Dok rat u Ukrajini traje i više od tri godine, svijet sve više gubi iz vida jednu od njegovih najstrašnijih i najpotresnijih dimenzija – sudbinu tisuća civila koje je Rusija otela i zatočila. Riječ je o ljudima koji nemaju nikakvu vojnu ulogu, ali su ipak nestali bez traga u mreži zatvora diljem okupiranih područja i duboko unutar ruskog teritorija.
Ukrajinske vlasti do sada su identificirale gotovo 16.000 nestalih civila, za koje se vjeruje da su zatvoreni u najmanje 180 zatvorskih objekata, od istočne Ukrajine do udaljenog Sibira. Njihovi najbliži godinama ne znaju ni gdje su, ni jesu li uopće živi. Jedan od njih je Dmytro Khilyuk, ukrajinski novinar kojeg su ruske snage zarobile 2022. godine, tijekom početne ofenzive sjeverno od Kijeva. Njegova majka Halyna, teško bolesna i prikovana za krevet nakon moždanog udara, posljednje je od njega primila pismo iz zatočeništva prije četiri godine.
– "Ne znamo gdje je, ne znamo kako je. Stari smo i bolesni. Samo čekamo i čekamo. Ja možda umrem, a da ga više nikad ne vidim", rekla je u suzama za britanski Sky News, koji je objavio opsežan izvještaj o ovom zanemarenom dijelu rata. Tijekom svog istraživanja, Sky News razgovarao je i s bivšim zatočenicima, od kojih su mnogi ispričali stravična svjedočanstva o mučenjima, silovanjima i zlostavljanju. Oleksandra Matvijčuk, dobitnica Nobelove nagrade za mir i poznata ukrajinska odvjetnica za ljudska prava, izjavila je:
– "Ljude su tukli, silovali, zatvarali u drvene kutije. Čupali su im nokte, rezali prste, provodili elektrošokove kroz genitalije. Jedna žena mi je rekla da su joj žlicom iskopali oko." Prema Ženevskoj konvenciji, zadržavanje civila u ratu bez suđenja i prava na informaciju predstavlja ratni zločin. No Rusija, unatoč brojnim apelima, ne objavljuje nikakve podatke o sudbini civila koje drži u zatočeništvu, niti dozvoljava pristup međunarodnim organizacijama.
Zato preživjeli postaju jedini izvor informacija. Oni prenose imena i brojeve obitelji drugih zarobljenika koje su upoznali u ćelijama, u nadi da će barem netko saznati sudbinu svojih bližnjih. – "Svijet ne razumije razmjere ove okrutnosti," kaže Matvijčuk.
– "Ne radi se samo o vojnicima. Rusija je zarobila tisuće običnih ljudi. I prema međunarodnom pravu, oni bi morali biti pušteni odmah, bez razmjene, bez ikakvih uvjeta." Unatoč diplomatskim naporima za okončanje sukoba, pitanje nestalih civila gotovo je potpuno izostavljeno iz pregovora – pa čak i iz mirovnih planova koji se trenutno oblikuju na međunarodnoj sceni.
Admine, Blokirajte sve IP adrese iz srbije i RS jer su oni svi rusofili. Vaša je odgovornost da se takve stvari maknu sa vaših stranica jer djelujete u državi Hrvatskoj čiji narod nije na strani rusa, a ponajmanje dijeli stavovevove rusofila iz BiH, RS i Srbije.