Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 179
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
IZBOR LIJEČNIKA

Zagrepčani biraju samo tzv. ugovorne liječnike

09.01.2002.
u 00:00

* Informaciju o tome koji liječnici imaju ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje građani mogu dobiti u područnim uredima i ispostavama HZZO-a, a popis će biti objavljen u Večernjem listu 11. siječnja

Zagrepčani novog liječnika primarne zdravstvene zaštite, pedijatra, liječnika školske medicine, stomatologa, a žene i ginekologa za 2002. mogu birati od 14. do 28. siječnja. Oni koji su zadovoljni svojim dosadašnjim doktorom, ne moraju činiti ništa. Građani su novog liječnika prijašnjih godina birali od 15. studenoga do 15. prosinca, a ove je godine rok odgođen zbog primjene novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti od 1. siječnja.

- Niz podzakonskih akata moramo realizirati do 30. lipnja, dokad važe postojeći ugovori, no nadamo se da ćemo sve srediti do početka travnja. No, za osiguranike je sad najvažnije da mogu birati liječnika koji je u domu zdravlja ili privatnika koji ima ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje. Informaciju o tome koji liječnici imaju ugovor sa HZZO-om svi zainteresirani mogu dobiti u područnim uredima i ispostavama HZZO-a, a 11. siječnja će popis tih liječnika biti objavljen u našem oglasu u Večernjem listu - kazala je dr. Lidija Hrastić-Novak, pomoćnica direktora Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Postupak u vezi s izborom novog liječnika je isti kao i lani. Osiguranik kod novoizabranog doktora mora ispuniti obrazac. Djelatnici HZZO-a nakon toga po liječničkim ordinacijama prikupljaju te obrasce, kopiraju ih i kopije dostavljaju liječniku koji osiguranik želi napustiti. "Stari" liječnik je dužan liječiti pacijenta tijekom siječnja dok se ne sredi papirologija, te mu na kraju omogućiti prijenos kartona.

Ako neki osiguranik želi izabrati liječnika koji još nema ugovor s HZZO-om, a koji ga planira potpisati, možda će više izgleda imati u travnju i svibnju. Tad će, planiraju u HZZO-u, potpisivati ugovore s liječnicima koji prvi put "ulaze u sustav", a koji imaju dovoljan broj pacijenata.

- U proljeće, vjerojatno u travnju i svibnju ćemo prema novom zakonu raspisati natječaj za liječnike za popunu mreže. Tek tad će novi liječnici moći ući u sustav, no samo ondje gdje ih budemo trebali - kazala je dr. Lidija Novak Hrastić.

G. Rebić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata