila je u gostima  Nizozemsku sa 69:59 (38:35).

Roko Leni Ukić s 14 koševa i šest asistencija, Mateo Drežnjak s 13 poena i Darko Planinić s 12 koševa i šest skokova bili su najistaknutiji pojedinci u hrvatskoj reprezentaciji. Po osam koševa postigli su Roko Rogić, Željko Šakić i Pavle Marčinković.

1/8

Yannick Franke s 11 koševa te Charlon Kloof i Keye van der Vuurst de Vries sa po 10 poena bili su najefikasniji u domaćoj reprezentaciji.

Hrvatska je do pobjede u Nizozemskoj došla čvrstom obranom, kojom su natjerali suparnika na 16 izgubljenih lopti. Posebno dobro su izabranici Veljka Mršića zaustavili nizozemske napade u posljednjoj četvrtini i u završnih pet i pol minuta utakmice. Tad su napravili završnih 14-4 i na kraju ostvarili uvjerljivu pobjedu te kompenzirali loš napadački učinak iz prvih pet i pol minuta drugog poluvremena u kojima su ostali bez koša.

Hrvatska je u završnih 3:19 minuta ušla s minimalnim vodstvom 60-59. Nizozemci su do kraja utakmice ostali bez ubačaja, a Šakić, Marčinković, Drežnjak i Rogić svojim su koševima odveli hrvatsku reprezentaciju do pobjede kojom su izabranici Veljka Mršića napravili veliki korak ka plasmanu na EuroBasket na koji će otići tri najbolje reprezentacije iz svake kvalifikacijske skupine.

Hrvatska je vodeća reprezentacija skupine D s maksimalnim učinkom 2-0. Nizozemska je druga s 1-1, a Švedska i Turska imaju po jedan poraz.

Sljedeće utakmice u kvalifikacijama za EuroBasket 2021. hrvatski košarkaši će imati za devet mjeseci, kad će 26. studenoga biti domaćini reprezentaciji Turske, a tri dana poslije gostovati u Švedskoj.

Nizozemska - Hrvatska 59:69 (35:38)

Četvrta četvrtina 8:22

9' - Rogić ubacio i odveo nas na pet koševa razlike - 64:59

8' - Šakić ubacio oba slobodna bacanja - 62:59.

7' - Uzbudljiva završnica, Hrvatska vodi sa 60:59.

6' - Ukić pogađa tricu, vodimo 58:55.

5' - Planinić ubacio za dva poena, Hrvatska ponovno vodi 55:53.

4' - Drežnjak zabio tricu za izjednačenje

3' - Ponovno malo koševa, Nizozemska vodi 53:50

2' - Ukić ubacio tricu i stigli smo na samo koš zaostatka - 51:50.

Treća četvrtina 16:9

9' - Marčinković je uz dosta sreće zabio tricu - 49:45

9' - Franke ubacio tricu, Nizozemci ponovno napravili razliku - 48:42

8' - Jako slabo razdoblje za obje reprezentacije - rezultat četvrtine je 8:4

6' - Još nismo zabili koš u nastavku! Napokon je ubacio Drežnjak.

5' - Nizozemci su zabili tricu i otišli na pet koševa razlike - 43:38

3' - Tri minute igramo bez koša.

1' - Kloof ubacio tricu - 38:38

Druga četvrtina 14:20

10' - Rogić je ubacio tricu, a kasnije i Ukić

9' - De Jong ubacio za izjednačenje - 32:32

8' - Ukić zabio tricu kojom smo otišli na četiri koševa prednosti - 30:26

7' - Drežnjak oduzeo loptu i u kontranapadu zakucao za novo vodstvo Hrvatske - 27:26

6' - Marić promašio oba slobodna bacanja, ponovno jedno razdoblje bez koša

5' - Hrvatska napravila 6-0 i nizozemski izbornik zatražio minutu odmora

4' - Drežnjak ubacio lagan koš i smanjio prednost - 26:23

3'Schaftenaar je zabio tricu za najveće vodstvo Nizozemske na utakmici - 26:19

2' - Dosta promašaja na početku druge četvrtine

Prva četvrtina 21:18

10' - Planinić ubacio dva slobodna bacanja

10' - Van der Vuurst zabio drugu tricu, Nizozemska otišla na plis tri - 19:16

9' - Rogić je vratio na plus četiri razlike

7' - Planinić ubacio laganu dvicu, Hrvatska vodi 12:9

5' - Nakon mini vodstva naše reprezentacije Nizozemci su došli do nova dva koša i poveli 9:8

3' - Šakić je odlično ušao u utakmicu ubacio je dvije trice