Naftni stručnjak i bivši direktor Ine Davor Štern rekao je večeras u emisiji 2u9 na Jabuci TV da bi bilo štetno sada prekidati arbitražu Ina-MOL.
– Moje iskustvo je s arbitražama loše. Završile su kao mlaka voda. Sada bi bilo štetno prekidati arbitražu. Po meni je rješenje nastaviti s arbitražom i nastaviti pregovore – rekao je Štern.
Komentirao je i inicijativu za prekid arbitraže potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka.
– U Milanovićevoj Vladi je bio Vrdoljak jer je pokrenuo arbitražu. On je to morao. Ono što me čudi i tu se pokazalo da Milanović nije učinio što je trebao – jest zašto se nije nastavilo pregovore? Sjećam se onih tužnih slika, nema dogovora, nema razgovora, to se nije smjelo dogoditi. Trebalo je stvoriti platformu što Hrvatska očekuje od Ine, a to se još nije dogodilo. To sad čeka Oreškovića. Da mi netko danas kaže da idem pregovarati s MOL-om, rekao bih ne. Treba imati platformu, suport u analitici i vanjske stručnjake – rekao je Štern.
Zašto nije uspjelo spajanje s MOL-om?
Određene silnice u Hrvatskoj nisu voljele taj projekt jer su imale svoje projekte. Orban je tada izgubio izbore, nisu ni oni imali ambicije ići u spajanje. Račan je to tada trebao prepoznati i stvoriti zajedničku kompaniju. Ina bi imala 50 posto zajedničke kompanije. U pregovorima smo odlično stajali, ali ispalo je tako – rekao je Štern.
Je li Ina mogla bolje?
– Mogli smo proći bolje, nije se trebalo prihvatiti jedan element, uz kupovinu 25 + 1 posto, MOL-u se dalo pravo na veto. Tada je MOL dobio mogućnost da utječe na rad u Ini, a bio je "poison pill". Mislim da je tu napravljena najveća greška. Kad se već došlo do 2008., bilo je kasno, to se trebalo urediti 2000-ih. Mi rafinerije nismo modernizirali – rekao je Štern.
Također je rekao da je Ina tiho prepuštena MOL-u. Rekao je da, ako premijer Tihomir Orešković formira tim, trebaju pokušati naći izlaz da bi se dio poslova obavljao u Hrvatskoj. Marketing i financije neka budu u Budimpešti, a Hrvatska neka bude stožerni dio ove naftne prerađivačke industrije.
Štern je rekao da nema smisla obnavljati sisačku rafineriju, ali da bi trebalo zadržati Sisak kao energetski grad.
– Biogorivo više nije hit, nema ni to smisla. Cijela ta tehnologija bi zahtjevala uvođenje GMO-a u ratarske kulture. Rješenje je MOL i INA udruživanje. Središte bi trebalo prebaciti u Sisak – rekao je Štern.