ŠOK U INDUSTRIJI ORUŽJA

Raste napetost u Europi, neke zemlje u tajnosti pregovaraju: 'Ovisile su o SAD-u, a sada dolaze k nama'

Ukrajina prvi put ispalila krstareće rakete Velike Britanije na Rusiju
Foto: ABACA
1/4
17.03.2025.
u 23:10

Kako bi Europu oslobodila ovisnosti o američkom oružju, Europska komisija radi na pravilima za svoj program zajma koji bi postavio kvote za prioritetnu nabavu oružja proizvedenog od strane kompanija iz regije.

Europski proizvođač raketa MBDA bilježi sve veći broj upita od vojski u regiji jer zemlje razmatraju smanjenje svoje ovisnosti o oružju proizvedenom u SAD-u. Izvršni direktor Eric Béranger izjavio je da od početka godine vodi sve više razgovora s predstavnicima zemalja – čija imena nije želio otkriti – usred strahova da se Washington povlači iz svoje tradicionalne uloge konačnog jamca sigurnosti Europe. "Konzultiraju nas zemlje koje su povijesno uvijek ovisile samo o američkim sposobnostima, a sada dolaze k nama i traže savjet", rekao je u intervjuu za Financial Times.

MBDA, najpoznatija po proizvodnji krstarećih raketa dugog dometa Storm Shadow/Scalp koje su korištene u Ukrajini, proizvodi niz raketa za zračne, kopnene i pomorske snage, prvenstveno za francusku, britansku i talijansku vojsku, ali i za druge. Tvrtka je jedna od rijetkih istinski prekograničnih obrambenih kompanija u Europi, a u vlasništvu su je britanski BAE Systems i Airbus, koji drže po 37,5 posto udjela, te talijanski Leonardo, koji drži preostali dio.

Béranger je naglasio: "Postupci i izjave američkih dužnosnika stvaraju nesigurnost u glavama različitih čelnika država o tome koliko i do koje mjere mogu računati na SAD kao saveznika." Njegovi komentari dolaze u trenutku kada je MBDA izvijestila o godišnjem rastu prihoda u 2024. od 9 posto, dosegnuvši 4,9 milijardi eura, dok se portfelj narudžbi više nego udvostručio od 2021., prije rata u Ukrajini, na rekordnih 37 milijardi eura. Tvrtka nastoji povećati proizvodnju, kao i druge europske obrambene kompanije, no proces je spor zbog složenih proizvodnih postupaka, opskrbnih lanaca i potreba za zapošljavanjem.

Tvrdolinijski pristup američkog predsjednika Donalda Trumpa prema Ukrajini i njegovo inzistiranje da Europa preuzme veći dio tereta vlastite sigurnosti potaknuli su vlade u regiji da ubrzaju planove za jačanje nacionalnih sposobnosti. Njemačka planira ogromna ulaganja u obranu, dok je Europska komisija predložila nove zajmove od 150 milijardi eura i popuštanje ograničenja na deficite unutar bloka, čime bi se nacionalnim vladama oslobodilo do 650 milijardi eura za potrošnju.

Kanada i Portugal u posljednje vrijeme signaliziraju da razmatraju alternative američkom borbenom zrakoplovu F-35. Kanada je 2023. sklopila ugovor s Lockheed Martinom za kupnju do 88 zrakoplova, no dosad je osigurala sredstva samo za 16 letjelica. Portugalske zračne snage preporučile su nabavu F-35, ali odlazeći ministar obrane te zemlje prošli je tjedan izjavio da se ne može ignorirati geopolitički kontekst.

U Europi su se mnoge zemlje desetljećima oslanjale na Raytheonov dugogodišnji sustav protuzračne obrane Patriot, uključujući Njemačku, Poljsku, Belgiju i Španjolsku. Djelomično zbog uspostavljene globalne mreže kupaca Patriota, prva generacija MBDA-inog konkurentskog kopnenog sustava SAMP-T imala je poteškoća s probojem na tržište te su ga kupile samo Francuska i Italija, koje su financirale njegov razvoj. Pomorska verzija sustava, koju koristi i Ujedinjeno Kraljevstvo, bila je uspješnija. Béranger je rekao da će nova verzija SAMP-T sustava, koja bi trebala biti dostupna na tržištu sljedeće godine, imati bolje komercijalne izglede, potpomognuta diplomatskom situacijom.

Prema osobama upoznatim s tim pitanjem, MBDA već vodi pregovore s Danskom i Belgijom o novom SAMP-T sustavu, gdje se natječe s Patriotom. Osvajanje takvog ugovora bilo bi postignuće za Francusku i Italiju, koje lobiraju kod europskih saveznika za njegovu kupnju. Kako bi Europu oslobodila ovisnosti o američkom oružju, Europska komisija radi na pravilima za svoj program zajma koji bi postavio kvote za prioritetnu nabavu oružja proizvedenog od kompanija iz regije. No članice se ne slažu oko toga kako bi ti propisi trebali funkcionirati – Francuska želi isključiti američko oružje proizvedeno pod licencom u Europi, što Njemačka i Nizozemska osporavaju.

Béranger je istaknuo da je, osim kvota, važno "imati europski način razmišljanja", dodajući da bi "autoritet dizajna" – tvrtka ili organizacija koja stvara i može modificirati određeno oružje – trebao biti smješten u Europi. To bi isključilo proizvode napravljene pod licencom u Europi, iako je MBDA započela rad na postrojenju u Njemačkoj koje će pod licencom Raytheona proizvoditi Patriot. Kontrola nad programom Storm Shadow omogućila je MBDA-i da brzo prilagodi rakete za ukrajinske borbene zrakoplove. "Da smo proizvodili pod licencom, morali bismo tražiti dopuštenje od SAD-a", zaključio je Béranger.

>>> VIDEO Anušić o naoružanju Hrvatske

Komentara 35

FU
Fusnota
06:07 18.03.2025.

Odlično, EU novac u eu firmama, još ukinuti poticaje za EV proizvedene van EU

Avatar Asterix
Asterix
23:47 17.03.2025.

Nema toga što Europa nije u stanju proizvesti. Samo se treba trgnuti i dobro organizirati.

JU
JurekJuric
08:37 18.03.2025.

Dosta ste muzli Europu ali sad je tome došao kraj...Europa može sve proizvesti..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije