Crno zrcalo 7, Netflix
Black Mirror”, ili kako su nam doslovno preveli “Crno zrcalo”, neobično je uspjela serija koja traje, eto, već sedam sezona. Za ovako nešto trebalo je ideje i kreacije jer nije lako toliko dugo održati tako visoku kvalitetu koja onda vuče i poveliku sljedbu gledatelja. Sasvim je “Crno zrcalo” u rangu nekadašnjeg televizijskog megahita “Zona sumraka”, kojom je, uostalom, i inspirirana, te je malo mjesta sumnji kako će jednom doseći sličan broj epizoda. I ova se sezona bavi različitim fenomenima, ali je i dosta približena modernom vremenu baveći se novim tehnologijama i razmišljanjem na koji način one još mogu promijeniti naš život, često ne i na najbolji način. Jedna je takva epizoda peta u kojoj gledamo živuću legendu Paula Giamattija koji upoznaje sustav kojim može ući u stare fotograje i ponovno proživjeti trenutke u kojima su one snimljene. Više se epizoda bavi takvom interakcijom u zamišljenim scenarijima gdje tehnologija odsudno djeluje na živote likova pojedine epizode. I dalje je “Crno zrcalo” obavezno gledanje.
Bondsman, Amazon Prime Video
Kevin Bacon jedan je od onih, sada već veteranskih, hollywoodskih glumaca koji je uvijek blizu A liste, ali nekako mu uvijek fali onaj korak. Nakon “Footloosea” Bacon nije imao stvarnog hita u kojem bi bio glavnom ulogom, no niz je iznimnih lmova u kojima je bio na špicama. Ali, imao je zaista jako dobrih serija kojima to obilato nadoknađuje, kao što je to, recimo, “The Following” ili “City on a Hill”. Bondsman je serija koja je solidno ocijenjena, što je opravdano. Radi se uvrnutoj priči o lovcu na lica s potjernica, što je motiv koji smo već vidjeli, no ovdje se dogodi da glavni junak Hub u jednoj takvoj akciji izgubi glavu, gotovo doslovno. Samo, ne umire, zacjeljuje pa doznaje da mu je bio predviđen put u pakao, a ako to ne želi, ostanak “iznad” uvjetovan je lovom na demone. U tome mu pomaže - mama. Tako Hub lovi demone, ali i razlog zbog kojeg mu je predviđen put u sotonin svijet. Zanimljivo i zabavno, ali na trenutke i više nego nasilno, što vjerojatno ruši ocjenu publike sasvim solidnoj seriji.
Sluškinjina priča 6, MAX
Bez sumnje je “Sluškinjina priča” obilježila jedno razdoblje, čak ga velikim dijelom i oblikovala. Napravljena prema romanu kanadske autorice Margaret Atwood, napisanom još 1985. godine, serija dokazuje da se povijest velikim dijelom zaista ponavlja. Jer, i sredina 80-ih bila je turbulentna na način da je predviđala mrak 90-ih pa je taj distopijske roman dobio veliku važnost. I 2017. kada se serija pojavila bila je jednako takva, još i egzaktnija jer 2020. u Bijelu kuću ulazi Donald Trump sa sljedbom koja nerijetko ima ideje vrlo slične onima kakve gledamo u državi Gilead iz romana. “Sluškinjina priča” zato je neobično važna serija koja je s vremenom, unatoč povremenom gubitku ritma, postajala još važnijom. Nadamo se da će se uskoro pojaviti nešto podjednako važno, a “Sluškinjinoj priči” doista je došlo vrijeme za završetak jer i svijet danas treba neke nove ideje, sasvim svježe, ne repeticiju nekih starih predviđanja. Elisabeth Moss i Yvonne Strahovski ostaju velike zvijezde serije.