Hrvatska proizvodnja mlijeka ponovo se nalazi u velikim teškoćama zbog velikog pritiska na farmere što se tiče otkupnih cijena u odnosu na sve veći i izraženiji rast troškova proizvodnje. Otkupna cijena mlijeka u Hrvatskoj u studenom je lanjske godine, u odnosu na studeni 2023., bila veća tek 2 posto, zbog čega je Hrvatska na dnu ljestvice u cijelom EU, zajedno s Portugalom, Finskom i Španjolskom, priopćili su iz Odbora za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komore (HPK).
Prosječna cijena otkupa mlijeka u EU u promatranom je razdoblju rasla 17 posto, pri čemu su cijene najviše rasle u Irskoj – čak 46 posto. – U godinu dana cijena svježeg kravljeg mlijeka povećala se u zemljama iz kojih Hrvatska najviše uvozi – u Njemačkoj 23 posto, u Poljskoj 17 posto te 12 posto u Mađarskoj. Tim velikim povećanjem farmeri su u drugim državama EU pokrivali vrlo velika povećanja troškova proizvodnje, a kod nas je to povećanje izostalo i proizvođači mlijeka sad su ponovno u teškoćama – kaže predsjednik Odbora za mljekarstvo HPK Igor Rešetar te dodaje kako je povećanje izostalo jer si vlasnici industrije mlijeka i dio menadžera u Hrvatskoj i dalje isplaćuju velike dobiti, a ne ulaže se u preradu i proizvodnju mlijeka.
Prema službenim podacima, u Hrvatskoj se broj isporučitelja svježeg mlijeka u 2024. smanjio 9 posto, što znači da imamo još 200 farmera/isporučitelja mlijeka manje. U 2024. godini mljekari su isporučili 378,677.440 kilograma mlijeka sa svojih farmi, što je na razini isporuke iz 2023., no u odnosu na, primjerice, 2017., riječ je o čak 100 milijuna kilograma isporučenog mlijeka manje, dok se računa kako su nam potrebe, zajedno s prerađivačkom industrijom, oko 900 milijuna kilograma, a nacionalni cilj, kako je to bilo u vrijeme pregovora s EU, oko 670 milijuna kilograma. Srećom pa je, ističu iz HPK, čak 98 posto svježeg mlijeka isporučenog 2024. najviše kvalitete. U sektoru ovčjeg i kozjeg mlijeka i dalje je prisutan pad na godišnjoj razini od 5 do 7 posto.
Prema podacima EU Milk Price, prosječna otkupna cijena za 100 kg mlijeka u EU je u studenom 2024. bila 53,2 eura, dok je u Hrvatskoj iznosila 49,6 eura. Najviša cijena je na Cipru – 66 eura i Irskoj – 63,2 eura, a najniža u Portugalu – 45,6 eura, Letoniji – 45,7 eura i Slovačkoj – 45,8 eura. Trebaju nam krave, poljoprivredno zemljište i dovoljno novca da se farme naprave kao tehnološke cjeline. Ne treba tu puno mudrovanja, napominju iz HPK.
– Hrvatska je po cijeni mlijeka opet pala u zadnju trećinu prosjeka, a da bi domaća proizvodnja mlijeka preživjela, moramo biti u prvoj trećini zemalja po cijeni mlijeka u otkupu kao što smo bili na početku lanjske godine. Samo ulaganje u proizvodnju i samodostatna proizvodnja mogu osigurati stabilnu opskrbu te cijene mlijeka i mliječnih proizvoda u trgovinama – zaključio je Rešetar.
FOTO Oronuli dvorac nadomak Zagreba, poznat je po jednoj stvari, ljudi nisu dobrodošli, a na ulazu vas čeka poruka
Još malo pa bu nam i mlekeco dolazilo iz zemlje riže. Uskoro bu drug premijer i u škole uvel kineski jezik.