Za učenike, nastavnike, profesore, ravnatelje i roditelje čak 16 zagrebačkih, dvije čakovečke, pet zadarskih, pet splitskih, jedne koprivničke, tri riječke i tri šibenske srednje škole današnje je jutro bilo i više nego stresno. Svi su nakon dolaska u jutarnju smjenu poslani kućama jer je na e-mail adrese ravnatelja i tajnika škola diljem Hrvatske pristigao prijeteći sadržaj. Uz spominjanje Alaha, u gotovo 70-ak srednjih škola sa stranog je servera odaslana ista prijetnja: "Škola ide u zrak".
– Vijest se brzo proširila i svi smo jutros pregledavali elektronsku poštu u strahu je li dojava o bombi stigla i našoj školi. Pretraživali smo spam poštu jer su te poruke, kako sam čula od kolega, uglavnom tamo odlazile... Moja škola nije ju dobila, ali susjedna Glazbena škola, nažalost, jest – rekla nam je Antonija Miroslavljević, ravnateljica Osnovne škole Novska i predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola. – Nezapamćeno da je toliko puno škola dobilo takvu strašnu poruku. Jako neugodno i stresno i za učenike i za nas. Još se nismo oporavili od napada i tragedije u zagrebačkoj osnovnoj školi Prečko, a sad ovo... – potresena je naša sugovornica, koja je danas službeno boravila u Zagrebu.
Lažne prijetnje
Prijetnje su se, srećom, jedna po jedna pokazale lažnima nakon što je policija svoje resurse i specijalne timove morala odaslati u škole. – Ovaj neodgovoran i opasan čin najoštrije osuđujemo te izražavamo nadu da će počinitelj(i) biti brzo identificirani i najstrože sankcionirani – poručili su danas ujutro iz Grada Zagreba nakon što su u metropoli zaprimili najviše prijava o postavljenim eksplozivnim napravama. S ovako masovnim prijetnjama o postavljenim eksplozivnim napravama u odgojno-obrazovnim ustanovama Hrvatska se prvi put susrela. Prvi se put susrećemo i s islamističkim elementima, a sve to dolazi ni dva puna mjeseca od tragedije - kada je 19-godišnjak upao u školu i ubio jednog učenika, a više ih, kao i jednu učiteljicu, ozlijedio - koja je šokirala cijelu zemlju te iz temelja promijenila poimanje sigurnosti naših škola.
Je li riječ o neodgovornom i opasnom potezu učenika ili koga drugoga te s kojeg su servera prijetnje odaslane, policija tek treba utvrditi, no one dolaze u trenutku kada se sve škole u Hrvatskoj približavaju roku u kojem su morale izraditi procjenu rizika za svaku ustanovu, na temelju koje će se definirati dodane mjere sigurnosti i zaštite uz definirani protokol o ulasku i izlasku u školske ustanove.
– Nadležne službe brzo i temeljito reagiraju u svakom pojedinom slučaju, provode detaljan pregled svih školskih objekata, a učenici i radnici potpuno su sigurni. Prema dosadašnjim informacijama Ministarstva unutarnjih poslova, pregledi nisu potvrdili navode o eksplozivnim napravama. Zahvaljujemo svim školama na pravodobnoj i smirenoj reakciji, kao i učenicima i roditeljima na razumijevanju i strpljenju. Znamo da ovakve situacije mogu izazvati nelagodu, stoga potičemo sve da ostanu smireni te da, ako je potrebno, razgovaraju s djecom kako bi im pružili osjećaj sigurnosti. Važno je da ne širimo paniku, nego s povjerenjem pratimo upute nadležnih institucija – poručili su iz Ministarstva obrazovanja u pismu koje su odaslali ravnateljima svih škola u Hrvatskoj.
Iako se obrazovne ustanove tek prilagođavaju novim pravilima postupanja sigurnosti, ni u ovom slučaju nisu sve škole reagirale jednako, odnosno opet su pojedini ravnatelji pokazali nesnalaženje. U gotovo desetak škola ravnatelji ujutro nisu bili prisutni te su učenici, nakon što su razrednici obavijestili roditelje, poslani kućama, da bi nakon policijske provjere ravnatelji zvali i nastavnike i učenike da se vrate u škole. Iako nema mjesta za širenje nepotrebne panike, i na ovom primjeru pokazuje se da se obrazovni sustav u kriznim situacijama ne snalazi pa i ovakvi događaji svjedoče da nije dovoljno donijeti pravilnik, nego treba sustavno ponavljati pravila postupanja u kriznim situacijama. Tijekom danaašnjeg dana većina je škola otkazala jutarnje smjene, a samo su u Međimurskoj županiji odlukom osnivača otkazali dolazak u obje smjene u školama koje su zaprimile prijetnje.
– Specijalizirane ekipe provjeravaju sve informacije te molimo učenike, profesore, zaposlenike i roditelje za strpljenje. S obzirom na ozbiljnost ovakvih prijetnji, sve službe uložit će maksimalan napor da se to i pouzdano na licu mjesta utvrdi. Živimo u vremenu kada se i s ovakvim prijetnjama suočavamo, kao i mnogi drugi, i nadamo se da će danas sve biti u redu – poručio je danas i premijer Andrej Plenković.
Kazna počinitelju
Prijeteće mailove je za Večernji TV komentirao i stručnjak za sigurnost i kriminalist Željko Cvrtila poručivši da je skeptičan oko pomisli da iza ovakvih prijetećih mailova stoji koja teroristička organizacija
– Sumnjam da bi terorističke organizacije prvo ciljale djecu u školama u slučaju eventualnog napada. Prije bi, za početak, bile napadnute neke vojno-policijske organizacije, netko koga direktno žele oslabiti, ali ponovno, ne vidim da bi Hrvatska tu bila relevantna – kaže. Izlaz iz ovih situacija koje izazivaju agoniju Cvrtila vidi u prevenciji.
– Nekakvo bi rješenje bilo da se škole osiguravaju kao sudovi pa bi postojala mnogo manja vjerojatnost da je netko nešto uspio unijeti jer postoji kontrola na ulasku. Iako postoje zaštitari u školama, oni ne pregledavaju sve koji ulaze. No u ovakvim situacijama, kad netko pošalje mail, rješenje je pronaći počinitelja. Generalno je najbolja prevencija pronaći i kazniti počinitelja. Maknuti ga s ulice ili ga drastično kazniti. Policija je tu dosta neučinkovita, no iz nekih drugih razloga – zaključuje Cvrtila.
Prošlog je tjedna slična prijetnja stigla na adrese 240 škola u Mađarskoj.
GALERIJA Opsadno stanje u školama: Prijeti se bombama, spominje se Alah, učenika nema, policija sve ogradila
Unaprijed da najavim što će se dogoditi: neki maloljetnik će biti doveden u postaju, zaplakat će kao da nije huligan već kao da je milo dijete, roditelji će šaputati bajke da je mali divno dijete i da se samo šalio. I stavit će se sve ovo pod tepih.