LADO & ŚLĄSK by Večernji

Dinamičnim izvedbama LADO i Śląsk oduševili su dupkom pun Lisinski

Zagreb: Koncert dva vrhunska nacionalna folklorna ansambla - LADO i poljski ŚLAS
Foto: Neva Zganec/PIXSELL
1/6
30.03.2025.
u 22:35
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Izvrsno otvaranje koncerta LADO by Večernji započelo je dinamičnim "Posavskim plesovima", izvedbom kojom je LADO već osvojio publiku, a uslijedile su sve impresivnije izvedbe oba ansambla - kako Lada, tako i Śląska - da bi do vrhunca došlo na samome kraju, uz poljski "Finał"

U nedjelju, 30. ožujka, dvosatni večernji termin Koncertne dvorane Vatroslav Lisinski bio je rezerviran za već tradicionalni koncert Lado by Večernji, koji je u svom trećem izdanju, u povodu poljskog preuzimanja predsjedanja Vijećem Europske unije u prvih šest mjeseci 2025. godine, ugostio i poljske folklorne majstore, Ansambl pjesama i plesova "Śląsk" Stanisława Hadyna. Ova dva profesionalna nacionalna ansambla – tehnički, plesno i pjevno fantastičan Lado te gotovo u gimnastičkom smislu vješti Śląsk – pružili su dupkom punom gledalištu Lisinskog nezaboravno glazbeno-scensko događanje koje nas je provelo hrvatskom i poljskom tradicijom, kako pjesmom i plesom, tako i šarolikim narodnim nošnjama.

Večer je započela otvaranjem domaćina, točnije Ladovom maestralnom i vrlo ujednačenom izvedbom "Posavskih plesova", čiju koreografiju i glazbu potpisuje Ladov osnivač Zvonimir Ljevaković te čovjek koji s pravom ima prste u većini djela našeg jedinog profesionalnog folklornog ansambla. Usklađeni do najmanjeg detalja – od dužine rukava na košuljama, osmijeha koji ne skidaju s lica, pa sve do plesnih koraka – članovi Lada još su jednom, na samome početku, pokazali svoje umijeće plesa i pjevanja, a koje smo kasnije imali prilike vidjeti i u njihovih šest idućih izvedbi.

Od Hrvatske Posavine, preko sjevernog Jadrana, pa sve do prostora preko Drave, koji lagano skreće prema Mađarskoj, Lado je u nekim od svojih najreprezentativnijih izvedbi, poput "Tanca po Susacku", dobro poznatih "Baranjskih plesova", "Primoštenskog kola" te "Prigorskih plesova" prikazao bogatstvo hrvatskih narodnih nošnji kojih u svom fundusu imaju čak više od dvije tisuće. Posebno valja naglasiti simboliku crvene boje – boje koju najčešće vidimo na našim nošnjama – a koja upućuje na mladost, veselje, radost, zdravlje, život i polet. Boja je to ljubavi koja, s druge strane, ima i svoju apotropejsku ulogu, točnije ona je zaštita od uroka i svake druge nesreće, otkrila nam je u nedavnom intervjuu Jasna Dročić, voditeljica fundusa i radionice nošnji Ansambla Lado.

Orkestar Lada, sastavljen od četrnaest multiinstrumentalista koji sviraju gotovo sva tradicijska glazbala koja postoje na ovim prostorima, posebno se istaknuo u glazbenoj obradi Božidara Potočnika pod nazivom "Šokački sastanak", a kao i uvijek vrlo dojmljivi, precizni i veseli pjevači i plesači Lada poveli su nas na zanimljivo putovanje hrvatskim podnebljima. Time su još jednom pokazali kolika je njihova važnost i utjecaj na hrvatskoj kulturnoj sceni, ali i na svjetskoj folklornoj pozornici, kojoj nastavljaju pridonositi svojim brojim gostovanjima, od kojih valja spomenuti recentno putovanje u Meksiko, gdje su našu kulturu predstavili na festivalu Cultura UNAM u Ciudad de Méxicu.

Poljski ansambl Śląsk bio je savršen spoj s Ladom, a ponajprije zbog toga što smo na ovom nedjeljnom koncertu mogli vidjeti dvije u potpunosti drugačije tradicije. Bilo da govorimo o plesu, pjevanju, narodnim nošnjama ili pak samoj energiji nastupa, Śląsk je na pozornicu Lisinskog donio nešto što još nismo vidjeli. Za razliku od narodnih nošnji Hrvata, poljske narodne nošnje unijele su na scenu cijeli spektar boja, a njihove atraktivne i poprilično dinamične plesne izvedbe, koje se pokretima nikako ne mogu usporediti s hrvatskim tradicionalnim plesovima, unijele su dašak osvježenja u cjelokupni koncert.

"Trojak", "Polka Szturchana" i "Polones" iz filma Pan Tadeusz samo su neki od plesova kojima je Śląsk pokazao svoju lepršavost, gipkost i, naposljetku, kvalitetu, a ne smijemo zaboraviti ni dva tradicionalna plesa poljskih gorštaka, "Wierchowa" i "Tańce podhalańskie", u kojima je – pomalo gimnastičkim vještinama, no ponajviše skokovima – briljirao muški dio ansambla. Čuli smo i poljske narodne pjesme u kojima, barem u jednom dijelu skladbe, postoji svojevrsni solist ili solistica, dok smo u plesnim aranžmanima svako malo mogli čuti pokoji veseli, ženski uzvik.
Cjelokupni program koncerta kulminirao je Śląskovim izvedbama pod nazivom "Krakowiak" i "Finał", u kojima su se na pozornici našli deseci poljskih plesača koji su atmosferu doveli do vrhunca te simbolično zaključili večer.

Lado i Śląsk by Večernji bio je koncert koji će mnogi gledatelji pamtiti kao spektakl jer reakcije publike definitivno nisu bile podijeljene, gromoglasan pljesak orio se dvoranom nakon svake izvedbe, a ponekad čak i za vrijeme. Lado i Śląsk ovim su nastupom pokazali i potvrdili svoju kvalitetu te se pozicionirali visoko u očima gledatelja, no njihova suradnja traje već gotovo deset godina, od 2016. kada se Lado odazvao pozivu Śląska za sudjelovanje u projektu kojim se prikazuju različitosti i osobitosti Poljske, Hrvatske, Slovačke i Mađarske.

Od tada su zajedno nastupili još jednom u Poljskoj, zatim u Slavonskom Brodu, na sakralnim koncertima u Rimu, a sada i pred prepunom dvoranom Vatroslava Lisinskog koja će još dugo pamtiti ovaj međunarodni folklorni spektakl – jer jedino se tim riječima ovaj nedjeljni koncert i može opisati.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije