Njegova licitacija pravde

Licemjerje Donalda Trumpa: Briše sankcije Siriji koju vodi terorist, dok milijuni u Sudanu gladuju pod američkom čizmom

U.S. President Donald Trump gives remarks at the White House
Foto: Kent Nishimura/REUTERS
1/3
24.05.2025.
u 14:44

Humanitarna katastrofa u Sudanu ne zanima Washington, ali saudijske milijarde ga zanimaju

Dok američki predsjednik Donald Trump teatralno objavljuje ukidanje sankcija Siriji, pravdajući to „humanitarnim razlozima“, istodobno nameće nove sankcije Sudanu, zemlji pogođenoj jednom od najgorih humanitarnih katastrofa današnjice. U Siriji nije više na vlasti čak ni bivši diktator Bashar al-Assad, već Ahmed al-Sharaa, vođa radikalne islamističke organizacije Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja se već godinama nalazi na popisu terorističkih skupina. Drugim riječima, Sjedinjene Američke Države danas legaliziraju i surađuju s osobom koju su donedavno progonile kao neprijatelja čovječanstva – sve u cilju očuvanja strateškog savezništva s krvavim saudijskim princom Mohammedom bin Salmanom u kontekstu sklapanja unosnog sporazuma vrijednog 600 milijardi dolara.

U isto vrijeme, Sudan se kažnjava bez milosti. To je zemlja bez milijardi dolara za darivanje Trumpu, ali s milijunima gladnih koji svakodnevno umiru. U zemlji u kojoj više od 20 milijuna ljudi živi u uvjetima gladi, gdje se djeca guše bez lijekova i obrazovanja, a izbjeglički logori pucaju po šavovima, Trump najavljuje nove sankcije. Američki State Department optužio je sudansku vojsku da je 2024. godine upotrijebila kemijsko oružje protiv paravojnih snaga. Sudan to negira i tvrdi da je riječ o političkoj ucjeni s ciljem destabilizacije vlasti nakon imenovanja premijera koji ne odgovara zapadnim interesima.

Glasnogovornik sudanske vlade, Khaled al-Aiser, poručuje jasno: „Ove optužbe su lažne, a sankcije predstavljaju pokušaj očuvanja milicija koje su izgubile legitimitet.“ Njegova poruka svodi se na jedno – Washington ne vodi računa o pravdi, već isključivo o vlastitom interesu.

A što se događa u Siriji? Tamo je na vlasti Ahmed al-Sharaa, lider HTS-a – ekstremističke skupine koja je izrasla iz Al-Nusre, sirijskog ogranka Al-Qaide. Njegov uspon na vlast obilježen je represijom, ubojstvima, etničkim čišćenjem i progonom manjina: Kurdi, alaviti, Druzi – svi su postali mete režima koji u Washingtonu sada više nije „neprijateljski“, već „stabilizacijski partner“. Zašto? Jer je Bin Salman odlučio otvoriti vrata – i novčanik. U igri je 600 milijardi dolara saudijskih ulaganja, energetske suradnje i geopolitičkih paktova koji Trumpu trebaju u njegovoj viziji „američkog povratka“. Dvolična doktrina: tko plati, spašen je, tko gladuje, osuđen je. 

Trumpova vanjska politika nije pitanje vrijednosti, nego licitacija. U tom svijetu terorist postaje predsjednik, a gladan narod meta sankcija. Ukidanje sankcija Siriji prikazuje se kao milost prema narodu, iako taj isti narod sada živi pod čizmom islamističke diktature. Istodobno, Sudan se gura još dublje u ponor, ne zato što je zločin dokazan, nego zato što nije isplativ. U jednoj ruci američka vlada drži teroristički režim, a u drugoj ruci gura glađu izmučene civile u pakao još dublje izolacije. Trumpova "humanost" ima svoju cijenu – točno 600 milijardi dolara. Organizacije za ljudska prava upozoravaju da zbog takvih poteza i ponašanja Donalda Trumpa danas ne umire samo međunarodno pravo već i ljudska savjest.

Ključne riječi

Komentara 6

FU
Fusnota
15:43 24.05.2025.

A zamisli tej kako bogate muslimane muči savjest, nimalo kaki niti za arape li Izarelu ili Gazi

Avatar WardedMan
WardedMan
15:08 24.05.2025.

A zašto Saudijce ne zanima Sudan? Tko je tu pravi licemjer, uključujući i "novinara"? -Sudan: Islam is the dominant religion, practiced by approximately 90.7% of the population.

IM
Imigrant
16:15 24.05.2025.

Amerika ima pravo uloziti svoje novce gdje i kako hoce. Isto vrijedi za Hrvatsku. Svaka drzava gospodari s novcima ubranih od poreza. Cisto i bistro.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije