obratite pažnju!

Stručnjaci upozoravaju: 'Vaši bi snovi mogli biti rani znak Alzheimera'

shutterstock
18.02.2025.
u 12:30

Alzheimer pogađa otprilike šest od deset osoba s demencijom.

Osobe kojima treba više vremena da utonu u REM fazu sna mogle bi pokazivati rane znakove Alzheimerove bolesti, otkriva novo istraživanje. Stručnjaci već dugo upozoravaju na povezanost kvalitete sna i rizika od razvoja ovog stanja koje postupno narušava pamćenje i kognitivne sposobnosti, piše Daily Mail

Sada znanstvenici iz Kine ističu da poteškoće s ulaskom u REM fazu – ključnu za pamćenje, učenje i kreativnost – mogu biti znak nakupljanja toksičnih proteina amiloida i taua, koji su karakteristični za Alzheimerovu bolest.

REM faza je najdublja od četiri faze spavanja koje prosječna osoba prođe nekoliko puta tijekom noći. Ona slijedi tri faze ne-REM sna, a ciklus spavanja traje otprilike 90 minuta. REM faza ključna je za konsolidaciju sjećanja i smanjenje stresa. Kašnjenja u postizanju REM faze mogu povisiti razine kortizola, hormona stresa, koji štetno utječe na hipokampus – područje mozga zaduženo za pamćenje.

U istraživanju provedenom u Kinesko-japanskoj bolnici prijateljstva u Pekingu, znanstvenici su pratili obrasce spavanja 128 volontera prosječne dobi od 70 godina. Polovica sudionika imala je Alzheimerovu bolest, dok su ostali imali blago kognitivno oštećenje ili normalne kognitivne sposobnosti.

Rezultati su pokazali da osobe s Alzheimerovom bolešću imaju 16% više amiloida i 29% više taua u mozgu, kao i 39% manje zdravog proteina zvanog moždani neurotrofni faktor (BDNF), koji igra ključnu ulogu u zdravlju mozga.

1/10

Sudionici su podijeljeni u dvije skupine na temelju vremena potrebnog za postizanje REM faze: ranu (REM faza unutar 98 minuta) i odgođenu (više od 193 minute). Osobe s odgođenom REM fazom pokazale su veću akumulaciju toksičnih proteina, što je jasna poveznica s Alzheimerovom bolešću.

Istraživači su ukazali na mogućnosti liječenja nesanice kako bi se smanjio rizik od Alzheimerove bolesti. Prethodna istraživanja na životinjama pokazala su da melatonin i drugi lijekovi koji potiču REM fazu sna mogu smanjiti razine amiloida i taua.

Dr. Yue Leng, profesor na Kalifornijskom sveučilištu u San Franciscu, objasnio je: ‘Kašnjenje u REM fazi remeti procese učenja i pamćenja te povećava razine kortizola, što štetno djeluje na mozak’. 

Stručnjaci savjetuju da ljudi prakticiraju zdrave navike spavanja – liječe stanja poput apneje, izbjegavaju pretjeranu konzumaciju alkohola i razgovaraju sa svojim liječnikom ako uzimaju lijekove koji utječu na REM fazu sna.

Alzheimer pogađa otprilike šest od deset osoba s demencijom. Rani simptomi uključuju probleme s pamćenjem, razmišljanjem i jezičnim sposobnostima, koji se s vremenom pogoršavaju. Stoga bi ulaganje u istraživanja i unapređenje terapija moglo usporiti napredovanje ove razarajuće bolesti.

Ako žudite za ovom namirnicom, to bi mogao biti rani znak demencije:

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije