Najnovije vijesti
Objavljeno vijesti danas: 0
Pošalji priču
Imaš priču, fotografiju ili video?
MALE BROJKE NOVOOBOLJELIH

Je li delta-soj korone uništio sam sebe u Japanu? Znanstvenici imaju nevjerojatnu teoriju

FILE PHOTO: Doctor draws curtain in critical care ward at Yokohama hospital
Foto: ISSEI KATO
1/2
22.11.2021.
u 12:40

Upitan može li se tako nešto dogoditi u drugim zemljama, kazao je da "šanse za to nisu nula, ali čini se previše optimistično jer nismo uspjeli doći do dokaza koji bi to potvrdili".

Peti val pandemije koronavirusa u Japanu nestao je gotovo preko noći, što je opravdano izazvalo čuđenje kod brojnih znanstvenika. Neki znanstvenici misle kako je delta-soj mutirao do razine vlastitog uništenja. 

Japan je u kolovozu bio na vrhuncu četvrtog vala s više od 23.000 novih slučajeva dnevno, a u posljednje vrijeme te brojke idu oko 170. Znatni pad mnogi pripisuju visokim postotku procijepljenosti i prihvaćanju javnosti da mora nositi maske, međutim neki smatraju kako je pad zaraženosti jedinstven, pogotovo kad ga se uspoređuje s drugim zemljama u istoj situaciji.

Studije pokazuju da više ljudi u Aziji imaju enzim APOBEC3A koji napada RNA viruse, uključujući i COVID-19, nego kad se uspoređuju s drugim ljudima u Europi i Aziji. 

REUTERS/Issei Kato
Foto: ISSEI KATO

Tim genetičara iz Nacionalnog instituta genetike i sa sveučilišta Niigata počeli su istraživati kako APOBEC3A utječe na protein nsp14 koji se nalazi u koronavirusu i koliko to može utjecati na njegove aktivnosti. Tim je napravio analizu sojeva prikupljenih u razdoblju od srpnja do listopada ove godine. Pokazale su se dvije stvari: velika genetička raznolikost sojeva kao i to da su mutacije došle do određene točke svojeg razvoja i zaustavile se na tome. 

– Šokiralo nas je ono što smo otkrili. Delta-soj koronavirusa u Japanu jako je zarazan, što pak onemogućuje razvoj drugih sojeva. Ali kako su se počele gomilati mutacije, vjerujemo da je došlo do pogreške u virusu koji potom više nije mogao raditi vlastite kopije. Kako se slučajevi novooboljelih ne povećavaju, vjerujemo da je u jednom trenutku tijekom svoje mutacije virus krenuo prema samouništenju – kazao je Ituro Inoue, genetičar iz Nacionalnog instituta genetike za Japan Times. 

Inovativna teorija mogla bi objasniti zašto su toliko male brojke novozaraženih u Japanu, dok ostale zemlje bilježe znatni porast novooboljelih. Teorija Inoue također bi mogla objasniti što se dogodilo sa SARS-om 2003. godine, čiji je širenje prestalo samo od sebe. 

Poznati znanstvenik ističe kako je japanska delta trenutno prevladavala sojeve koje dolaze izvana, ali ako je ona samu sebe uspjela uništiti to bi značilo da postoji prostor za druge, potencijalno opasnije sojeve koje dolaze iz drugih zemalja. Istaknuo je važnost karantene prije ulaska u Japan. 

Upitan može li se tako nešto dogoditi u drugim zemljama, kazao je da "šanse za to nisu nula, ali čini se previše optimistično jer nismo uspjeli doći do dokaza koji bi to potvrdili".

VIDEO: Austrija zatvara restorane, barove i trgovine: Vlada uvodi obavezno cijepljenje od 1. veljače

Ključne riječi

Komentara 29

Avatar Sand_dan_Glokta
Sand_dan_Glokta
12:56 22.11.2021.

Nije li Radman rekao nešto takvo na početku pandemije?! Virus će mutirati u 2 smjera. 1. Mutacije sve do trenutka kad mutacija postane štetna za sam virus pa se samouništi i 2. Mutacija prilagođena čovjekovom organizmu, pri čemu sam sebee oslabi i postane poput virusa gripe.

Avatar GeniKameni
GeniKameni
13:49 22.11.2021.

Pa, kad je slavni virus mogao potamaniti onih preko 200 virusa sezonske gripe kojoj vise nema ni traga ni glasa, zasto ne bi mogao iskorijeniti i samog sebe!? Ja vec odavno tvrdim da je to cudo od virusa!

DU
Deleted user
13:00 22.11.2021.

Zanimljivo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije