Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 211
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
Ana Marija Veselčić

U vrijeme kada je ženski izgled pod povećalom, oslobađajuće mi je bilo na filmu biti ružna

Foto: Armin DurgutPIXSELL
02.12.2025.
u 10:47

Ana Marija Veselčić, kazališna glumica, članica ansambla Drame HNK Split, koju ovih dana gledamo u hit-seriji RTL-a "Divlje pčele", u filmu "Bog neće pomoći" Hane Jušić koji upravo igra u hrvatskim kinima, igrala je iznimno kompleksan lik Milene Mitrović

U kinima diljem Hrvatske trenutačno igra "Bog neće pomoći" redateljice Hane Jušić, nadasve neobična povijesna drama, koja prati dolazak Čileanke Terese u malu i izoliranu zajednicu pastira u dalmatinskoj Zagori početkom 20. stoljeća. Privukao je taj film ovih dana nakon hrvatske premijere na Zagreb Film Festivalu mnogo pažnje, a među cijelom sjajnom glumačkom postavom, koju predvodi očaravajuća Manuela Martelli, pohvale ponajviše pljušte na račun Ana Marije Veselčić, i njeno tumačenje iznimno kompleksnog lika Milene Mitrović.

Njen portret Milene, crne ovce obitelji, neudane i nepoželjne "mutavice", koja čak i od svojih najbližih ne dobiva ni trunčicu nježnosti i pažnje već samo udarce i pogrde, majstorski je glumački pothvat. To je prepoznao, uostalom i žiri jednog od najvažnijih i najstarijih europskih filmskih festivala, onog u Locarnu, gdje su Martelli i Veselčić ravnopravno podijelile nagradu Leopard za najbolju glumačku interpretaciju. Još impresivnija je ta činjenica kada znamo da je Ana Mariji Veselčić, inače glumici koja je većinu dosadašnje karijere provela na kazališnim daskama, ovo tek druga filmska uloga.

"Sjećam se audicije za Milenu", kazala nam je Veselčić, "bila sam tamo s Maurom Ercegovićem Gracinom, i kada je sve završilo, Hana mu je kazala: 'Čestitam, dobrodošao u film'. On je izašao s audicije sav sretan, a meni je rekla: 'Joj, oprosti, ne mogu se još odlučiti, odabir glumice za Milenu mi je kao da kupujem stan'. (smijeh) Toliko joj je važan bio taj lik i utoliko sam ja bila sretnija kada sam naposljetku saznala da je uloga moja".

Ono što u filmu "Bog neće pomoći" posebno zapinje za oko, jest nevjerojatna pažnja posvećena detaljima, od scenografije do kostimografije. I dok se u nebrojenim povijesnim dramama autentičnost žrtvuje zbog podilaženja modernoj estetici, a iluziju razbijaju nam savršeno očupane obrve i bijeli zubi glavnih junaka, "Bog neće pomoći", ne pati od takvih boljki. Osim što su redateljica Hana Jušić i kostimografkinja Katarina Pilić odlazile na česta putovanja u Zagoru kako bi upoznale ljude koji danas tamo žive i rade te čule priče koje su naslijedili od svojih predaka, dugo su vremena posvetile i proučavanju narodnih nošnji i odjeće kakvu su nosili čobani tog doba i pomno razmišljale o njihovom izgledu, na koji su utjecali i njihov težak život, rad na otvorenom i izloženost elementima, a sve to bez brojnih blagodati suvremenog doba. Najviše se to očituje u izgledu izopćenice Milene, u njenim ispucalim rukama, usnama i pocrnjelim zubima, što iz naše perspektive, možda izgleda neobično, ali je u ovom filmu davalo dodatnu patinu autentičnosti.

Ana Marija Veselčić i Manuela Martelli kao Milena i Teresa
Foto: Kinorama

- Meni je to bilo fantastično. Možda čudno zvuči, ali baš mi je bilo oslobađajuće biti ružna. U današnje vrijeme, žene su, pogotovo javne osobe, pod povećalom javnosti zbog svog izgleda, i ne praštaju im se godine. Primjerice, muškarci u srednjim godinama su "šarmantni", a žene se "dobro drže"! I zaista mogu reći da me ovo iskustvo doista oslobodilo po pitanju izgleda i uopće nisam gledajući film razmišljala o tome kako izgledam. Toliko je utjecalo na mene, da čak i sada, kada snimam novu seriju "Divlje pčele" na RTL-u, nešto sasvim drugačije od ovog filma, uopće mi nije stalo do toga izgledam li u nekoj sceni "lijepo". Naša majstorica maske Mojca Gorogranc Petrushevska se tako podrobno potrudila oko mog izgleda. Primjerice, pošto imam velike usne, bilo im je jako bitno da se njima posvete i u šminki. Mojca mi je svaki dan mi je posebno na usne stavljala jednu vrstu silikona zbog kojih bi izgledale kao da su ispucale, čak mi je napravila i lažni herpes, a većini nas su i više puta dnevno bojali zube. Zbog uloge, nekoliko mjeseci nisam ni brijala noge. Sve to iznimno mi je pomoglo da pronađem ulaz u lik Milene. Kostim i izgled itekako su utjecali i na način na koji sam ju glumila. Očistila sam lice od prevelikih gesti, fokusirala se isključivo na misao i kako su prolazili dani snimanja bilo me sve manje strah. Na neki način to tijelo pomoglo mi je da puno manje mislim o tijelu. I onda sam se samo počela igrati! - ispričala nam je Veselčić te s nama podijelila i svoje osobno viđenje lika.

- Milena je osoba kojoj nitko nikada nije pokazao nježnost. Čini mi se da su to i bila i takva vremena. Ljubavi i pažnje je nedostajalo svima, a pogotovo ženama, i to onima koje se, kao Milena, nisu uspjele udati. Za žene su bile bitne samo dvije stvari, može li roditi i može li raditi. A Milena ni jedan ni drugi kriterij ne uspijeva ispuniti, i zbog toga nije jednako vrijedna kao ostali članovi zajednice. Zato, kada se pojavi Tereza, ne zna što će od sreće, ako uopće zna što je to sreća. Kao da je do tada živjela u crno-bijelom svijetu i odjednom se pojavila boja. Tereza je prva osoba koja je ne tuče, ne šikanira niti odbacuje. Dapače, sluša je, gleda u oči, ali povrh toga, budući da ne razumije što govori, Milena joj može reći sve što joj padne na pamet, sve što se nikada prije nije nikome usudila kazati. Kroz Terezu otkriva sebe. To je priroda njihove privrženosti. Nekima će izgledati prijateljski, nekima romantično, a nekima na momente i erotično. Mislim da ni sama Milena ne zna što je u pitanju - veli glumica koja je tijekom iznimno zahtjevnog snimanja na planini, i sama na trenutak iskusila život kakav bi imala njena junakinja.

- Uvjeti su doista bili teški, to je ipak planina, puše vjetar, pada kiša, ponekad smo se i smrzavali. A u jednom trenutku, kako bi snimili scenu, morala sam se penjati, s puškom na ramenu, po stijenama i kroz šikaru, što je bilo vrlo izazovno. Nakon toga, upitala sam Željka i Ivana, divne ljude, i vlasnike ovaca koje smo koristili u filmu, kako to oni zaboga mogu izdržati baš svaki dan. Po buri i po snijegu, oni idu na ispašu. Željko mi je odgovorio: 'Pa koliko ja vidim, nije ni tvoj posao ništa lakši'!. I koliko god nam je bilo teško i izazovno, toliko mi je bio i ogroman gušt, jer sam od početka znala da radimo sjajnu stvar. Želite li nešto drugačije, ako ste spremni da vas se iznenadi, pogledajte "Bog neće pomoći". Ako bih ga morala s nečim usporediti, bilo bi to s vrhunskim restoranom, onim u kojem ne možete naručiti samo jedno jelo, već imate sedam sljedova koji dolaze jedan za drugim, i u njima, satima, sporo guštate - zaključila je.

"Bog neće pomoći" u kinima stignete pogledati još tijekom idućih tjedana, a sigurni smo da ćete guštati. 

Komentara 1

Avatar Purgerica4444
Purgerica4444
09:26 05.12.2025.

Prirodna i predivna, odlična gluma u "Divljiim pčelama".

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata