U najvećoj hrvatskoj bolnici, KBC-u Zagreb, medicinske sestre i tehničari osjećaju se zlostavljano zbog ustrojstva i sistematizacije posla, pa neki upisuju tečajeve njege noktiju i otvaraju obrte za peglanje te odlaze iz bolnice, iznijela je Gordana Miškulin, sindikalna povjerenica medicinskih sestara na Rebru, jučer na okruglom stolu Budućnost hrvatskog sestrinstva održanom na 3. kongresu Hrvatske komore medicinskih sestara. Savjetnica ministrice zdravstva za sestrinstvo, Snježana Krpeta, pokušala ju je prekinuti rekavši da je to neprimjeren rječnik i zaprijetivši svojim napuštanjem okruglog stola, ali se Miškulin nije dala smesti.
– Postali smo žrtve potreba i želja drugih profesija, gomilaju se upravljačka mjesta nerazmjerno broju izvršitelja. Kako bi se stvorilo što više šefovskih mjesta, otvara se sve više odjela, zavoda, na njima svatko želi svoju glavnu sestru, odjelnu sestru, a krajnji izvršitelji se šalju svaki dan na drugi odjel. Nije da fali sestara, ali je previše odjela i zavoda. Klima je u bolnici loša, sve se to gomila godinama i ljudi odlaze iz sustava zbog tog kaosa – rekla je G. Miškulin, priznavši da je i sama popila apaurin zbog svega.
Predsjednik Komore Mario Gazić podsjetio je na podatke ankete među članstvom pa i na podatak da 70% sestara i tehničara u svakodnevnom radu obavlja poslove koje bi trebali obavljati niže ili više kvalificirani kolege, a to, uz posao nižekvalificirane njegovateljice, često znači i poslove liječnika. Oko 50% sestara i tehničara u svom radu postavlja kateter muškim pacijentima, a to bi trebao raditi liječnik. Međutim, neki takav posao obave na vlastitu odgovornost, dok su neki prisiljeni a ne usude se suprotstaviti liječniku, upozoravaju sindikalci. Takvoj su se praksi, međutim, oštro usprotivile savjetnica Krpeta i Tanja Lupieri, predsjednica Hrvatske udruge medicinskih sestara. Ako liječnik ili netko drugi traži od medicinske sestre/tehničara da postupi izvan svojih nadležnosti i kompetencija, to obavezno treba odbiti i prijaviti i ide inspekcija, jer u nekim slučajevima posljedice mogu biti i kaznena odgovornost, ističe Krpeta, kao u slučaju propisivanja terapije pacijentu koristeći liječnikovu šifru, što nerijetko medicinske sestre ili tehničari rade na traženje liječnika. Nedavno se dogodilo da je medicinski tehničar iz jedne bolnice komunicirao s ortopedom dok ovaj nije bio u bolnici, ukazavši mu da su krvni nalazi pacijenta kojeg je prethodno operirao loši. Liječnik mu je na to rekao neka se posluži njegovom šifrom i propiše pacijentu dvije doze krvi. Tehničar je to i učinio, ali na nesreću je pritom došlo do zabune i terapija je propisana krivom pacijentu.
U Hrvatskoj fali oko 4000 medicinskih sestara, a škole godinama ne povećavaju upisne kvote. Veliko nezadovoljstvo je među visokoobrazovanim sestrama jer bolnice neujednačeno priznaju njihovo obrazovanje. Krpeta objašnjava kako se to može priznati samo tamo gdje je propisano radno mjesto za magistru sestrinstva, dok ako rade npr. u intenzivnoj s drugim sestrama, ne mogu imati višu plaću za isti posao. Također se nepravednim smatra što je lanjska uredba o plaćama brojna radna mjesta stavila u isti razred pa tako jednaki koeficijent za plaću imaju oni na "teškim" odjelima poput intenzivne ili hitne ili pak radiolozi izloženi zračenju, kao i oni koji rade na "mirnijim" odjelima poput psihijatrije. Psiholozi i logopedi u bolnicama više su klasificirani od magistara sestrinstva iako su odgovorni samo za pojedine pacijente. Neujednačeno postupaju pojedine ustanove i kad je riječ o radnoj odori pa su u nekima zaposleni prisiljeni sami si kupovati odore. Uskoro izlazi pravilnik koji će to dokinuti, najavljuje S. Krpeta, i ujednačiti odore za pojedina zanimanja te će ih ustanove morati osigurati.
FOTO/VIDEO Ranojutarnja akcija suzbijanja komaraca na Jarunu
Smiješno je da se te iste medicinske sestre i liječnici ne bune i ne štrajkaju zbog loše organizacije i kaosa, nego štrajkaju samo kako bi dobili više plaće. Za višu plaću pristaju na sve! I kad ju dobiju- ostaju i dalje liste čekanja i kaos.