Zbog kršenja zabrane pušenja pravna osoba u Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu po sutkinji Marini Brbot kažnjena je s 5000 eura, a direktor tvrtke s 450 eura, te još svaki mora snositi troškove postupka od po 50 eura. Zagrebački restoran i noćni klub lani u siječnju oko 23 sata posjetila je sanitarna inspekcija i utvrdila da se ne poštuje zabrana pušenja u zatvorenom javnom prostoru. Deseci gostiju su pušili, a po stolovima su bile čaše s vodom pune opušaka.
Okrivljeni su u pisanoj obrani naveli da je riječ o prostoru na oko 500 četvornih metara u kojem vikendom boravi nekoliko stotina ljudi. Sve osoblje lokala educirano je o zabrani pušenja i nužnosti da upozore svakog gosta koji je krši. Osim toga, vidljive su i naljepnice sa znakom zabrane, a i na stolovima nema pepeljara, zbog čega su opušci i bili u čašama. Pozvali su se i na pjevače koji su te večeri imali show i da su gosti stvarno pušili kako se tvrdi u optužnom prijedlogu, njima bi tolika količina dima smetala u izvedbi. Da je svih 600-800 gostiju pušilo, u klubu se ne bi moglo ni boraviti. Osim toga, nekoć su imali i prostor za pušenje, ali nakon što su pretrpjeli požar, upravo kako se slično ne bi ponovilo, strogo se pazi da se u lokal ne unose cigarete i upaljači. Na kraju su prigovorili da ne mogu tvrtka i direktor odgovarati za nedopušteno ponašanje gostiju, jer zaposlenici nemaju ni mogućnosti u svakom trenutku kontrolirati goste pokraj svog primarnog posla. Smatrali su da je dovoljno što su stavili znakove upozorenja i što nema pepeljara na stolovima. Zato su se pozvali na načelo individualizacije u kažnjavanju, a ne da odgovaraju oni koji poštuju sve propise. Unatoč brojnim kontrolama, dosad nisu kažnjavani, pa su zbog svega iznesenog apelirali da ih se oslobodi optužbe.
Sanitarna inspekcija je priložila i fotografije, a inspektor je posvjedočio da je svaka treća osoba u objektu pušila. Sjetio se i da su u klubu izvođene pjesme uživo uz harmonikaša, a po njegovoj procjeni u objektu je bilo 200 do 300 gostiju, od kojih je barem 50 pušilo, i to posvuda, oko šanka, po sredini objekta i za stolovima. Voditelj objekta rekao mu je da nakon požara nisu osigurali novi prostor za pušače te je bez primjedbi potpisao inspekcijski zapisnik.
Sutkinja je obrazložila da okrivljenike njihova obrana ne oslobađa odgovornosti jer nisu osigurali poštivanje zabrane pušenja u javnom prostoru. Ipak, vodila je računa o tome da okrivljenici dosad nisu prekršajno kažnjavani pa im je izrekla kazne ispod zakonskog minimuma. Za pravnu osobu je inače propisana novčana kazna od 9296 do 19.920 eura (70.000 do 150.000 kuna), a za odgovornu osobu od 664 do 1992 eura (5000 do 15.000 kuna).
Neka mi netko objasni kako sudac može dosuditi novčanu kaznu koja je ISPOD zakonskog minimuma.